Ile prądu zużywa lodówka w czasie godziny? Wyliczenie kosztów 2022
Lodówka to jeden z podstawowych sprzętów AGD, który można znaleźć w każdym domu. W związku z zapowiadaną podwyżką cen energii elektrycznej, wiele osób zastanawia się, ile prądu zużywa lodówka. Czy wartość tę można zmniejszyć, a jeśli tak, to w jaki sposób? Podpowiadamy.
Lodówka należy do tych sprzętów domowych, które, by właściwie spełniać swoją funkcję, muszą być podłączone do prądu przez całą dobę. W związku z tym pobierają energię bez przerwy.
Jak wpływa to na nasze comiesięczne rachunki? Ile prądu zużywa lodówka w ciągu godziny, doby i miesiąca? Czy każdy model ma taki sam pobór energii?
Spis treści:
Ile prądu zużywa lodówka? Co wpływa na pobór energii?
Najważniejszym aspektem, wpływającym na zużycie prądu przez sprzęty domowe, jest ich klasa energooszczędności. Zgodnie z dyrektywą unijną, w ubiegłym roku zmieniły się używane do tej pory oznaczenia (A, A+, A++ itp.) Zostały one zastąpione przez siedmiostopniową skalę literową od A (najwyższy poziom energooszczędności) do G (największy pobór prądu).
Kupując nowy sprzęt warto więc zwracać uwagę na to, by był on jak najbardziej energooszczędny.
Znaczenie mają także dodatkowe funkcje, takie jak np. non frost. Bezszronowe lodówki zużywają mniej prądu, ponieważ nie muszą go marnować na rozmrażanie, a następnie ponowne uruchamianie.
Ważną informacją może się okazać również to, że lodówki do zabudowy, mimo że są praktyczne, funkcjonalne i dobrze się prezentują, pobierają więcej energii niż modele wolnostojące.
Ile prądu zużywa lodówka w ciągu godziny?
W tej kwestii wiele zależy od parametrów danego modelu, przyjmuje się jednak, że dobrej klasy, energooszczędna lodówka zużywa w ciągu godziny ok. 0,06 kWh. Daje to 1,44 kWh na dobę i 43,2 kWh rocznie.
Generowany przez nią koszt, przy obecnych cenach energii to ok. 33 zł miesięcznie i ok. 396 zł rocznie.
W przypadku lodówki gorszej klasy wartość ta może być nawet o połowę wyższa.
Jak zmniejszyć zużycie prądu? Nie tylko klasa energooszczędności ma znaczenie
Aby ograniczyć pobór prądu lodówki, należy pamiętać unikać:
- zbyt niskiej temperatury w lodówce (im mniej stopni, tym większy pobór energii),
- pozostawiania otwartych lub niedomkniętych drzwiczek,
- wkładania do lodówki ciepłych potraw
Warto pamiętać również o tym, że im częściej otwieramy lodówkę, tym więcej prądu musi ona zużyć. W czasie przygotowywania potraw dobrze jest więc od razu wyciągnąć wszystkie niezbędne produkty.
W celu uniknięcia nieszczelności, dobrze jest natomiast kupić model wyposażony w alarm. Jeśli drzwiczki nie zostaną domknięte, włączy się on, informując domowników o nieprawidłowości.
Czytaj również:
Zobacz także: