Jak dbać o hiacynty w doniczce? Przestrzegaj tych zasad, a zwiastun wiosny zachwyci wyglądem
Uchodzą za jedne z najbardziej charakterystycznych zwiastunów wiosny. Hiacynty zachwycają nie tylko wyglądem, ale i charakterystycznym zapachem. Aby kwiaty dłużej cieszyły oczy, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad. Odpowiednie stanowisko to dopiero początek.
![Hiacynty w doniczce to idealna ozdoba domu na wiosnę](https://i.iplsc.com/000ISMCOGXGGXCWJ-C322-F4.webp)
Zachwycają feerią barw i są jednymi z najpopularniejszych zwiastunów wiosny. Hiacynty pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego, ale niestraszna im również aura panująca w naszym kraju o tej porze roku. Najczęściej uprawiana jest u nas odmiana wschodnia.
Jak wybrać dobre cebule hiacyntów?
Hiacynt należy do rodziny roślin jednoliściennych - szparagowatych, które najczęściej występują na terenie Eurazji i Arfyki. Można je też spotkać w niektórych regionach Meksyku i Australii. Roślina ta jest klasyfikowana zgodnie z kolorem kwiatów. Wśród odmian znajdują się m.in. różowe (np. Anna Marie, Lady Derby), białe (np. White Pearl) czy żółte (City of Haarlem).
Hiacynty zdobią nie tylko ogrody, ale są również uprawiane w domu. Podczas zakupu cebulek hiacynta należy wybierać te dość duże, nieuszkodzone i jędrne. Barwę kwiatów możemy poznać po kolorze cebulki - te z białą łuską będą żółte lub białe, a z czerwoną - błękitne, fioletowe, czerwone czy różowe.
![Hiacynty są piękną ozdobą wnętrz. Okazy w doniczkach cieszą oko intensywnymi kolorami](https://i.iplsc.com/000GRQ8SHYCT31WF-C322-F4.webp)
Jak dbać o hiacynty w doniczce?
Aby hiacynty długo zachwycały wyglądem, warto przestrzegać kilku zasad związanych z ich pielęgnacją. Hiacynt w domu powinien mieć zawsze delikatnie wilgotną ziemię. Dlatego też należy go regularnie, ale umiarkowanie - zwłaszcza w trakcie kwitnienia - podlewać. Jak często? Najlepiej raz w tygodniu.
Przelanie rośliny i zmoczenie kwiatów, liści czy cebulek może doprowadzić do ich gnicia. Dlatego najlepiej podlewać roślinę od dołu. Doniczkę najlepiej ustawić na podstawce lub w misce z wodą.
Oprócz tego, zbyt intensywne podlewanie może doprowadzić do zbyt szybkiego zakwitnięcia. A to już prosta droga do szybszego przekwitania tej pięknej rośliny.
Zobacz również:
Hiacynt preferuje jasne stanowisko, ale temperatura nie powinna być wyższa niż 20 st. C. Dlatego też lepiej nie ustawiać hiacyntów w pobliżu grzejników lub zbyt dużej odległości od okna. Najlepszym miejscem będzie parapet, pod którym nie znajduje się kaloryfer. Lepiej nie narażać ich też na gwałtowne zmiany - kwiaty nie przepadają za przeciągami.
Roślina zarówno w ogrodzie, jak i doniczce, powinna być posadzona w przepuszczalnej, żyznej, próchnicznej ziemi. Jej odczyn powinien być zbliżony do obojętnego.
Przekwitające hiacynty z doniczek możemy przesadzić do ogrodu. Najlepszy termin: od połowy kwietnia, kiedy prawdopodobieństwo występowania przymrozków maleje. Mimo tego dobrze jest śledzić prognozy pogody i nie narazić się na nieprzyjemną niespodziankę.