Reklama

Liście storczyka zaczęły żółknąć? Istnieje tani sposób, by orchidea znów odżyła

Storczyki stanowią ozdobę niejednego domu. Chociaż ich uprawa nie jest trudna, to zdarza się, że zaczynają gnić bądź ich liście stają się żółte. W takiej sytuacji może pomóc przyprawa, którą można znaleźć w większości kuchni. Co trzeba zrobić?

Uprawa storczyka. Jakich zasad trzeba przestrzegać?

Chcąc, by storczyki bujnie kwitły, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Istotne jest przede wszystkim stanowisko, które musi być odpowiednio oświetlone. Nadmiar promieni słonecznych może doprowadzić do poparzenia liści storczyków. Natomiast zbyt mała ilość hamuje ich kwitnienie. 

W przypadku podlewania zaleca się robić to rano. Polecanym sposobem jest zanurzanie doniczki ze storczykiem w wodzie na kwadrans. Najlepiej robić to raz na mniej więcej 10 dni. By jednak mieć pewność, kiedy storczyk naprawdę potrzebuje wody, wystarczy przyjrzeć się jego korzeniom. Gdy przybierają odcień bieli bądź srebra to znak, że czas na podlanie. Trzeba jednak uważać, by nie przelać orchidei. Wówczas roślina zacznie gnić. 

Zobacz także: Wysusz, pokrusz i wsyp do doniczki. Storczyki będą rosły jak szalone

Reklama

Poza tym warto pamiętać, że storczyki tolerują temperaturę, która waha się od 20 do 23 st. C i najlepiej rosną w przezroczystych osłonkach. 

Sprawdź teżDrzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla

Jak uratować storczyka?

Mimo że uprawa storczyków nie należy do najtrudniejszych, to zdarza się, że z różnych powodów zaczynają więdnąć lub gnić, a ich liście stają się żółte. 

Przyczyn zaburzenia rozwoju storczyka może być wiele - m.in. nieodpowiednia ilość wody oraz światła słonecznego, czy też choroby grzybowe. 

Wiele osób zastanawia się, czy można uratować zgniłe i zżółkłe storczyki. Jak się okazuje, tak i to w prosty oraz tani sposób. Z pomocą przychodzi cynamon, który działa przeciwgrzybiczo. 

Chcąc uratować storczyka, należy usunąć jego zżółkłe liście, a następnie przesadzić go do nowej osłonki. Wówczas można użyć laski cynamonu i umieścić ją w podłożu jak najbliżej korzeni bądź posypać korzenie przyprawą w proszku. 

Dzięki temu sposobowi, a także przestrzeganiu zasad dotyczących podlewania oraz dostępu do promieni słonecznych storczyk znów bujnie zakwitnie


***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy