Najlepsze warzywo na odchudzanie. Możesz jeść do woli

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

Sałata właśnie teraz zachęca nas do włączenia jej do diety. W sezonie jej ceny spadają, a wartość odżywcza rośnie. To warzywo jest pełne witamin i może stanowić dodatek praktycznie do każdego dania. Dobra wiadomość dla osób odchudzających się jest taka, że zielone liście można jeść praktycznie bez ograniczeń. Jakie korzyści dla naszego zdrowia daje spożywanie sałaty i która z jej odmian jest najzdrowsza? Podczas diety uważaj na jeden błąd w jedzeniu tego warzywa.

Sałata ma dużo witaminy C i sporo minerałów
Sałata ma dużo witaminy C i sporo minerałówPicsel123RF/PICSEL

Co daje jedzenie sałaty? Same korzyści

Codzienne jedzenie sałaty powinno stać się naszym zwyczajem, bo nasz organizm czerpie z niej wiele korzyści. Jej liście zawierają błonnik, który wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom, jednocześnie zapewniając utrzymujące się na długo uczucie sytości. Zawartość błonnika w tym warzywie łączy się z jego niską kalorycznością, w 100 gramach sałaty jest zaledwie 15 kalorii. Za to witamin i minerałów jest w niej multum. Znajdziemy tam witaminę A, E, K, kwas foliowy oraz żelazo, magnez i potas. Jedząc codziennie spore ilości sałaty, możemy chudnąć, dostarczając jednocześnie organizmowi cennych składników. Jedzenie sałaty wpływa korzystnie na układ nerwowy, zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych i poprawia wygląd skóry, wspomagając produkcję kolagenu. To warzywo możemy jeść praktycznie bez ograniczeń, sowicie dodając je do kanapek, sałatek, wrapów, tortilli czy obiadów. W upalne dni sałata doskonale gasi pragnienie.

Właściwości zdrowotne sałaty

Właściwości zdrowotne sałaty są nie do przecenienia. Decyduje o tym mnogość zawartych w niej witamin i minerałów, które przekładają się na konkretne korzyści:

  • Witamina K: Wspomaga krzepnięcie krwi i zdrowie kości. 
  • Witamina A: Wspiera zdrowie oczu, skóry i funkcjonowanie układu immunologicznego. 
  • Kwas foliowy: Ważny dla zdrowia kobiet w ciąży, wspomaga rozwój płodu. 
  • Wapń i żelazo: Wspierają zdrowie kości i produkcję czerwonych krwinek. 

Dodatkowo zawarty w zielonych liściach chlorofil ma właściwości przeciwutleniające i detoksykacyjne. Oznacza to, że jedzenie sałaty oczyszcza organizm. To nie koniec korzyści z chlorofilu, ma on bowiem bardzo podobną budowę cząsteczkową do hemoglobiny, która przenosi tlen we krwi. Dlatego jego spożywanie wspiera produkcję czerwonych krwinek i poprawia jakość krwi.

Która sałata jest najzdrowsza? Tę wybieraj jak najczęściej

Na świecie jest około 200 rodzajów sałat, w Polsce możemy wybierać spośród kilkunastu odmian. Sałata lodowa, masłowa, rzymska, rukola czy cykoria - którą wybrać? Każda z nich zawiera sporą dawkę zdrowia, jednak są wśród nich takie, które mają jej więcej. Najzdrowszą ze wszystkich jest sałata rzymska, która zawiera największą ilość witamin A i K. Oprócz nich zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, a także m.in. beta-karoten, chrom, magnez, potas, wapń, żelazo i kwas foliowy.

Sałata rzymska jest najzdrowsza ze wszystkich sałat, bo ma najwięcej witamin
Sałata rzymska jest najzdrowsza ze wszystkich sałat, bo ma najwięcej witamin123RF/PICSEL

Na przeciwległym biegunie znajduje się sałata lodowa, która ma najmniej witamin, a jej głównym składnikiem jest woda. Jest za to najtrwalsza spośród wszystkich sałat i można ją przechowywać w lodówce przez kilka dni bez obaw, że zwiędnie. Lodowa to jedyna sałata, którą można kroić nożem, wszystkie inne tracą przy tym właściwości zdrowotne i nabierają gorzkiego smaku.

Naturalny środek wspomagający odchudzanie

Sałata idealnie sprawdzi się jako przekąska lub dodatek do dań w menu osób, które się odchudzają. Nie dość, że niskokaloryczna, to zawiera dużo błonnika, który z jednej strony poprawia perystaltykę jelit, a z drugiej, zalega długo w żołądku, dając uczucie sytości. Dzięki spożywaniu tego warzywa można z łatwością oszukać głód, towarzyszący często osobom odchudzającym się i na dietach redukcyjnych. Dr Magdalena Cubała na swoim instagramowym profilu nazwała sałatę wręcz naturalnym zamiennikiem leku.

Uwierzcie mi, sałata w sporych ilościach potrafi zdziałać cuda. Zwalnia opróżnianie żołądka, dając uczucie sytości na dłużej. Gdy pytacie, co jest moim prawdziwym Ozempikiem, odpowiadam: liściaste warzywa skropione oliwą.
Dr Magdalena Cubała

W dodatku sałata ma bardzo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu pomaga w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Aby jednak jedzenie sałaty skutecznie wspomagało odchudzanie, trzeba uważać, z jakimi dodatkami ją spożywamy. Majonezowe sosy, ciężkie dressingi, żółty ser czy bekon w połączeniu z zielonymi liśćmi nie stracą swego tuczącego charakteru. Sałatę najlepiej spożywać bez dodatków lub w towarzystwie innych warzyw. Jej smak podkreślić może sama oliwa.

Okazuje się, że sałata służy nie tylko zdrowiu, ale także urodzie
Okazuje się, że sałata służy nie tylko zdrowiu, ale także urodzie 123RF/PICSEL

Czy są przeciwwskazania do jedzenia sałat?

Niewiele jest takich przypadków, ale jednak niektóre osoby powinny ograniczyć jedzenie tego zielonego warzywa. Przeciwwskazaniem do jedzenia sałat są alergie i problemy pokarmowe. Rzadko się to zdarza, bo sałata wspiera procesy trawienne, ale niektóre osoby po spożyciu większej ilości zieleniny mogą mieć nieprzyjemne wzdęcia i gazy. Dużo poważniejszym przeciwwskazaniem do jedzenia sałaty jest to, że wchodzi ona w interakcje z niektórymi lekami. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny ostrożnie podchodzić do tego warzywa. Wynika to z dużej zawartości witaminy K, która wpływa na krzepnięcie krwi.

Czytaj też: 

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas