Idealny roztwór do podlewania borówki. Krzewy będą owocować obficie
Aby uprawa borówki amerykańskiej przebiegła pomyślnie i skutkowała obfitym owocowaniem, konieczne jest spełnienie wymagań tej popularnej rośliny. Sadzenie jest już za tobą, wykonałeś również wiosenne nawożenie borówki? Czas skupić się na wodzie do podlewania krzewu. Wbrew pozorom jest to zabieg, w którym łatwo o potknięcia, odbijające się na jego kondycji. Jak zakwasić wodę do podlewania borówki amerykańskiej? Jest na to kilka sposobów.
Spis treści:
Borówka amerykańska to roślina kwasolubna
Wiosna i lato w naszym kraju to czas, kiedy owocowe krzewy ze względu na płytki system korzeniowy potrzebują intensywnego nawadniania. Jak często podlewać borówkę amerykańską? Jest to zależne przede wszystkim od pogody. Przyjmij jednak zasadę, że w okresach bezdeszczowych, życiodajny płyn musisz dostarczać roślinie co najmniej raz na trzy dni.
W przypadku wielu gatunków wystarczy wyruszyć do ogrodu z konewką lub uruchomić węża ogrodowego i na tym kończy się uwaga, jaką trzeba poświęcić podlewaniu roślin. Niestety, w przypadku borówki amerykańskiej nie zaleca się używać wody wodociągowej. Wynika to z faktu, że jest ona wzbogacana jonami wapnia oraz magnezu, które odkwaszają glebę. Zbyt wysoki odczyn podłoża utrudnia borówce pobieranie składników odżywczych, przez co rozwija się słabiej i nie jest w stanie wydawać dużych ilości dorodnych owoców.
Czy borówkę amerykańską można podlewać deszczówką?
Ze względu na chęć oszczędności i wykorzystania naturalnych zasobów, coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie deszczówki w ogrodzie. Czy nadaje się ona do podlewania borówki? Jak najbardziej. W stosunku do wody z kranu ma one zdecydowanie niższe pH, więc nie stwarza barier, przez które borówka miałaby utrudniane pobieranie substancji pokarmowych z gleby oraz zastosowanych nawozów.
Jak zakwasić wodę do podlewania borówki?
Zdarza się, że nie każdy ma możliwość magazynowania deszczówki. W takiej sytuacji konieczna jest znajomość trików, dzięki którym uda się w sposób skuteczny i bezpieczny dla roślin zakwasić wodę używaną do nawadniania.
Wśród domowych sposobów wyróżnić trzeba kwasek cytrynowy. W sklepie ogrodniczym możesz zaopatrzyć się również w siarczan amonu, który działa na podobnej zasadzie. Prezentujemy, jak zakwasić wodę dla borówki krok po kroku.
- Przygotuj litrowe wiaderko lub konewkę i wypełnij je wodą.
- Wsyp łyżkę kwasku cytrynowego lub siarczanu amonu.
- Wymieszaj dokładnie i sprawdź odczyn wody przy pomocy testera pH. By woda nadawała się do podlania borówki amerykańskiej, powinien on wynosić około 5,5.
- Jeśli odczyn nadal jest zasadowy, dodaj jeszcze odrobinę wybranego produktu i ponownie przeprowadź test.
- Gdy woda jest już gotowa, użyj jej do podlewania owocowych krzewów. Pamiętaj o tym, by nie moczyć liści, a płyn aplikować bezpośrednio na bryłę korzeniową.
Czy można zakwasić wodę octem?
Ocet to produkt, który przysłuży się ogrodnikom, szukającym domowych metod dbania o ogród i obecne w nim rośliny. Jego użycie do zakwaszania wody dla borówek wymaga jednak ostrożności, ponieważ wykorzystany w nadmiarze może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Do celów ogrodniczych używaj octu kuchennego o stężeniu maksymalnie 10-procentowym. Trafionym pomysłem jest sięgnięcie po ocet jabłkowy, którego stężenie nie przekracza zwykle pięciu procent, a dodatkowo zawiera większą ilość składników mineralnych.
Jak zakwasić wodę wodociągową octem? Pięć łyżek produktu wymieszaj w 10 litrach wody. Podczas podlewania borówki amerykańskiej takim roztworem musisz szczególnie uważać, by nie miał on styczności z liśćmi. Ocet to znany sposób na poradzenie sobie z chwastami w ogrodzie, więc oddziaływałby negatywnie również na owocowy krzew. Jeśli jednak zachowasz ostrożność, uzyskasz odżywczą mieszankę, dzięki której borówka będzie rozwijać się zdrowo, a latem zbierzesz kilogramy owoców.
Polecamy: