Jak dbać o hiacynta w doniczce? Okazałe kwiaty zachwycą feerią barw

Kiedy kwitną hiacynty? W ogrodzie efektowne i pachnące kwiatostany podziwiać można od kwietnia do maja. Nie dysponujesz kawałkiem własnej przestrzeni w plenerze lub nie możesz się doczekać widoku kwiatów, które należą do najpiękniejszych wiosennych roślin? Zdecyduj się na uprawę hiacynta w doniczce. Z naszymi wskazówkami gładko przejdziesz przez proces sadzenia i dowiesz się, jak pielęgnować hiacynty w doniczce podczas kolejnych etapów rozwoju roślin.

Zapewnij sobie wiosenny akcent w mieszkaniu, sadząc hiacynty w doniczce
Zapewnij sobie wiosenny akcent w mieszkaniu, sadząc hiacynty w doniczce123RF/PICSEL

  • Hiacynty sadzić można nie tylko w ogrodzie - sprawdzają się świetnie także w uprawie domowej.
  • Mimo że kojarzą się z wiosennym krajobrazem, ich uprawa może być doskonałą receptą na zimowe przygnębienie i szarugę.
  • Decydując się na zaproszenie ich do mieszkania, sprawdź stan cebulek i zapewnij im odpowiednią doniczkę.

Jak wybierać cebulki hiacyntów do sadzenia?

Dzięki domowej uprawie hiacyntów widokiem zjawiskowych kwiatów można cieszyć się nawet w zimie. Jest to czas, kiedy najbardziej potrzebujemy barwnych akcentów, ponieważ aura na zewnątrz jest wyjątkowo przygnębiająca. Na kwiatostany hiacyntów składa się kilkadziesiąt dzwonkowatych kwiatów, które występują w barwach: białej, żółtej, różowej, czerwonej, fioletowej i niebieskiej.

Zanim jednak pojawią się w doniczce, trzeba odpowiednio wybrać cebulki hiacyntów do sadzenia. Postaw na dość duże sztuki o średnicy minimum pięciu centymetrów. Mniejsze egzemplarze mogą wypuścić jedynie liście, więc brak kwiatów okaże się dużym rozczarowaniem. Ponadto dokładnie obejrzyj wszystkie cebulki, by upewnić się, że nie są uszkodzone i nie posiadają śladów wskazujących na gnicie. Przed sadzeniem hiacyntów na cebulki warto zaaplikować preparat grzybobójczy.

Sadzenie hiacyntów nie jest trudne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad
Sadzenie hiacyntów nie jest trudne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad123RF/PICSEL

Doniczka dla hiacynta: Jaka najlepsza?

Wybór odpowiednika pojemnika również ma duże znaczenie w kontekście uprawy kwiatów. Hiacynty najlepiej rozwijają się w szerokich, ale niezbyt głębokich doniczkach. Obowiązkowo muszą posiadać one otwory drenażowe. Będzie to kluczowe w kontekście prawidłowego podlewania hiacyntów.

Jak sadzić hiacynty w doniczce?

Najlepsze podłoże dla hiacyntów jest przepuszczalne i żyzne. Powinno mieć odczyn obojętny lub zasadowy. Kiedy przygotujesz już ziemię, doniczkę i cebulki, możesz przystąpić do pracy.

  • Na dnie doniczki ułóż warstwę drenażu. Następnie wsyp ziemię, a na wierzchu umieść cienką warstwę piasku.
  • Jak głęboko sadzić hiacynty w doniczce? To częste pytanie zadawane przez ogrodników-amatorów. Cebulki hiacyntów powinny być umieszczone dość płytko - na tyle, by ich wierzchołki wystawały na zewnątrz.
  • W doniczce możesz umieścić jedną lub kilka cebulek. Jeśli decydujesz się na drugą opcję, zadbaj o to, by odległość między nimi wynosiła dwa-trzy centymetry.
  • Czas na pędzenie cebulek hiacyntów. Polega ono na początkowym przechowywaniu doniczek w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu przez około osiem tygodni. Co 10-12 dni umiarkowanie je podlewaj. Następnie przenieś do cieplejszego pomieszczenia z dostępem do światła słonecznego. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą silniejsze i bujniej zakwitną.
Hiacynty to niezwykle barwny akcent w domu
Hiacynty to niezwykle barwny akcent w domu123RF/PICSEL

Jak podlewać hiacynta w doniczce?

Roślina kiepsko reaguje na nadmiar i zastoje wody, dlatego na wstępie podkreślaliśmy konieczność sadzenia hiacynta w doniczce z otworami odpływowymi i przygotowania warstwy drenażowej. Jednocześnie należy dbać o to, aby ziemia w doniczce była cały czas lekko wilgotna. Przesuszenie kwiatów doprowadzi do ich szybkiego zamierania.

Ważna jest metoda podlewania hiacyntów doniczkowych. Woda nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu ani z liśćmi, ani z cebulami. Zaleca się ją wylewać na podstawkę umieszczoną pod doniczką. Roślina przyjmie tyle wody, ile akurat potrzebuje. Wodę dostarczaj raz w tygodniu.

Dlaczego hiacynt w doniczce opada?

Mimo że zależy nam na uzyskaniu dorodnych kwiatostanów, jest to też poniekąd przekleństwo hiacyntów. Efektowne kwiaty obciążają stosunkowo delikatną i kruchą łodygę. Biorąc pod uwagę płytkie sadzenie rośliny, często dochodzi do przechylania hiacyntów. Z tego powodu polecamy stosować podpórki, dzięki którym kwiaty utrzymają pion.

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślinInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas