Inwazyjny chwast to zmora każdego ogrodu. Inne rośliny nie mają z nim szans
Chociaż wygląda egzotycznie, niech was nie zmyli jego wygląd. Rdestowiec jest tak naprawdę inwazyjny i uciążliwy - ma silne kłącza, które potrafią dotrzeć nawet do 3 metrów w głąb ziemi. Uprawianie tej rośliny w Polsce jest zabronione. Nieprzestrzeganie przepisów wiąże się z karą grzywny.
Spis treści:
Rdestowiec japoński to roślina, która w Polsce zyskała tytuł jednego z najgroźniejszych chwastów. Chociaż nie jest szkodliwy dla człowieka, wypiera z danego miejsca gatunki rodzime.
Jeden z najgroźniejszych chwastów w Polsce. Inwazyjny gatunek
Rdestowiec nie dość, że ma bardzo inwazyjny charakter, to jeszcze potrafi się przystosować nawet do trudnych warunków. Chociaż roślina wygląda dość egzotycznie, jest dość uciążliwa - jej kłącza mogą sięgać nawet do 3 metrów w głąb ziemi i czasami rozrosnąć się na odległość niemal 20 metrów od macierzystej rośliny.
Zobacz również:
Zdarza się nawet, że uszkadzają chodniki, nawierzchnię dróg i potrafią siać spustoszenie w uprawach rolnych. Z kolei jego opadające łodygi i liście tworzą grubą warstwę na podłożu, przez którą nie mają szans wykiełkować nasiona innych roślin.
"Warto pamiętać, że wprowadzenie do środowiska gatunków obcych jest zabronione, a na jego import, hodowlę, rozmnażanie i sprzedaż konieczna jest zgoda Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Raz wprowadzony do środowiska gatunek, bardzo trudno usunąć. I odwrotnie, gatunek raz wyparty przy gatunki inwazyjne, bardzo trudno przywrócić" - przypomina Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
Nieprzestrzeganie tych przepisów może się wiązać z karą grzywny.
Gdzie zgłosić rdestowiec? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obserwacje inwazyjnych gatunków obcych widniejących w wykazie IGO, należy zgłaszać do gminy, na terenie której zauważono tę inwazyjną roślinę.
Jak usunąć rdestowiec?
Rdestowiec można usunąć zarówno mechanicznie, jak i chemicznie czy biologicznie. By nie wyrządzić w ogrodzie zbyt wielu szkód, warto zdecydować się na pierwszą z nich. Jeśli roślina nie zajmuje zbyt dużej powierzchni, możemy usunąć cały fragment ziemi, na którym rośnie.
Najpierw należy wyciąć nadziemne części rośliny, a później wykopać znajdujące się pod ziemią kłącza. Następnie należy wykopać rdestowiec z dużym fragmentem ziemi. Do utylizacji należy wywieźć całą wierzchnią warstwę gleby łącznie z kłączami.
Zabieg najlepiej przeprowadzić w pierwszej połowie maja, gdy rozpoczyna się okres wegetacyjny. Dzięki temu pędy nie będą zbyt twarde, a bylina nie dostarczy kłączom składników potrzebnych do dalszego wzrostu.
Rdestowiec. W tym miejscu występuje naturalnie
Rdestowiec występuje naturalnie na terenie Azji Wschodniej. To gatunek, który został celowo wprowadzony przez człowieka w pierwszej połowie XIX wieku. Powodem były walory użytkowe i dekoracyjne. W Polsce, pierwsze wzmianki o rdestowcu, pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. Obecnie największe zagęszczenie stanowisk znajduje się w południowej części kraju.
Rdestowiec kolonizuje zwłaszcza siedliska nadrzeczne takie jak lasy łęgowe, przydroża, nasypy kolejowe, nieużytki miejskie i poprzemysłowe, parki, cmentarze i ogródki. Coraz częściej pojawia się też na terenach rolniczych.
Źródło:
- gov.pl/web/gdos/reynoutria-japonica---rdestowiec-japonski,
- gov.pl/web/rdos-katowice/usuwanie-rdestowca