Pasteryzacja ogórków. Dzięki tym sposobom szybko utrwalisz domowe przetwory

Aktualizacja

Pasteryzacja ogórków. Jak wykonać ją prawidłowo, aby zachowały smak, jędrność oraz walory odżywcze? To nic trudnego. Wystarczy piekarnik lub garnek i pół godziny wolnego czasu, aby przetwory mogły być przechowywane miesiącami. Sprawdź krok po kroku jak pasteryzować ogórki w piekarniku.

Pasteryzacja ogórków - można przeprowadzić ją na dwa sposoby: na sucho i mokro
Pasteryzacja ogórków - można przeprowadzić ją na dwa sposoby: na sucho i mokro123RF/PICSEL

Co to jest pasteryzacja?

Pasteryzacja to nic innego jak podgrzewanie produktów spożywczych, tak aby zniszczyć bądź zahamować wzrost chorobotwórczych bakterii i grzybów, powodujących psucie się produktów. Przerywa również proces fermentacji, nadając żywności większą trwałość i możliwość dłuższego przechowywania. A wszystko to przy zachowaniu smaku produktów i bez użycia sztucznych dodatków.

Podczas pasteryzacji podgrzewamy przetwory do 60-100 stopni Celsjusza, temperaturę dopasowujemy odpowiednio do produktu, który pasteryzujemy. Niestety, w trakcie tego procesu giną również niektóre witaminy i bakterie probiotyczne, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniego czasu pasteryzacji, tak aby zachować jak najwięcej cennych składników odżywczych.

Pasteryzacja ogórków - dwie metody

Najpopularniejsze w Polskich domach są ogórki konserwowe lub kiszone. Prawidłowo przygotowane cieszą smakiem przez całą jesień i zimę. Pasteryzacje można przeprowadzić na dwa sposoby - na sucho oraz na mokro.

Pasteryzacja w piekarniku jest mniej popularna, ale równie skuteczna
Pasteryzacja w piekarniku jest mniej popularna, ale równie skuteczna123RF/PICSEL

Pasteryzacja ogórków w piekarniku

Pasteryzację ogórków na sucho przeprowadzamy w piekarniku. Jest to sposób nieco trudniejszy - należy zwrócić uwagę na wysokość temperatury oraz wziąć pod uwagę rodzaj sprzętu jaki posiadamy. Istotna jest również funkcja termoobiegu.

Jeśli chcemy z niej skorzystać, wystarczy umieścić słoiki w zimnym piekarniku, nastawić temperaturę na 120 st. C i włączyć funkcję termoobiegu. Od momentu gdy piekarnik nagrzeje się, trzymamy w nim słoiki jeszcze 20 minut, następnie wyłączamy piekarnik, pozostawiając słoiki w środku. Następnie uchylamy lekko drzwiczki, aby powoli się studziły.

Proces ten przebiega tak samo z piekarnikiem elektrycznym bez termoobiegu. Różnica polega jedynie na czasie i temperaturze - nagrzewamy urządzenie do 130 st. C i od momentu nagrzania, trzymamy w nim słoiki przez 30 minut. Sposób studzenia przebiega dokładnie tak samo.

Pasteryzacja ogórków konserwowych na mokro

Należy pamiętać, aby słoiki były dobrze dokręcone
Należy pamiętać, aby słoiki były dobrze dokręcone123RF/PICSEL

Pasteryzacja na mokro jest to klasyczny i bardziej popularny sposób na domową pasteryzację, znany dobrze od wieków. Potrzebny jest sporych rozmiarów garnek (minimum pięć litrów). Pasteryzację należy rozpocząć od wyłożenia dna garnka czystą ścierką, ułożeniu słoików, tak aby się nie stykały i zalaniu ich gorącą wodą, poniżej poziomu nakrętek. Wodę należy doprowadzić do wrzenia, a ogórki pasteryzować około 20-25 minut, po czym ostrożnie wyjąc je z wody i starannie dokręcić.

„Zdrowie na widelcu”: Kuchnia śródziemnomorska. Ratunek dla sercaPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas