Domowy nawóz z dwóch składników. Fiołek obsypie się kwiatami

Fiołek afrykański to niezwykła roślina doniczkowa, która dzięki swoim barwnym kwiatom może rozświetlić każdy ponury dzień. Klucz do pięknego wyglądu tego okazu to odpowiednie stanowisko, umiarkowane podlewanie i regularne nawożenie. W tym ostatnim aspekcie idealnie sprawdza się domowa odżywka do fiołka afrykańskiego, którą przygotujesz w zaledwie kilka minut. Potrzebujesz wyłącznie wody i swojskiego warzywa.

Fiołek afrykański to piękny kwiat, który wymaga szczególnego traktowania. Nie jest jednak trudny w obsłudze
Fiołek afrykański to piękny kwiat, który wymaga szczególnego traktowania. Nie jest jednak trudny w obsłudze123RF/PICSEL

Fiołek afrykański, znany także jako sępolia fiołkowa, to popularna roślina doniczkowa, która zachwyca pięknymi kwiatami w bogatej gamie kolorów. Dzięki swojemu urokowi i łatwości w pielęgnacji jest idealnym wyborem na zimowy okres, kiedy inne rośliny odpoczywają. Jak dbać o fiołka afrykańskiego w domowych warunkach? Kilka prostych wskazówek wystarczy do osiągnięcia pożądanych efektów w postaci kwitnienia.

Kolorowy akcent w doniczce zimową porą

Kwitną niemal przez cały rok, w tym zimą, wnosząc żywe kolory do wnętrz. Niewielkie rozmiary fiołków afrykańskich oraz ich urokliwe kwiaty w odcieniach fioletu, różu, bieli czy czerwieni sprawiają, że są często wybierane do ozdabiania parapetów. Istnieją jednak pewne zasady, których w domowej uprawie roślin doniczkowych należy przestrzegać.

Stanowisko i oświetlenie dla fiołka w doniczce

Fiołek afrykański lubi dostęp do rozproszonego światła. Najlepiej ustawić doniczkę na wschodnim lub zachodnim parapecie, gdzie nie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ozdobne liście i kwiaty nie będę zagrożone poparzeniem i wysychaniem.

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv

Stabilna temperatura

Idealne warunki dla fioła afrykańskiego panują w temperaturze od 20 do 24°C. Ważne jest, aby unikać nagłych zmian oraz przeciągów. Gwałtowny spadek szkodzi ozdobnej roślinie.

Umiejętne podlewanie fiołka afrykańskiego — jak to robić?

Fiołki nie tolerują nadmiaru wody. Zaleca się dostarczać im życiodajny płyn wyłącznie poprzez wlewanie odstanej wody o temperaturze pokojowej na podstawkę. Korzenie będą w stanie "wypić" dokładnie tyle, ile potrzebują. Podlewanie fiołka od góry i moczenie liści doprowadzi do powstania szpecących plam i rozwoju chorób grzybowych. Z tego samego powodu rośliny nie wolno zraszać. Liście można czyścić z kurzu wyłącznie przy pomocy miękkiej i suchej szczoteczki lub pędzelka.

Jak dbać o fiołka afrykańskiego, by kwitł długo i dorodnie?
Jak dbać o fiołka afrykańskiego, by kwitł długo i dorodnie?123RF/PICSEL

Jakie podłoże lubi sępolia?

Lekka, dobrze przepuszczalna gleba o lekko kwaśnym odczynie stwarza najlepsze warunki do uprawy fiołków afrykańskich. Gotowe mieszanki dedykowane tym kwiatom można bez trudu znaleźć w sklepach ogrodniczych. Pamiętaj, że w okresie kwitnienia wymagają nawożenia raz na dwa-trzy tygodnie.

Przygotuj domową odżywkę. Urocze kwiaty będą ozdobą parapetu

Wzrostowi i kwitnieniu fiołków sprzyja regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. To naturalna metoda stymulowania rośliny do wydawania nowych pąków. Możesz pomóc jej dodatkowo przy pomocy domowego nawozu do fiołków. Przygotujesz go przy pomocy... czerwonej cebuli.

Jedno warzywo średniej wielkości poszatkuj na drobne kawałki. Następnie zalej ½ l wody i zblenduj. Mieszankę przecedź przez sitko, aby pozbyć się pozostałości cebuli. Do roztworu dolej świeżą wodę w takiej ilości, aby uzyskać litr płynu. Odżywka do fiołków jest gotowa do użycia. Stosuj co dwa tygodnie, a rośliny będą okazałe. Cebula w ten sposób oddaje roślinom cenne składniki odżywcze. Należą do nich siarka i przeciwutleniacze, które z jednej strony chronią przed chorobami, a z drugiej wzmacniają cały okaz.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas