Jak często prać ręczniki, pościel i piżamy?
O ile ubrania zwykle każdy pierze po jednokrotnym użyciu, to w przypadku pościeli, ręczników czy piżam pralka używana jest o wiele rzadziej. Tymczasem okazuje się, że i w przypadku tych drugich warto trzymać się żelaznych zasad i zachować regularność w odświeżaniu. Pościel, w której śpi się na co dzień, to siedlisko roztoczy, które żywią się martwym naskórkiem i przyczyniają się do infekcji skórnych, alergii, a nawet astmy. Zaś zbyt rzadko odświeżany ręcznik to podstawowe źródło zakażeń bakteryjnych i problemów ze skórą. Zatem jak często i w jakiej temperaturze prać ręczniki, pościel i piżamy, by pozbyć się drobnoustrojów? Co zrobić, żeby były miękkie? Oto kilka podpowiedzi.
Jak często prać ręczniki?
Jeśli szukać wśród rzeczy codziennego użytku takiej, która skupia w sobie najwięcej bakterii, grzybów i pozostałości ludzkiego naskórka, to wybór padnie na ręcznik. Warunki panujące w łazience, gdzie zwykle są przechowywane, są doskonałym środowiskiem dla rozwoju niewidocznych dla oka, ale niebezpiecznych dla skóry mikroorganizmów. Dominuje wśród nich gronkowiec złocisty, który w sytuacjach osłabionej odporności, często okazuje się źródłem infekcji bakteryjnych. Przeprowadzone statystyki wyraźnie pokazują, że codzienne praktyki nie minimalizują ryzyka. Zwykle ręcznik wymieniany jest co pięć-siedem dni, czyli zdecydowanie za rzadko. Specjaliści od higieny podkreślają, że ręcznik przeznaczony do wycierania twarzy bądź rąk powinien być wymieniany po trzech-czterech zastosowaniach, a gdy jesteśmy chorzy - codziennie. Z kolei ręcznik kąpielowy może być wymieniany co trzy dni, pod warunkiem, że po każdym użyciu jest solidnie suszony. Wilgoć znacznie przyspiesza namnażanie się drobnoustrojów. Po maksymalnie trzydniowym użytkowaniu ręcznik kąpielowy powinien być prany w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
Prosty zabieg sprawi, że ręczniki będą miękkie w dotyku
By ręczniki były miękkie, warto do każdego prania dodać 1/4 szklanki octu spirytusowego oraz kilka kropel olejku eterycznego (np. miętowego bądź eukaliptusowego). Ten pierwszy nie tylko zmiękcza tkaniny, ale działa też bakteriobójczo. (Do prania ręczników białych zamiast octu można wykorzystać sodę oczyszczoną). Ręczników nie należy współdzielić. Każdy członek rodzinny powinien mieć swój na własny użytek.
Jak często prać pościel?
Pościel, w której na co dzień śpimy, to podobnie jak ręczniki doskonałe siedlisko dla rozwoju drobnoustrojów. Dzieje się tak za sprawą resztek gromadzącego się w niej ludzkiego naskórka. Być może dla wielu będzie to zaskoczeniem, ale z badań wyraźnie wynika, że codziennie każdy człowiek pozbywa się ok. dwóch gramów naskórka, z czego 1/3 w nocy. Pozostałości po nim trafiają do pościeli i stają się najlepszą pożywką dla roztoczy, czyli mikroskopijnych rozmiarów pajęczaków. Lubią one ciepło i wilgoć - miejsca, gdzie temperatura oscyluje od 18 do 21 stopni Celsjusza, a wilgotność sięga 70-80 procent. Najwięcej ich żyje w pościeli, materacach, poduszkach i kołdrach. Same w sobie roztocza człowiekowi nie wadzą, ale groźne dla zdrowia są ich odchody, które prowadzą do rozwoju alergii, infekcji skórnych oraz astmy. Niepokój powinny wzbudzić takie objawy, jak duszności, katar, kaszel, drapanie w gardle i łzawienie oczu. By zminimalizować zagrożenie, specjaliści od higieny zalecają, aby prać poszewki co 1-2 tygodnie w temperaturze sięgającej 60 stopni Celsjusza. Pościel delikatniejszą można uprać w niższej temperaturze, a następnie uprasować.
Prania wymagają także poszewki i kołdry
Do całkowitego pozbycia się roztoczy pranie samych poszewek nie wystarczy. Raz na 3-4 miesiące trzeba wyprać także kołdry i poduszki. Powinny być dobrej jakości, by szybko nie uległy zniszczeniu. Najlepiej przy ich zakupie zwrócić uwagę, czy można je prać w pralce automatycznej. Temperatura i w tym przypadku powinna sięgać 60 stopni Celsjusza. Przed uruchomieniem pralki warto dodać do bębna kilka kropel olejku z eukaliptusa lub drzewa herbacianego. Można także umieścić w nim kilka piłeczek tenisowych. Zapobiegną one zniszczeniu pościeli. Przy odświeżaniu pościeli ważne jest nie tylko odpowiednie pranie, ale i suszenie. Można wykorzystać w tym celu suszarki bębnowe. Pościel warto dwukrotnie wywirować i wysuszyć w jak najniższej temperaturze. Kołdrę warto kilkakrotnie roztrzepać. Gdy suszy się pościel tradycyjnie, trzeba rozłożyć ją poziomo i poczekać, aż całkowicie wyschnie. Sojusznikiem w walce z roztoczami są także wiatr i słońce, dlatego pościel warto wietrzyć regularnie na świeżym powietrzu. Dzięki prostemu zabiegowi nie tylko zyska przyjemny zapach, ale też doprowadzi się do pozbycia się roztoczy.
Jak często prać piżamę?
Piżama to kolejna część garderoby, która wymaga regularnego odświeżania. Bezpośrednio przylega ona do ciała, a w nocy nadmiernie się pocimy. W tym czasie też odkłada się też naskórek, który wnika w tkaninę. Stąd już tylko krok do namnażania się drobnoustrojów i powstania infekcji bakteryjnych. Z tych powodów specjaliści od higieny zalecają, aby zmieniać piżamę bądź koszulą nocną co cztery dni i prać je w temperaturze sięgającej 60 stopni Celsjusza lub prasować ją po upraniu. Jeszcze częstszego prania wymaga piżama w czasie, gdy dopada nas choroba i nadmiernie się pocimy oraz kaszlemy. Wówczas trzeba ją zmieniać codziennie, a nawet dwa razy na dobę. Podobnie jak w przypadku pościeli czy ręczników warto przed praniem do bębna pralki wlać kilka kropel oleju herbacianego bądź eukaliptusowego. Zadziała antyseptycznie.