Reklama

Genialna metoda z ziemniakiem. W mig usuniesz plamy po kurkumie i burakach

Ostatnio w sieci było głośno o myciu szyb z pomocą surowego ziemniaka. Jak się okazuje ulubiony przez Polaków dodatek do obiadu, znajduje także inne zastosowania podczas sprzątania. Masz nadmiar kartofli i zastanawiasz się co zrobić z ziemniaków? Oto nietypowe sposoby na ich wykorzystanie.

Ziemniaki na trudne plamy

Na Twoich rękach zostały plamy po obieraniu buraków, krojeniu dyni, przygotowywaniu kurczaka w kurkumie czy tarciu marchewki? Możesz w bardzo łatwy sposób się ich pozbyć. Wystarczy, że posmarujesz dłonie połówką surowego ziemniaka. Trudne plamy znikną, jak ręką odjął. 

Ziemniaki na rdzę

Surowe ziemniaki to domowa metoda na rdzę.  Zawarty w nich kwas szczawiowy, jest bezwzględnym przeciwnikiem korozji. Jeśli na ostrzu noża pojawią się jej plamy, wystarczy, że wbijesz go po rękojeść w surowego ziemniaka. 

Reklama

Jeśli masz do oczyszczenia większe powierzchnie, najlepiej będzie przekroić kartofla na pół, posypać proszkiem do pieczenia i przetrzeć nim zardzewiałe miejsca. 

Ziemniaki na zmatowiałe lustro

Jeśli nie wiesz, co zrobić z ziemniaków, możesz wykorzystać je, aby przywrócić blask zmatowiałym lustrom. W mniej pracochłonnej wersji, gdy zwierciadło nie jest jeszcze w opłakanym stanie, wystarczy przetrzeć je połówką surowego kartofla.

Jednak w trudniejszych przypadkach konieczne może okazać się starcie kilku surowych ziemniaków i dokładne przetarcie taką papką lustra. Następnie należy polerować szklaną powierzchnię miękką szmatka, aż znowu zacznie błyszczeć. 

Ziemniaki na zaśniedziałą miedź

Ziemniaki to nie tylko domowa metoda na rdzę — poradzą sobie także z grynszpanem. Masz w domu zaśniedziałe przedmioty z miedzi? W łatwy sposób możesz przywrócić im świetność. Wystarczy, że zetrzesz na tarce surowego ziemniaka i wymieszasz go z łyżką soku z cytryny. Następnie nanieś mieszankę na zaśniedziałą powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia. Na koniec musisz jedynie dokładnie opłukać i wytrzeć miedziane bibeloty czy śruby i nakrętki.

***

Zobacz również:

Jak wykorzystać ziemniaka? Przetrzyj nim okna. Efekt zaskakuje

Nie wylewaj wody po gotowaniu ziemniaków. Oto do czego się przyda

11 pysznych pomysłów na ziemniaki

Jak się szybko pozbyć karaluchów?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ziemniaki | ziemniaki pomysły | porady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama