Ekologiczny sposób na ślimaki i pędraki. Zaproś sprzymierzeńca do ogrodu
Widok jeża w ogrodzie powinien ucieszyć nas z różnych względów. Sympatyczny zwierzak wzbudza pozytywne skojarzenia, ale wprowadzenie sielskiego klimatu na działce to tylko dodatek. Jeż jest stworzeniem niezwykle pożytecznym i okazuje się ważnym sprzymierzeńcem w walce z licznymi szkodnikami. Chcesz pomóc temu małemu ssakowi i zastanawiasz się, czym karmić jeża w ogrodzie? Choć jest wszystkożerny, pewne produkty poważnie mu szkodzą. Weź też pod uwagę, że ludzka pomoc nie zawsze jest wskazana.
Spis treści:
Jeż w ogrodzie — takiego gościa ze świecą szukać
Dokąd tupta nocą jeż? To pytanie wielu z nas zadawało sobie w czasach dzieciństwa. Co prawda nie dowiemy się, co konkretnie chodzi zwierzakom po głowie, ale śmiało możemy założyć, że wędrują w poszukiwaniu pożywienia. Jeże to zwierzęta nocne. Doskonale się składa, bo właśnie wieczorami na żer wychodzą również ślimaki, których poczynania w naszym ogrodzie rujnują uprawy. Kolczaste ssaki to ich naturalni wrogowie, więc wspomogą nasze działania mające na celu zmniejszenie ogrodowej populacji ślimaków.
Czym żywi się jeż? Oprócz znienawidzonych mięczaków, w jadłospisie zwierzęcia pojawiają się dżdżownice, pędraki, gąsienice, chrząszcze, skorki, ale też małe gryzonie, węże, jaszczurki czy jaja ptaków. Zdarza się im się sięgać także po padlinę, więc nie tylko pomagają nam zwalczać szkodniki, ale też utrzymywać porządek w ogrodzie.
Czy jeże w ogrodzie trzeba dokarmiać?
Chcesz zaprosić jeża do ogrodu, więc zaproponowanie mu poczęstunku wydaje się być najbardziej skuteczną metodą? Niekoniecznie! Specjaliści zaznaczają, że jeże, które odwiedzają nasze ogrody, nie muszą być dokarmiane. Wyjątkiem są jedynie okresy, kiedy o naturalne pożywienie jest trudno oraz wczesna wiosna — wtedy jeże budzą się z zimowego snu i intensywnie szukają pokarmu, by wrócić do formy.
Czym karmić jeża w ogrodzie? W sklepach zoologicznych kupić można specjalne karmy dedykowane tym zwierzakom. W miseczce umieścić możesz również mokrą karmę dla kotów o wysokiej zawartości mięsa — dobrym pomysłem jest skorzystanie z pokarmu dla młodych kociąt. Surowa zmielona wołowina lub gotowany bez żadnych przypraw kurczak też się sprawdzą.
Ważne: Pod żadnym pozorem nie należy dokarmiać jeży mlekiem i chlebem. Produkty fatalnie wpływają na układ trawienny małego ssaka.
Jak dokarmiać jeża? Skup się na wodzie
O ile z dokarmiania dziko żyjących jeży na co dzień można zrezygnować, o tyle zaleca się umieszczać w ogrodzie miseczkę z wodą. Odwodnienie bywa częstą przyczyną problemów ze zdrowiem zwierząt. Jednocześnie nalewając płyn do miseczki, trudno o błędy, przez które moglibyśmy zaszkodzić sympatycznym zwierzakom.
Wodę umieszczaj w stabilnej misce, której wysokość nie przekracza trzech centymetrów. Naczynie myj codziennie i uzupełniaj świeżą wodą. Ustawiaj ją w ogrodzie wieczorem, by jeż wyruszający na poszukiwanie pożywienia mógł napić się do woli.
Co sprzyja jeżom w ogrodzie?
Latem duże zagrożenie dla jeży stanowią kosiarki. Starajmy się więc unikać koszenia trawnika późnym popołudniem i pod wieczór. Jeśli chcemy, by jeż zadomowił się w naszym ogrodzie, ograniczmy do minimum stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Nawozy i pestycydy bywają zabójcze, zwłaszcza dla młodych osobników.
Co jeszcze zrobić, aby jeż czuł się dobrze na naszej działce? Zadbajmy o schronienie. Można wykonać domek dla jeża w ogrodzie lub ograniczyć porządki. Zwierzak chętnie skryje się w gęstych, liściastych zaroślach. Opadające z krzewów i drzew liście również posłużą mu do budowy gniazda.
Polecamy: