Działkowcy w panice. „Coś niszczy mój ogródek warzywny”. Pomogą proste sposoby

Wypielęgnowany, rodzący okazałe warzywa i owoce ogród jest marzeniem niejednego działkowca. Niekiedy zdarza się jednak, że zupełnie nieoczekiwanie wśród grządek zadomawiają się nieproszeni lokatorzy – a wtedy tylko o krok od całkowitego zniszczenia plonów. Ogrodnicy nie ukrywają paniki. „Coś niszczy mój ogródek warzywny” – donoszą. Działaj szybko.

„Coś niszczy mój nowy ogródek warzywny”. Oto co na drutowce w warzywach
„Coś niszczy mój nowy ogródek warzywny”. Oto co na drutowce w warzywach123RF/PICSEL

"Coś niszczy mój nowy ogródek warzywny. Zniszczyło cebulę, sałatę, a teraz pietruszkę. Jak się tego pozbyć?" - alarmuje jedna z internautek, prosząc o pomoc innych ogrodników, skupionych na facebookowej grupie Fajny ogród - grupa dyskusyjna. Koledzy szybko ruszyli na ratunek.

"Drutowiec" - orzekli zgodnie po dokładnym przestudiowaniu załączonego zdjęcia, prezentującego z pozoru zdrową, jednak w środku zaatakowaną przez larwy pietruszkę. Gdy zauważysz u siebie w ogrodzie - działaj natychmiast.

Co na drutowce w warzywach? Tak rozpoznasz ich obecność w ogrodzie

Z nadzieją ruszasz do ogrodu, pełen optymizmu na obfite zbiory? Twój entuzjazm może szybko opaść - szczególnie, jeśli wśród grządek zadomowiły się szkodniki. Kiedy na warzywach zauważysz małe, kremowe larwy, możesz być niemal pewien - twój ogród zaatakowały drutowce. Nie popadaj jednak w panikę. Istnieje wiele (w tym prostych i domowych) sposobów na pozbycie się nieproszonych gości i uratowanie plonów.

Drutowce są larwami chrząszczy z rodziny sprężykowatych, które upodobały sobie szczególnie grządki warzywne i krzewy. Szczyt ich aktywności przypada na letnie miesiące, kiedy samice składają jaja, z których kolejno wykluwają się larwy. W zależności od gatunku drutowce mogą żyć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Jak rozpoznać drutowca? To wąski i długi pędrak, najczęściej w kremowym kolorze z żółto-pomarańczowymi pierścieniami. Maksymalnie osiągnąć może 25 mm. Często jednak jest znacznie mniejszy. Zazwyczaj żyje w lasach i krzewach - kiedy jednak pojawi się w ogrodzie, swoich odwiedzin nie odpuści żadnym warzywom.

Czym zlikwidować drutowce? Pomogą sprawdzone sposoby

Drutowce potrafią do reszty zrujnować kondycję wielu roślin. Ich larwy żerują bowiem na korzeniach, co w efekcie sprawia, że cała roślina traci siłę i staje się bardziej podatna na choroby. Pędraki często żerują też na liściach drzew czy krzewów - a kiedy jest ich wyjątkowo dużo, te nie rosną i nie owocują. Szkodniki mogą zniszczyć także uprawy buraków, ziemniaków i innych warzyw. Kiedy zauważysz więc w ogrodzie, sięgnij po sprawdzone sposoby walki.

Co na drutowce w warzywach? Tak rozpoznasz ich obecność w ogrodzie
Co na drutowce w warzywach? Tak rozpoznasz ich obecność w ogrodzie123RF/PICSEL

Jednym ze sposobów pozbycia się drutowców z ogrodu jest sięgnięcie po chemiczne preparaty. Warto wybrać jednak te, które są bezpieczne dla roślin i środowiska, a kolejno stosować zgodnie z zaleceniami producenta. "Dużo wapna i tylko wapno" - radzą z kolei internauci. Alternatywą może być więc zastosowanie nawozów mineralnych, takich jak mączka skalna.

Przy tym warto skorzystać także z nieco bardziej domowych sposobów.

Czego nie lubią drutowce? Tak wyprosisz ze swojego ogródka

"Aksamitka! Siać dookoła, między rzędami" - radzi jedna z internautek. "Pułapki z ziemniaków" - dodaje kolejna. Drutowców rzeczywiście można pozbyć się przy pomocy innych warzyw czy kwiatów. Wystarczy zastosować przynęty w postaci kawałków marchewki czy ziemniaków, zakopując je na głębokość około 10 centymetrów. Ich stan należy sprawdzać co kilka dni - warzywa powinny bowiem przyciągnąć spore ilości larw. Czynność należy systematycznie powtarzać.

W ogrodzie warto także uprawiać te rośliny, które są naturalnym wrogiem drutowców - na czele z rozmarynek, czosnkiem, lawendą czy oregano. Pędraki nie przepadają bowiem za ich zapachem. Warto też przygotować specjalne pułapki. Do plastikowej butelki (w której wykonane zostaną wcześniej niewielkie otwory) wystarczy wsypać ziarna pszenicy lub jęczmienia. Kolejno ustawić w okolicy upraw warzyw. Pułapka powinna kusić larwy, odwracając ich uwagę od grządek.

Iwona Pavlović: Prywatnie bliżej mi do Białego Misia niż do Czarnej MambyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas