Domowe sposoby na haluksy. Pomoże moczenie stóp w soli angielskiej
Haluksy powodują silny ból i mogą prowadzić do zapalenia stawów. Na szczęście ich powstawaniu można zapobiegać za pomocą domowych sposobów. Te przyniosą ukojenie również wtedy, gdy haluksy dają o sobie znać. Ukojenie w bólu przyniesie m.in. moczenie nóg w wodzie z dodatkiem soli angielskiej.
Spis treści:
Haluksy - czym są, jak powstają
Haluksy, czyli tzw. koślawe paluchy, to guzowate narośle, które powstają u podstawy dużego palca. Deformacja występuje wtedy, gdy pozostałe kostne struktury w przedniej części stopy przemieszczają się ze swojego pierwotnego, fizjologicznego położenia. Przez to podstawa dużego palca staje się opuchnięta, a z boku stopy powstaje sporych rozmiarów guzek. Skóra w tej okolicy jest zazwyczaj zaczerwieniona i obolała.
Dlaczego powstają haluksy? Na dość długiej liście przyczyn znajdują się m.in. wady budowy stopy, wrodzone deformacje, przebyte zapalenie stawów czy noszenie zbyt ciasnego obuwia. Podobne zmiany mogą się również tworzyć w obrębie małego palca stopy.
Zobacz również: Połączenie tych produktów to piekło dla żołądka
Domowe sposoby na haluksy
Haluksy mogą powodować ból i prowadzić do zapalenia stawów. Pomocne będą tutaj specjalne aparaty na haluksy. Na szczęście istnieją również domowe sposoby przynoszące ulgę. Zaliczają się do nich m.in. masaże, okłady z jodyną czy kąpiele stóp. W ostatnim przypadku warto skorzystać z przynoszącej ulgę kąpieli z dodatkiem soli angielskiej, zwanej również solą Epsom.
Sól angielska remedium na haluksy
Moczenie stóp to świetny sposób na domowe leczenie haluksów. Taką kąpiel warto zafundować swoim stopom kilka razy w tygodniu. Bo jeśli będziemy dbać o stopy regularnie, to prawdopodobnie unikniemy problemów związanych z pojawieniem się haluksów.
Sól angielska, czyli sól Epsom ma właściwości przeciwzapalne i zmiękczające. Wystarczy kilkanaście minut takiej kąpieli, aby nasze stopy poczuły ukojenie. Do ciepłej wody należy dodać kilka łyżek soli angielskiej i dokładnie wymieszać. Następnie, przez 15-20 minut, należy moczyć stopy. Do takiej "mikstury" można również dodać olejek lawendowy, który ma działanie łagodzące, rozkurczające i przeciwzapalne.
Kąpiel z solą Epsom łagodzi ból haluksa, ale może również zapobiegać jego powstawaniu. Kluczem jest jednak regularność! Bo tylko regularne moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli angielskiej zmiękczy naskórek i zredukuje napięcie towarzyszące występowaniu haluksów. Pamiętajmy, aby kąpiel z solą Epsom nie trwała jednak dłużej niż wspomniane 20 minut. Zamiennikiem soli Epsom może być sól morska, która również złagodzi ból.
W czym moczyć nogi przy haluksach? Sól angielska to nie wszystko
Ukojenie w bólu przyniosą też kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem ruty zwyczajnej. Należy dodać do wody kilka gałązek i moczyć stopy przez 15 minut.
Skutecznym środkiem na bóle stawów jest również jod. W przypadku haluksów stosowany jest okład, który powstaje z połączenia jodu i aspiryny.
Jak przygotować taki opatrunek? Należy wymieszać jedną łyżkę płynu z 2 pokruszonymi tabletkami aspiryny. Następnie za pomocą kompresu lub innego materiału opatrunkowego należy okryć szczelnie bolące miejsce, na które wcześniej nałożyliśmy wspomnianą "mieszankę".
Pomocne w walce z haluksami są również liście laurowe. To pogromcy haluksów zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Spożywane w postaci naparu (15 g liści laurowych zalewamy gorącą wodą) przynoszą rezultaty po pewnym czasie. Pierwsze zmiany można już zaobserwować po 10 dniach kuracji. Przygotowany wywar można pić o poranku, przez 3-4 dni w tygodniu. Pamiętajmy jednak, że spożywany w nadmiarze może być dla nas toksyczny!
Haluksy. Kiedy trzeba iść do lekarza?
Leczenie haluksów domowymi sposobami nie może jednak mieć miejsca w nieskończoność. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą ulgi, konieczna jest wizyta u specjalisty. W tym przypadku ortopedy lub lekarza pierwszego kontaktu. Nie zwlekajmy z wizytą zwłaszcza wtedy, gdy ból przybiera na sile, a problematyczne miejsce jest zaczerwienione. Specjalista oceni, w jakim stanie jest nasza stopa i zaleci odpowiednie formy terapii. Specjalista na podstawie wywiadu lekarskiego oraz dodatkowych badań będzie w stanie ocenić stan stopy oraz wdrożyć odpowiednie formy terapii.
Jeśli przez długi czas będziemy ignorować ból związany z występowaniem haluksów, narazimy się na poważne powikłania zdrowotne. Lekceważenie problemu może doprowadzić do problemów ze sprawnym funkcjonowaniem, zakażenia, krwiaków czy trudnych do usunięcia blizn. A to tylko niektóre ze skutków ubocznych haluksów.
***
Zobacz również: