Dodaj łyżeczkę do wody. Anturium będzie okazałe jak nigdy wcześniej
Oprac.: Joanna Leśniak
Anturium bywa nazywane kitnią, kwiatem flaminga i mniej poetycko – świńskim ogonem. Jest rośliną o wyjątkowej urodzie i niepowtarzalnym wyglądzie, który przyciąga wzrok każdego miłośnika doniczkowych okazów. Jak utrzymać anturium w szczytowej formie i zapewnić mu obfite kwitnienie? Należy zapoznać się z kluczowymi zasadami dotyczącymi pielęgnacji. Z podstawową wiedzą zachęcisz anturium do obfitego kwitnienia.
Spis treści:
Jak dbać o anturium? Podaruj mu światło
Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć w doniczkowej uprawie anturium, jest stanowisko. Roślina lubi jasne, ale rozproszone światło. Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które mogłoby spowodować poparzenie liści. Unikaj jednocześnie stawiania doniczki w półcieniu — roślina nie wytworzy kwiatów i stanie się mizerna
Zobacz też: Kiszonki i gnojówka z bananów pod róże. Zakop w ziemi, latem nie opędzisz się od kwiatów
Złoty środek — bez chłodu i bez upału
Kolejnym ważnym czynnikiem warunkującym sukces w uprawie anturium jest temperatura. Roślina najlepiej rozwija się w 18-24°C. W chłodnych miesiącach szczególnie zadbaj o to, by kwiat flaminga nie był narażony na przeciągi i chłód. Inaczej szybko odpowie zahamowaniem wzrostu i widokiem marniejących liści.
Umiejętna pielęgnacja anturium to umiarkowane podlewanie
Kitnia potrzebuje regularnego podlewania, ale nie należy popadać w tej dziedzinie w przesadę. Unikaj nadmiernego namaczania gleby, która powinna być stale lekko wilgotna. Anturium podlewaj raz lub dwa razy w tygodniu, za każdym razem sprawdzając stan podłoża w doniczce. Nadmiar wilgoci grozi bowiem gniciem korzeni. Bez zdrowych fundamentów anturium nie będzie miało szansy rozkwitnąć z pełną mocą.
Anturium w doniczce — niezbędne zabiegi
By anturium wyglądało niczym z ogrodniczego żurnala, wymaga bieżącej pielęgnacji. Bez obaw, nie jest to ani kłopotliwe, ani czasochłonne. Istotne jest bieżące usuwanie obumarłych liści i kwiatostanów. Higiena sprzyja kwitnieniu! Monitoruj swój okaz pod kątem wszelkich objawów chorób i żerowania szkodników, by w razie potrzeby szybko zareagować. Nie ignoruj zwłaszcza żółknięcia i brązowienia liści oraz rozszerzających się przebarwień.
Domowy nawóz do anturium doda roślinie energii
W uprawie roślin doniczkowych ważne jest nawożenie. Nie inaczej wygląda sprawa, gdy mowa o pielęgnacji anturium. Nie musisz jednak zgłębiać tajników profesjonalnych preparatów. Domowy nawóz z drożdży do anturium przygotujesz w zaciszu własnej kuchni.
1 łyżeczkę świeżych drożdży piekarskich rozkrusz i rozpuść w 1 litrze letniej wody. Dokładnie wymieszaj i użyj do podlewania rośliny. Zabieg wystarczy wykonywać raz na dwa lub trzy tygodnie. Składniki zawarte w drożdżach odżywią anturium, będą stymulować jego wzrost i pobudzać do kwitnienia.