Jak nauczyć się pływać?

Pływanie zaliczane jest do najzdrowszych sportów - pozwala odciążyć kręgosłup, a przede wszystkim odreagować stres i poczuć się znacznie lepiej. Jeśli nie umiesz pływać, nie martw się. W każdej chwili możesz zdobyć tę umiejętność i cieszyć się korzyściami wynikającymi z pływania. <b> Zalety pływania </b> Pływanie to sport dla każdego - zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, a nawet dla niemowląt, które świetnie radzą sobie w wodzie. Ruszając się w wodzie, zwiększasz swoją wytrzymałość, budujesz tężyznę fizyczną, rzeźbisz mięśnie oraz hartujesz swój organizm. Ponadto poprawiasz krążenie, stymulujesz układ oddechowy i regulujesz pracę serca.

Pływanie relaksuje
Pływanie relaksuje &copy;123RF/PICSEL

Wpływ pływania na stres

Zacznij od oswajania się z wodą
&copy;123RF/PICSEL

Jeśli prowadzisz intensywny, zabiegany i nerwowy tryb życia lub gdy twoje dni przepełnione są stresem, postaraj się odwiedzić basen i poświęć co najmniej godzinę na pływanie. Dzięki tej prostej czynności ukoisz skołatane nerwy, zrelaksujesz się i pozyskasz pozytywną energię.

Nauka pływania: Od czego zacząć?

Dobrze, gdy zdecydujesz się na naukę pływania pod okiem trenera, instruktora lub kogoś bliskiego, kto potrafi pływać i ma czas, żeby cię nauczyć. Wtedy znacznie łatwiej będzie ci posiąść wiedzę na temat prawidłowych zachowań w wodzie.

Niestety, nie zawsze mamy taką możliwość. Od czego zacząć samodzielną naukę pływania?

Pierwszym etapem jest oswajanie się z wodą i coraz głębsze zanurzanie ciała. Staraj się jak najdłużej wytrzymać pod wodą. Zanurz całą głowę i odliczaj do dziesięciu. Ćwicz też układanie ciała na plecach. Podtrzymuj się ręką brzegu basenu i układaj ciało w pozycji poziomej, prostując je i napinając, niech głowa będzie przedłużeniem ciała. Z czasem spróbuj przesuwać się w głąb basenu.

Zadbaj o akcesoria do pływania

Gdy zaczynasz naukę pływania, warto na początku skorzystać z akcesoriów przeznaczonych do nauki. Zaopatrz się w deskę do pływania lub piankowe makarony; możesz też zakupić płetwy. Nie zapomnij o okularach, które ochronią twoje oczy podczas zanurzania głowy.

Pływanie na brzuchu

Można pływać na brzuchu
&copy;123RF/PICSEL

Ciało ułóż na brzuchu - tak, żeby siła wyporu unosiła je na powierzchni. Zacznij ruszać rękami i noga - tak, aby móc przemieszczać się w wodzie. Szybkim sposobem na naukę pływania jest trzymanie w rękach deski i wykonywanie nogami pionowych nożyc.

Sposób można wykorzystać również do nauki pływania na plecach. Deskę ułóż na klatce piersiowej i przytrzymuj ją rękami. Kiedy już opanujesz utrzymywanie się na powierzchni wody, ostatnim etapem nauki pływania będzie nauka ruchów, typowych dla określonego stylu pływackiego np. żabki lub kraula, zwanego stylem grzbietowym.

Jak pływać żabką?

Pływanie niweluje stres
&copy;123RF/PICSEL

Ruchy podczas pływania żabką powinny być symetryczne i zsynchronizowane. Ramion i nóg nie rozwieraj zbyt szeroko, żeby nie powodować zbyt dużych oporów wody. Gdy pracujesz ramionami, nogi muszą być wyprostowane, a w momencie zagarniania wody nogami, ramiona muszą być wyprostowane. W pływaniu żabką bardzo ważne jest zanurzanie głowy. Nigdy nie zadzieraj głowy, tzn. nie kieruj jej ku górze. Taka postawa obciąży twój kręgosłup.

Gdy zaczynasz pływać i robisz tzw. ślizg do przodu, ciało powinno być ułożone poziomo, z wyprostowanymi ramionami, otaczającymi głowę nad linią uszu, dłońmi położonymi poziomo jedna na drugiej i skierowanymi w dół. Natomiast głowa powinna być zwrócona poziomo do dna. Pamiętaj o nogach - w tym momencie muszą być wyprostowane.

W czasie nabierania wody do odbicia, zagarniaj wodę ramionami kierowanymi w dół (do pionu) i dbaj, by łokcie nie przekraczały linii barków, a ramiona były zgięte w łokciach pod kątem 90 stopni. W tym momencie wynurzamy głowę i barki z wody, by zaczerpnąć powietrza. Następnie opuszczaj się do poziomu, a ruchem obrotowym kieruj ręce tak, by najpierw złączyły się palcami na wysokości twarzy, a potem łokciami. Po czym wyprostuj ręce do pozycji wyjściowej, czyli ślizgu.

Jak nauczyć się pływać stylem grzbietowym?

Pływanie stylem grzbietowym nie wymaga zanurzania twarzy. Ramionami wykonuje się naprzemienne ruchy krążenia w tył. Nogi wykonują ruch pionowych nożyc. Głowę możesz zanurzać, a następnie wynurzać w celu zaczerpnięcia powietrza.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas