Jak często podlewać pomidory w tunelu? Dorodne owoce będą na wyciągnięcie ręki
Uprawą pomidorów można zajmować się na różne sposoby. Część osób decyduje się na wysianie ich w doniczkach, część woli pomidory gruntowe. Nadal popularnym podejściem jest uprawianie pomidorów w tunelach foliowych. Umożliwiają one stworzenie na niewielkiej przestrzeni specyficznego mikroklimatu, który sprzyja zdrowemu wzrostowi sadzonek i zawiązywaniu dorodnych owoców. Mimo że podlewanie pomidorów w takim wariancie nie należy do trudnych zadań, trzeba poznać podstawowe zasady ogrodnicze. Dzięki nim latem zbierzemy imponujące plony.
Spis treści:
Podlewanie pomidorów pod folią: Nie popadaj w skrajności
Mogłoby się wydawać, że dostarczanie pomidorowym krzakom wody to żadna filozofia. Jednak zbyt duża swoboda i improwizacja w tej dziedzinie mogą skutkować tym, że nasze sadzonki zmarnieją, a plony będą co najwyżej przeciętne.
Niedobory wody sprawiają, że ograniczone zostaje zawiązywanie owoców, które rosną małe i niezbyt smaczne. Z kolei nadmiar może doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych. Podpowiadamy więc, jak często podlewać pomidory pod folią, by zachować ogrodniczą równowagę.
Tutaj łatwo o błędy! Jak powinno wyglądać podlewanie pomidorów w szklarni?
Ogromną zaletą uprawy pomidorów w tunelu foliowym jest fakt, że nie trzeba szczególnie różnicować sposobu podlewania w zależności od etapu rozwoju rośliny, jak jest w przypadku okazów gruntowych. Ciepło i wilgoć, jakie panują w szklarni, sprawiają, że pomidory rosną szybciej, a uzyskanie smacznych owoców nie jest trudne. Jak konkretnie wygląda kwestia podlewania?
Lepiej robić to stosunkowo rzadko, ale obficie. Zakłada się, że czynność tę należy wykonywać co cztery lub pięć dni. Podczas upalnego lata warto zaglądać do swoich upraw codziennie i sprawdzać stan gleby, by w skrajnych sytuacjach nie dopuszczać do jej przesuszenia. Zaleca się używanie odstanej i chłodnej (ale nie lodowatej!) wody.
To ważne: Należy wylewać ją bezpośrednio pod krzew. Zakazane jest opryskiwanie liści! Nadmierna wilgoć, o którą pod folią nietrudno, może prowadzić do rozwoju groźnych chorób grzybowych, które są w stanie szybko opanować i zniszczyć całe uprawy.
Sprawdź też: Pomidory bez chemii. Przygotuj odżywkę na zdrowe, soczyste i odporne na choroby pomidory
Pomidory w szklarni będą jędrne, ale musisz spełnić kilka warunków
Za każdym razem po podlaniu pomidorów należy przewietrzyć szklarnię. Wysoka temperatura i zwiększona wilgotność powietrza to kolejne czynniki, które sprzyjają chorobotwórczym patogenom. Pamiętaj, że optymalna temperatura dla roślin mieści się w przedziale od 22 do 28°C.
Chcesz maksymalnie wykorzystać swoją przestrzeń i zastanawiasz się, co można sadzić w tunelu razem z pomidorami? Służy im sąsiedztwo cebuli i czosnku — odstraszają niektóre szkodniki, a ich dezynfekujące działanie, z którego sami chętnie korzystamy np. podczas przeziębienia, ograniczają rozwój chorób. Pod folią wraz z pomidorami uprawiać można także pietruszkę, sałatę i szpinak.
Polecamy: