Genialne! Rozrzuć odrobinę wokół domu. Mrówki wyprowadzą się raz na zawsze
Mrówki to drobne, nieszkodliwe, pożyteczne owady, które spotykamy zazwyczaj na podwórkach, na łąkach czy w lasach. Czasem jednak pojawiają się w naszych domach i wtedy zaczynamy postrzegać je jako szkodniki, zabijamy lub przepędzamy z domu z pomocą groźnej dla środowiska chemii. Istnieje jednak prosty, naturalny sposób, który pomoże nam pozbyć się ich z domu raz a dobrze.
- robotnice, które budują gniazdo, bronią go, zbierają pożywienie i opiekują się potomstwem
- samce, które zapładniają królową, a później giną
- królową, która składa jaja, z których po przeobrażeniu powstają nowe mrówki
Mrówki żyją w bardzo zorganizowanej społeczności, a każda z nich odgrywa przypisaną sobie rolę, przyczyniając się do funkcjonowania całego mrowiska. Cały czas pracują, mieszają glebę i wzbogacają ją. Mrówki są więc wyjątkowo pożyteczne dla ekosystemu - porządkują las, dzięki czemu przyczyniają się do utrzymania równowagi w przyrodzie, roznoszą nasiona oraz spulchniają glebę. W ciągu jednego sezonu mogą rozprzestrzenić nawet 30 tys. nasion!
Niestety, czasem postrzegamy też mrówki jako szkodniki, szczególnie wtedy, gdy pojawią się w naszym domu, najchętniej i najczęściej w kuchni. Wtedy należy działać od razu, ale nie musimy zabijać tych pożytecznych owadów i traktować ich silną chemią - z pomocą przyjdzie nam bowiem popularne warzywo!
Zobacz również: Tak wygonisz muchy z domu. Będą uciekać w popłochu!
Prosty patent na mrówki w domu. Dosłownie nie znoszą tego zapachu!
Jeśli chcemy raz a dobrze przepędzić mrówki z domu, wystarczy przygotować dla nich... gorzkie ogórki. Warzywa należy pokroić w plasterki i rozłożyć w miejscach, w których najczęściej spotykamy owady. Możemy także użyć samych skórek, które działają nawet jeszcze skuteczniej, bo to właśnie w ciemnej warstwie warzyw gromadzą się gorzkie kukurbitacyny, których mrówki nie znoszą.
Zapach ogórków z jednej strony odstrasza mrówki, ale zawiera także substancję, która działa na nie jak trucizna. Pamiętajmy jednak, aby regularnie usuwać plasterki lub skórki ogórka i zastępować je nowymi, ponieważ mogą szybko gnić.
Zobacz również: Posyp nią bukszpan. W ten sposób zapomnisz o ćmie