Jak pozbyć się pędraków z trawnika?

Pędraki w trawniku są w stanie wyrządzić ogromne szkody. Jeśli tylko zauważysz, że twoja murawa traci intensywnie zielony kolor i na jej powierzchni pojawiają się nieestetyczne, suche placki, musisz mieć się na baczności. Podpowiadamy, jak rozpoznać obecność pędraków w trawie i jak skutecznie je zwalczać, zanim przeniosą swoją niszczycielską działalność na inne rośliny w ogrodzie.

Poznaj sprawdzone sposoby na pędraki w ogrodzie
Poznaj sprawdzone sposoby na pędraki w ogrodzie123RF/PICSEL

Pędrak: Co to takiego?

Choć ta nazwa może nie brzmieć szczególnie groźnie, nie powinniśmy lekceważyć obecności pędraków w ogrodzie. Są to larwy chrząszcza, w naszym klimacie najczęściej chrząszcza majowego, który składa swoje jaja w glebie. Z nich wylęgają się małe larwy o ogromnym apetycie, który rośnie wraz z ich rozwojem. Początkowo żywią się martwą materią organiczną, lecz z czasem w ich menu pojawiają się korzenie roślin, w tym trawy.

Ciała dorosłych larw mierzą zazwyczaj od trzech do czterech centymetrów. Charakteryzują się brązową główką i odnóżami oraz jasnym odwłokiem. Zwykle zwinięte są w kształt podkowy.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Po czym poznać obecność pędraków w trawniku?

Jeśli zauważysz w ogrodzie chrabąszcze majowe, możesz mieć pewność, że z czasem pojawią się również larwy. Strefa korzeniowa roślin stwarza dla nich idealne warunki do rozwoju ze względu na stały dostęp do pożywienia, optymalną wilgotność oraz temperaturę. Do objawów żerowania pędraków w trawie należą:

  • zahamowany wzrost murawy,
  • miejscowe żółknięcie trawnika,
  • brązowienie i zasychanie źdźbeł trawy,
  • luźna darń, którą bez trudu można oddzielić od gleby.

Jeśli zdecydujesz się na lekkie uniesienie fragmentu wysuszonego trawnika, gołym okiem zauważysz gnieżdżące się tuż pod powierzchnią larwy chrabąszcza majowego. Mogą one przebywać tam nawet przez trzy lata (do czasu przepoczwarzenia się w dorosłe osobniki) i w tym czasie doprowadzić murawę do ruiny. Szczególną czujność w jego obserwacji musisz zachować latem i wczesną jesienią.

Zwalczanie pędraków: Od czego zacząć?

Przede wszystkim nie należy bagatelizować w tym kontekście zabiegów związanych z pielęgnacją trawnika. Pamiętaj, by zawsze po koszeniu dokładnie usuwać skoszone źdźbła. Rozkładające się rośliny stanowią dodatkową pożywkę i zachętę dla larw do żerowania.

Ponadto nie zapominaj o aeracji i wertykulacji trawnika, które polegają na nakłuwaniu i nacinaniu murawy. Pomijając ich pozytywny wpływ na zwiększenie skuteczności podlewania czy nawożenia, ułatwiają również wyeliminowanie pędraków. Dzięki tym zabiegom larwy są "wyciągane" na powierzchnię, dzięki czemu łatwo jest je usunąć lub zostawić jako pokarm dla ptaków. Można również liczyć na działanie promieni słonecznych, które wysuszą intruzów.

Jak się pozbyć pędraków przy pomocy czarnej folii?

Zapewne znaleźć ją można w przyborach ogrodniczych większości osób, którym zależy na jak najlepszym stanie trawnika i innych roślin uprawnych. Czarną folię warto rozłożyć na trawniku w ciągu dnia. Dzięki temu zaciemnimy powierzchnię, co skłoni larwy do wyjścia z podłoża. Wystarczy odczekać kilka godzin, a następnie zebrać i unicestwić szkodniki.

Warto pamiętać: Ten trik polecamy powtarzać regularnie, ponieważ istnieje stosunkowo małe prawdopodobieństwo, że wszystkie larwy dadzą "nabrać się" na ten fortel w tym samym momencie.

Domowy sposób na pędraki

Zanim zdecydujesz się na zastosowanie chemicznych preparatów, wypróbuj bardziej ekologiczne metody. Dużą skuteczność w walce z pędrakami wykazuje gnojówka z wrotyczu, którą bez trudu przygotujesz samodzielnie. Pamiętaj jednak, by za jej zrobienie zabrać się od razu, gdy zdiagnozujesz obecność intruzów w trawniku, ponieważ potrzebuje trochę czasu na fermentację. Jak ją przygotować?

  • Kilogram świeżych liści potnij na mniejsze kawałki i umieść w plastikowym wiadrze lub beczce.
  • Zalej 10 litrami wody, odstaw na dwa lub trzy tygodnie do fermentacji.
  • Raz dziennie zamieszaj miksturę.
  • Gdy przestanie się pienić, gnojówka jest gotowa do działania.
Dla zwiększenia skuteczności połącz stosowanie roślinnej gnojówki z zabiegami pielęgnacyjnymi trawnika
Dla zwiększenia skuteczności połącz stosowanie roślinnej gnojówki z zabiegami pielęgnacyjnymi trawnika123RF/PICSEL

Jak stosować gnojówkę z wrotyczu na pędraki w trawniku? Najlepiej sprawdzi się w charakterze oprysku doglebowego. Substancje zawarte w roślinie działają na szkodniki trująco. Jeśli nie masz dostępu do świeżych liści wrotyczu, w sklepach ogrodniczych możesz znaleźć ekstrakty przygotowane na ich bazie - w większości przypadków wymagają one rozcieńczenia z wodą. Dokładnie proporcje znaleźć można na opakowaniach.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas