Jak pielęgnować trawnik po zimie? Nie zapomnij o ważnych zabiegach

Trawnik po zimie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i regeneracji. Sucha i żółta trawa to normalność po zimniejszej porze. Jeśli chcesz, by ogród szybko się zazielenił, zastosuj poniższe zabiegi pielęgnacyjne. Pozwolą natychmiast odżyć trawie i sprawią, że będzie soczyście zielona.

Pielęgnacja trawnika po zimie jest kluczowa dla jego kondycji
Pielęgnacja trawnika po zimie jest kluczowa dla jego kondycji123RF/PICSEL

  • Trawnik po zimie mógł ulec zniszczeniu i często pojawia się na nim pleśń śniegowa.
  • Do najważniejszych zabiegów należy aeracja, usuwanie chwastów czy nawożenie trawy.
  • Jeśli gleba jest zbyt ciężka i zbita, wykonaj piaskowanie trawnika.

Pielęgnacja trawnika - łatanie dziur

Długo zalegający śnieg sprawia, że w niektórych częściach trawnika tworzą się nieefektowne placki. Ich widok wprowadza ogrodników w zakłopotanie, ale jest na to sposób. Wystarczy, że spulchnisz trawę i posiejesz ubytki nową. Nasiona wymieszaj z próchniczą ziemią i wykonaj zabieg. Po około półtora miesiąca po pustych miejscach na trawniku nie zostanie ślad.

Zwróć też uwagę na to, czy nie występuje tzw. pleśń śniegowa. Objawia się białymi plamami na trawniku i może doprowadzić do jego obumierania. Te miejsca trzeba zagrabić mocniej i spryskać specjalnymi preparatami. Pamiętaj, by przed kolejnym użyciem grabi, dokładnie je zdezynfekować. Co więcej, jeśli zauważysz nierówności na trawniku, warto go wyrównać walcem ogrodowym. To sprawi, że trawa będzie lepiej rosnąć i ładniej wyglądać.

Pielęgnacja trawnika - napowietrzanie podłoża

Trawnik potrzebuje napowietrzenia, by móc bujnie rosnąć
Trawnik potrzebuje napowietrzenia, by móc bujnie rosnąć123RF/PICSEL

Kolejnym ważnym zabiegiem jest napowietrzenie podłoża, by poprawić cyrkulację. Po zimie trawa może być zbita, dlatego aeracja usprawni jej kondycję. W tym celu najlepiej użyć wideł lub specjalnych butów z kolcami. Wyczesując tak trawę, sprawisz, że korzenie będą lepiej dotlenione. To usprawni również pochłanianie wody przez glebę. Jeśli trawnik jest zbyt gliniasty, wykonaj dodatkowy zabieg. Mianowicie posyp murawę równomiernie piaskiem, by zwiększyć jej przepuszczalność.

Pielęgnacja trawnika - usuwanie chwastów

Po zimie oczyść trawę z mchu i chwastów, by zapewnić jej lepszy wzrost. Zabieg warto wykonać na początku sezonu. Użyj do tego specjalnych narzędzi lub wyrwij je ręcznie, ale w rękawiczkach. Drugą metodę lepiej jednak zastosować, gdy chwastów jest mało. Profilaktycznie warto też użyć specyfików, które osłabiają wzrost szkodliwych roślin. Gdy trawa nieco odrośnie, pomocne będzie jej skoszenie. Częste usuwanie chwastów po czasie osłabia je i sprawia, że przestają całkowcie odrastać.

Jak nawozić murawę po zimie?

Trawę po zimie warto nawozić preparatami zawierającymi azot
Trawę po zimie warto nawozić preparatami zawierającymi azot123RF/PICSEL

Pierwsze nawożenie powinno być bogate w azot (saletra amonowa), który przyspiesza wzrost trawy. Stężenie preparatu powinno wynosić około 1,2-1,8 kilogramów/100 metrów kwadratowych. By wzbogacić nawożenie, zastosuj też sól potasową, której proporcje podaje producent na opakowaniu. Aplikując nawóz, pamiętaj, by robić to równomiernie, dzięki temu trawa wyrośnie w takich samych proporcjach.

Pozbądź się kretów

Wczesna wiosna to też okres pojawienia się nieproszonych gości w ogrodzie. Mowa tutaj o kretach, które potrafią wyrządzić duże szkody. Plądrując ogród, sprawiają, że świeżo zasiana trawa nie wyrośnie w niektórych miejscach. Tworząc kopce, zapobiegają możliwości prawidłowego wzrostu trawy. Młode nasiona zostają rozkopane i nie zdążą się nawet zakorzenić. By pozbyć się szkodników, wykorzystaj: bezpieczną pułapkę dla kreta, dzwoneczki lub odstraszacze zapachowe. Zwierzęta te w szczególności nie lubią zapachu czosnku czy bazylii. Ich zmysł węchu jest szczególnie wyczulony i pozwala im przetrwać. Są praktycznie ślepe, gdyż prowadzą podziemny tryb życia.

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiemInteria.tv

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas