Jak ochronić rośliny doniczkowe przed chłodem? Jest na to sposób!
Większość roślin doniczkowych, które zdobią nasze wnętrza, pochodzi z egzotycznych krajów. Ich naturalne środowisko jest więc ciepłe i wilgotne. Zimą w Polsce pogoda bywa kapryśna. Mroźne miesiące to szczególnie trudny czas dla roślin, które do rozwoju potrzebują promieni słonecznych. Jak zabezpieczyć wrażliwe na chłody rośliny doniczkowe przed niskimi temperaturami? Podpowiadamy!
Rośliny doniczkowe zimą zazwyczaj rosną wolniej. W tym trudnym okresie powinniśmy poświęcić im więcej uwagi. Szczególnie narażone na przemarznięcia są rośliny doniczkowe, które ozdabiają nasze parapety. Jak je zabezpieczyć?
Jak chronić kwiaty doniczkowe przed mroźnym powietrzem?
Jeśli chcemy, aby nasze rośliny doniczkowe nie przemarzły zimą, powinniśmy chronić je przed przeciągami. Gdy wietrzymy mieszkanie, musimy przenieść rośliny w bezpieczne miejsce z dala od okien. Wówczas powiewy mroźnego powietrza nie spowodują uszkodzeń.
Rośliny, które znajdują się na parapetach, w okresach zimowych dobrze jest maksymalnie odsunąć od szyb. Doniczki możemy dodatkowo okryć warstwą ochronną w postaci papieru lub materiału. Warto zadbać także, aby rośliny nie stały na zimnym podłożu. Jeśli parapety są chłodne, powinniśmy użyć dodatkowej ochrony w postaci styropianu lub drewnianych podkładek.
Specjaliści ostrzegają, że w miesiącach zimowych nie warto kupować nowych roślin doniczkowych. Trudne warunki sprawiają, że proces przystosowania się roślin do nowego otoczenia jest znacznie dłuższy. Z kolei zimowy transport, jest szczególnie niebezpieczny.
Objawy przemarznięcia roślin doniczkowych. Na to zwróć uwagę
Po czym poznamy, że nasze rośliny doniczkowe nie mają odpowiednich warunków i marzną? Przemarznięcie roślin najczęściej objawia się żółtymi i brązowymi plamami na liściach. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko, roślina zwiędnie.
***
Przeczytaj również:
Kuchenne triki ułatwiające przygotowanie jedzenia
Zobacz również: