Sposób na szkodniki drzew owocowych. Wystarczy worek z wodą

Oprac.: Tomasz Kromp

Każdy ogrodnik marzy o zdrowych drzewach owocowych, które dają obfite plony. Niestety, owo marzenie często jest trudne do zrealizowania, a to ze względu na szkodniki, które bezlitośnie atakują rośliny. Na szczęście istnieje pewien sprytny sposób, który może pomóc. Jakie są najpopularniejsze szkodniki drzew owocowych i dlaczego ogrodnicy wieszają na drzewach worki z wodą? Odpowiadamy.

Drzewa owocowe ochronisz przed chorobami i robakami prostą metodą
Drzewa owocowe ochronisz przed chorobami i robakami prostą metodą123RF/PICSEL

Najpopularniejsze szkodniki drzew owocowych

Szkodniki drzew owocowych to jedno z największych utrapień ogrodników. Różnego rodzaju organizmy mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia ilości plonów. Jakie szkodniki grasujące na drzewach owocowych można spotkać najczęściej? Wyróżniamy między innymi:

  • owocówki (jabłkóweczka, śliwkóweczka); 
  • mszyce; 
  • bawełnice korówki; 
  • nasionnice trześniówki; 
  • przędziorki; 
  • szpeciele. 

Szkodniki często żerują w owocach, a niektóre z nich można zaobserwować na innych częściach rośliny, takich jak gałęzie (bytują na nich bawełnice) czy liście (są atakowane przez mszyce). Niektóre z tych stworzeń można spotkać tylko na określonych gatunkach drzew owocowych. Przykładowo: nasionnice trześniówki występują na czereśniach i wiśniach, owocówki jabłkóweczki na jabłoniach a owocówki śliwkóweczki na śliwach.

Jak rozpoznać, że drzewa zaatakował szkodnik?

Niektóre szkodniki są widoczne gołym okiem. Ich obecność można wykryć po zaobserwowaniu pewnych specyficznych objawów.

Owocówki żywiące się miąższem jabłek lub śliwek mogą powodować przedwczesne opadanie owoców. W przypadku mszyc, objawami mogą być poskręcane i pokryte odchodami liście. Niekiedy skupiska tych owadów są bardzo dobrze widoczne na pędach i spodniej stronie liści.

Bawełnice można zaobserwować, gdy tworzą kolonie na gałęziach. Szkodniki przyczyniają się do osłabiania drzew, a także powodują przedwczesne opadanie owoców. Nasionnice z reguły ciężko wykryć – objawem ich działalności są niewielkie wgłębienia na skórkach owoców, które powstają w trakcie składania jaj.

O ataku przędziorków mogą świadczyć żółtawe plamy powstające na liściach. W niektórych przypadkach owe liście zasychają i opadają. Z kolei szpeciele mogą powodować powstawanie galasów na liściach. Oprócz tego szkodniki przyczyniają się do marszczenia blaszki liściowej.

Przędziorki to pasożyty pojawiające się najczęściej w dużych grupach
Przędziorki to pasożyty pojawiające się najczęściej w dużych grupach123RF/PICSEL

Dlaczego ogrodnicy wieszają worek z wodą na drzewach?

Okazuje się, że niektórzy ogrodnicy stosują pewien trik, który pozwala im uporać się z problemem szkodników atakujących drzewka owocowe. Sposób ten jest dość nietypowy, ponieważ wymaga użycia worka z wodą. Zwykły foliowy worek trzeba napełnić wodą, wrzucić do niego kilka monet, a następnie zawiesić na gałęzi.

W jaki sposób ma to pomóc? Promienie słoneczne padające na zawieszony na drzewie worek z wodą i monetami i powstające wskutek tego refleksy i odbłyski skutecznie odstraszą owady atakujące owocowe drzewka. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku poważnej inwazji szkodników, rzeczony sposób może okazać się niewystarczający.

Domowe sposoby na zabezpieczenie drzew owocowych

Jakie jeszcze sposoby mogą pomóc w zabezpieczeniu drzew owocowych przed szkodnikami? Okazuje się, że jedną z metod jest przygotowanie oprysku z wyciągu z czosnku. Zapach owego specyfiku skutecznie odstraszy szkodniki. Podobnie działanie wykazuje wywar z cebuli.

Niektórzy ogrodnicy wykorzystują również kleiste arkusze. Działające na zasadzie lepu przybory zwabiają szkodniki prosto w pułapkę. Ten sposób warto wykorzystać w momencie, gdy szkodników jeszcze nie ma zbyt dużo w ogródku.

„Zbliżenia”. Anna Dymna. O wspomnieniach i spotkaniach dających siłęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas