Jak ochronić drzewa owocowe przed przymrozkami? Spraw, by przetrwały nagły spadek temperatur

Wiosna to okres, kiedy mogą pojawić się przymrozki. Są niebezpieczne dla kwiatów i zawiązków owoców. By przetrwały załamanie pogody, należy odpowiednio je zabezpieczyć. Można w tym celu użyć agrowłókniny lub maty trzcinowej. Często stosuje się również specjalne świece dymne. Jak ochronić drzewa owocowe przed przymrozkami? Dowiesz się z tego artykułu.

Przymrozki mogą zniszczyć kwiaty i owoce
Przymrozki mogą zniszczyć kwiaty i owoce123RF/PICSEL

Jak przymrozki działają na drzewa owocowe?

Nagły spadek temperatury sprawia, że kondycja drzew owocowych może zostać nadszarpnięta. Najgorzej znoszą to drzewa, które kwitną początkiem wiosny. Należą do nich czereśnie, śliwa domowa, brzoskwinie czy morele. Kwiaty pod wpływem przymrozków szybko obumierają. Natomiast młode zawiązki owoców mogą zostać całkowicie uszkodzone. Warto więc zabezpieczyć w odpowiedni sposób plony. Dzięki temu będziesz cieszyć się dorodnymi i soczystymi uprawami.

Jak uchronić drzewa owocowe przed przymrozkami?

Niespodziewane opady śniegu zdarzają się też wiosną
Niespodziewane opady śniegu zdarzają się też wiosną123RF/PICSEL

Jednym ze sposobów jest założenie agrowłókniny, która sprawi, że drzewa owocowe przetrwają najniższe temperatury. Sprawdzi się również mata trzcinowa lub papier falisty. Metoda skuteczna, ale tylko w przypadku niższych okazów. Jak nałożyć materiał, by trzymał się trwale?

  1. Utnij odpowiednią długość tkaniny, tak by okryła całe drzewko.
  2. Dokładnie okryj uprawy i zwiąż agrowłókninę sznurkiem.
  3. Gdy tylko przymrozek ustanie, zdejmij okrycie z drzewka. W ten sposób zapewnisz roślinie dostęp do powietrza i promieni słońca.

Ochrona przez zadymianie drzew owocowych

Innym sposobem na ochronę drzew owocowych jest zadymianie. Zabieg polega na spalaniu mokrej słomy, alternatywnie stosuje się świece dymne. Tak ogranicza się straty ciepła z powierzchni gleby. Zadymianie przeprowadza się wieczorem, by ochronić drzewa owocowe przez noc. Dość popularną metodą jest też zamgławianie, wskutek czego powstaje sztuczna warstwa mgły. Wytwarzana ją specjalne urządzenie, w którym znajduje się glikol lub gliceryna. Wolno spadające krople chronią uprawy do temperatury około minus siedmiu stopni Celsjusza.

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas