Gnojówka z pokrzywy nawet do buraków. Podlewaj, a będziesz mieć zdrowe i soczyste warzywa
Gnojówka z pokrzywy to coraz bardziej popularny naturalny nawóz, który można wykonać samodzielnie w domu. Ta prosta w wykonaniu odżywka dostarcza roślinom dużej ilości witamin i minerałów niezbędnych do rozwoju i plonowania. Gnojówką z pokrzywy można podlewać między innymi buraki. Jaki dokładnie wpływ będzie mieć na nie? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Czy buraki można podlewać gnojówką z pokrzyw?
Buraki można podlewać gnojówką z pokrzywy. Ten nawóz to bogactwo przede wszystkim azotu, potasu, fosforu, magnezu, żelaza i wapnia. Odżywka dostarczy roślinie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć zdrowymi i smacznymi burakami z własnego ogrodu.
Nawożąc buraki gnojówką z pokrzywy, mamy pewność, że dostarczamy im składniki z pewnego, naturalnego źródła. Nie stosujemy chemii, która mogłaby później negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie lub środowisko.
Stosowanie nawozu sprawi, że roślina zostanie pobudzona do kwitnienia, co zaowocuje dużą ilością plonów. Podlewanie buraków gnojówką z pokrzywy pozwoli również na wzmocnienie odporności warzywa. Odżywka zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób i rozprzestrzeniania się ich.
Jak wykonać gnojówkę z pokrzyw do podlewania buraków?
Do gnojówki z pokrzywy do podlewania buraków niezbędne będą dwa składniki. Są to:
- 1 kg pokrzywy,
- 10 l wody (może być deszczówka).
W dużym pojemniku umieszczamy pokrzywę, może być pocięta lub w całości. Chwasty zalewamy przygotowaną wodą. Mieszankę przykrywamy gazą, żeby nie wpadały do niej owady, ale także, żeby miała swobodny dostęp do powietrza, gdyż będzie fermentować. Gnojówkę odstawiamy w ciemne miejsce na około dwa tygodnie, codziennie mieszając.
Po tym czasie na powierzchni nawozu powinny się pojawić bąbelki oraz piana. Jeśli ich nie ma, oznacza to, że gnojówka z pokrzywy nie jest jeszcze gotowa. Gotową gnojówkę rozpoznajemy również po bardzo ostrym, charakterystycznym zapachu.
Jak podlewać buraki gnojówką z pokrzyw?
Buraki podlewamy gnojówką z pokrzywy jedynie po rozcieńczeniu jej. W tym celu należy zmieszać nawóz z wodą w proporcji 1:10. Tak przygotowanym roztworem możemy zasilić ziemię pod warzywami w ogrodzie.
Mimo że nawóz działa zbawiennie na rośliny, to jednak nie należy z nim przesadzać. Może wówczas dojść do przenawożenia rośliny. Żeby tego uniknąć, podlewamy je z określoną częstotliwością. Buraki podlewamy gnojówką z pokrzywy jedynie raz na około 2 tygodnie.
Jak długo może stać gnojówka z pokrzyw?
Gnojówka z pokrzywy powinna być odpowiednio przechowywana, aby się nie popsuła. Najlepiej, jeśli nieużywany nawóz będzie stał w zacienionym, chłodnym miejscu. Powinno być to miejsce umieszczone daleko od domu lub jego okien, gdyż specyficzny zapach gnojówki może uprzykrzać życie.
W tak przygotowanych warunkach gnojówka z pokrzywy może stać nawet ponad miesiąc. Jeśli jednak nie mamy pewności, że w tym czasie zużyjemy cały nawóz do buraków, można nim podlewać także inne rośliny. Odżywka nada się również do:
- ogórków,
- truskawek,
- cukinii,
- dyni,
- róż.
Aby zapobiec zepsuciu się gnojówki z pokrzywy, można również wykonać jej mniejszą porcję. Wtedy będziesz mieć pewność, że zużyjesz nawóz w całości i nic się nie zmarnuje.
Zobacz również: