Drzewa będą uginać się od owoców. Zawieś jedną rzecz na gałęziach

Dbanie o ogród i sad, w którym swobodnie rozwijają się drzewa owocowe to dla wielu osób prawdziwa pasja. Zebranie dorodnych i smacznych owoców z własnej uprawy to pierwszorzędne uczucie i duży powód do dumy. Czasem jednak można napotkać na pewne przeszkody. Poznaj nieoczywisty sposób, który pozwoli zwiększyć zbiory z drzew owocowych.

Każdy aspekt uprawy drzew owocowych jest ważny. Bądź uważnym ogrodnikiem, a zbierzesz imponujące plony
Każdy aspekt uprawy drzew owocowych jest ważny. Bądź uważnym ogrodnikiem, a zbierzesz imponujące plony123RF/PICSEL

Jak dbać o drzewa owocowe?

Jednym z najważniejszych zabiegów jest dostarczanie roślinom niezbędnych substancji pokarmowych. Nawożenie drzew owocowych to kwestia, która zajmuje ogrodników już od wiosny. Wielu z nich decyduje się na organiczne preparaty i naturalne nawozy, takie jak obornik albo kompost. Są nie tylko odżywcze, ale poprawiają także strukturę gleby. Prawie do zera znika ryzyko przenawożenia drzew owocowych, które skutkowałoby intensywnym wzrostem, ale mizernymi plonami. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić, by latem i jesienią cieszyć się smakiem owoców z własnego ogrodu.

Nawet detale w uprawie drzew owocowych są ważne
Nawet detale w uprawie drzew owocowych są ważne123RF/Picsel, 123RF/PicselINTERIA.PL

Zawieś na gałęziach. Zaskakujący patent

Ogrodnicy często obserwują swoje drzewa owocowe pod kątem obecności szkodników i chorób. Jak wiadomo — im wcześniejsza reakcja, tym lepiej. Jest jeszcze jedna przyczyna zmniejszonych zbiorów z drzew i krzewów. Chodzi o ptaki, które również są smakoszami owoców.

Choć ich obecność w ogrodzie jest pożyteczna i przyjemna, raczej nie chcemy, aby wyjadały nasze plony. W tym celu wystarczy zastosować prosty, choć nieoczywisty patent. Gałęzie w kilku miejscach owiń folią aluminiową. Możesz również pociąć ją na cienkie paski i zawiesić w taki sposób, aby swobodnie powiewały. Dlaczego to działa? Błyszczący i szeleszczący materiał odstrasza ptaki, które zrezygnują z łupów w postaci dojrzewających owoców.

Naturalne środki ochrony roślin

Drzewa owocowe mogą stać się celem ataku nieproszonych gości. Niektórzy w takiej sytuacji odruchowo sięgają po syntetyczne preparaty, inni stawiają na domowe sposoby na szkodniki. Te drugie cechują się dużą skutecznością, są bezpieczne dla ekosystemu i niewiele kosztują.

Jednym z przykładów jest oprysk z krwawnika pospolitego na drzewa i krzewy owocowe. Rozprawia się przede wszystkim z mszycami, ale poradzi sobie także z przędziorkami i mączlikami, rujnującymi nie tylko okazy uprawne, ale też rośliny ozdobne.

Krwawnik, choć kojarzy się z polami i łąkami, może przysłużyć się zdrowiu ogrodowych okazów
Krwawnik, choć kojarzy się z polami i łąkami, może przysłużyć się zdrowiu ogrodowych okazów123RF/PICSEL

Jak zrobić oprysk z krwawnika pospolitego?

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że krwawnik rośnie na łąkach i nieużytkach. Nietrudno będzie go znaleźć. Kwitnie od czerwca do października i właśnie wtedy nadaje się do przygotowania domowych środków ochrony roślin. Jak się za to zabrać?

1 kg kwitnącego ziela potnij na nieduże kawałki i zalej 10 litrami gorącej wody. Odstaw na dobę. Rozcieńcz preparat z wodą w proporcji 1:10 i wykonaj oprysk. Może być stosowany profilaktycznie.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas