Idealny dodatek do obiadu zimą. Smak i aromat zamknięty w słoiku
Jak cieszyć się zimą smakiem rosnących na wiosnę pysznych i zdrowych warzyw? Wystarczy, że w porę zamkniemy je w słoikach i odpowiednio przygotujemy. Jednym z pomysłów na takie przetwory, jest sięgnięcie po fasolkę szparagową.
W sezonie zimowym często tęsknimy za smakiem świeżych warzyw, które wiosną i latem królują w naszych ogródkach. Wówczas posiłkujemy się mrożonkami, ale ich smak i konsystencja nierzadko nie idą w parze z naszymi, kulinarnymi oczekiwaniami.
A gdyby istniał doskonały sposób na zamknięcie w słoiku smaku i aromatu ulubionych warzyw, które zimą idealnie nadadzą się na dodatek do posiłku? Na szczęście to możliwe. W zaciszu własnego domu bez najmniejszych problemów możemy przygotować przetwory na bazie fasolki szparagowej. Jak to zrobić?
Przede wszystkim pamiętajmy, że fasolkę szparagową powinniśmy pasteryzować dwukrotnie w odstępie kilkudziesięciu godzin. Taki proces pozwoli na zminimalizowanie ryzyka związanego z pojawieniem się w przetworach grzybów i pleśni. Bakterie szczególnie rozwijają się na produktach będących źródłem białka i węglowodanów, dlatego podczas robienia przetworów z fasolki szparagowej nie ma miejsca na żadne błędy w sztuce. Zatem do dzieła.
Przetwory z fasolki szparagowej - składniki
Do przygotowania przetworów z fasolki szparagowej (podane składniki starczą na wypełnienie ok. dwunastu słoików), potrzebujemy następujących składników:
- 6 kg fasolki szparagowej żółtej lub zielonej,
- 2 główki czosnku,
- cukier,
- sól,
- woda,
- słoiki o pojemności 0,9 litra.
Przetwory z fasolki szparagowej - przepis
Odcinamy końcówki strączków fasoli, następnie fasolę dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i wkładamy do garnka. Fasolę zalewamy zimną wodą, włączamy palnik pod garnkiem i doprowadzamy całość do wrzenia. Gdy woda zacznie wrzeć, gotujemy fasolkę przez pięć minut, odcedzamy i odstawiamy do ostygnięcia.
Do czystych i wyparzonych słoików wkładamy fasolkę. Pamiętajmy, by strączki aplikować pionowo. Do słoika z fasolką wsypujemy jedną łyżeczkę soli i cukru. Dodajemy również po jednym, nieobranym ząbku czosnku. Do słoików wlewamy zimną wodę, zostawiając ok. 1 cm przestrzeni między słoikiem i zakrętką. Słoiki dokładnie zakręcamy.
Duży garnek wyścielamy czystą ściereczką, wkładamy do niego słoiki i zalewamy wodą do 2/3 wysokości słoików. Garnek przykrywamy pokrywką. Uruchamiamy palnik pod garnkiem i całość na średniej mocy palnika doprowadzamy do wrzenia. Następnie zmniejszamy moc palnika, by woda w garnku lekko się gotowała. Gotujemy przez jedną godzinę. Po tym czasie ostrożnie wyjmujemy słoiki i odkładamy na 24 godziny (maksymalnie na 36 godzin).
Po tym czasie przystępujemy do ponownej pasteryzacji. Słoiki umieszczamy w garnku wyścielonym czystą ściereczką, zalewamy wodą do 2/3 wysokości słoików, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez godzinę na małym ogniu.
Gdy drugi proces pasteryzacji mamy już za sobą, na słoikach umieszczamy etykietę z datą pasteryzacji. Tak przygotowaną fasolkę szparagową możemy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu do 12 miesięcy.