Gdzie wyrzucić karton po pizzy? Polacy wciąż popełniają błąd

Właściwa segregacja śmieci przysparza wciąż części Polaków sporo problemów. Większość z nas nauczyła się już wprawdzie, gdzie należy wyrzucać plastikowe nakrętki, opakowania po chipsach czy lekach, ale wciąż wątpliwości budzą wytłoczki po jajkach, brudne gąbki i oczywiście kartony po pizzy. Gdzie należy je wyrzucać?

Karton po pizzy należy przed segregacją dokładnie umyć
Karton po pizzy należy przed segregacją dokładnie umyć 123RF/PICSEL

1 stycznia 2020 roku wszedł w Polsce w życie obowiązek segregacji odpadów. Osoby, które nie chcą się do niego stosować, zobowiązane są do uiszczania dodatkowej opłaty za jej brak. Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 roku w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.

Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) mówi, że należy dokładnie oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Surowce, które oddzielamy to:

  • metale i tworzywa sztuczne,
  • papier,
  • opakowania szklane,
  • odpady biodegradowalne.

Niektóre gminy mogły zdecydować również o konieczności rozdzielania szkła białego i kolorowego.

Najwięcej trudności przysparza zazwyczaj właściwa segregacja metali i tworzyw sztucznych, ale wątpliwości budzą też częste opakowania papierowe. Prym wiedzie oczywiście karton po pizzy. Gdzie należy go wyrzucać?

Gdzie wyrzucić karton po pizzy?

Pudełko po pizzy wykonane jest zazwyczaj z tektury falistej, którą można wrzucić do niebieskiego kontenera (papier). Wcześniej musimy jednak dokładnie usunąć wszystkie resztki jedzenia oraz zatłuszczoną część opakowania. Jeśli karton został dodatkowo wyłożony folią aluminiową, powinna ona zostać wyrzucona do żółtego pojemnika (metale i tworzywa sztuczne).

Gdzie wyrzucić karton po pizzy? Niektórzy wciąż się mylą
Gdzie wyrzucić karton po pizzy? Niektórzy wciąż się mylą123RF/PICSEL

WAŻNE: Trwale zabrudzony, tłusty karton powinien znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane. Nie nadaje się on już bowiem do segregacji.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas