Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów. Wykonaj prosty oprysk

Aktualizacja

Sucha zgnilizna wierzchołkowa to jedna z najczęściej występujących chorób pomidorów. Powodują ją niedobory wapnia oraz wody w okresie intensywnych, letnich upałów w wyniku czego owoce stają się niezdatne do spożycia. Wyjaśniamy, jak rozpoznać suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów i podpowiadamy, jak ją zwalczać za pomocą oprysków.

Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów jest chorobą o podłożu fizjologicznym, przez co nie jest zaraźliwa względem innych owoców w ogrodzie
Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów jest chorobą o podłożu fizjologicznym, przez co nie jest zaraźliwa względem innych owoców w ogrodzie123RF/PICSEL

Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów najczęściej atakuje owoce wtedy, gdy są one najbardziej wrażliwe, a więc w okresie intensywnego podziału komórek, niedługo po zapyleniu. Gnijące od spodu pomidory oczywiście nie są zdatne do spożycia, jednak na szczęście sucha zgnilizna wierzchołkowa jest chorobą fizjologiczną, co oznacza, że nie zagraża innym roślinom w ogrodzie. 

  • Choroba występuje zwłaszcza latem, w okresie intensywnych upałów i braku przewiewu. Wówczas wierzchołkowym częściom pomidorów zaczyna brakować wody i wapnia, gdyż roślina ma do nich utrudniony dostęp. Niedostateczna ilość pobieranego przez pomidory wapnia może również wynikać z wysokiego zasolenia gleby. 
  • Dobrą wiadomością jest jednak to, że suchą zgniliznę wierzchołkową można łatwo i szybko wyleczyć, dokonując oprysków specjalnymi środkami. 

Sucha zgnilizna pomidorów - jak się objawia?

Rozpoznanie suchej zgnilizny wierzchołkowej jest dziecinie proste. Wystarczy przyjrzeć się wierzchołkom części owoców pomidora, gdzie w miejscu, w którym wcześniej znajdował się kwiat, powstaje sucha i wklęsła plama - najpierw o brunatnym, a później czarnym zabarwieniu. Objawy te mogą dotyczyć zarówno pojedynczych owoców, jak i całych upraw. Drugi przypadek zdarza się jednak znacznie rzadziej.

Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów jest widoczna gołym okiem i mocno wpływa na rozwój owoców
Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów jest widoczna gołym okiem i mocno wpływa na rozwój owoców123RF/PICSEL

Jak zapobiegać suchej zgniliźnie wierzchołkowej pomidorów?

Zapobieganie chorobom roślin pozwala zaoszczędzić trudu włożonego w ich zwalczanie. Warto więc w porę zadbać o uprawę pomidorów, aby przeciwdziałać suchej zgniliźnie wierzchołkowej. Oto garść przydatnych porad ogrodniczych:

  • Pomidory zawsze należy sadzić w żyznej ziemi, piaszczysto-gliniastej, o wysokiej zawartości wapnia.
  • Trzeba regularnie pozbywać się dolnych liści aż do wysokości pierwszego dojrzewającego grona.
  • Kluczowe w zapobieganiu suchej zgniliźnie wierzchołkowej jest systematyczne podlewanie.
  • Do podlewania pomidorów warto wykorzystywać nawadnianie kropelkowe.
  • Przy uprawach pod osłoną potrzebny jest odpowiedni przewiew i wilgotność powietrza.
  • Trzeba chronić pomidory przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem.
  • Nie wolno przesadzać z nawozami azotowymi.

Jak zwalczać suchą zgniliznę pomidorów?

W przypadku wystąpienia suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidorów wykorzystywanie chemicznych preparatów ochrony roślin powinno być ostatecznością. Jeżeli problem dotyczy amatorskich upraw, a chorobą dotknięte zostały jedynie pojedyncze owoce, to warto najpierw spróbować innych metod. Pierwszym krokiem powinno być zawsze usunięcie chorych owoców pomidorów, ponieważ dodatkowo obciążają one krzew.

Później należy zadbać o systematyczne wietrzenie szklarni, podcinanie liści i zintensyfikowanie podlewania, które w okresach intensywnej suszy należy wykonać nawet kilka razy dziennie, aby ułatwić roślinom transport wapnia, potrzebny do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Systematyczne pozbywanie się dolnych liści jest kluczowe, aby zachować krzak pomidora w dobrej kondycji
Systematyczne pozbywanie się dolnych liści jest kluczowe, aby zachować krzak pomidora w dobrej kondycji123RF/PICSEL

Jeżeli jednak prognozowane są fale intensywnych upałów, a chorych pomidorów w naszych uprawach są spore ilości, nie należy czekać. W takiej sytuacji najlepiej od razu zastosować oprysk na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów.

Oprysk na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów

Skuteczny oprysk na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów można wykonać z saletry wapniowej o stężeniu 0,5-0,8 procent, albo z saletry wapniowo-magnezowej o stężeniu 1 procenta.

  • Jak stosować oprysk na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów? 

Pomidory należy opryskiwać saletrą wieczorami, w okresie od czerwca do października - raz na tydzień, dokładnie spryskując przy tym owoce i liście. Trzeba się do tego przyłożyć, gdyż wpływa to na efekt nawożenia. Nieopryskane części rośliny nie uzyskają ochrony przed suchą zgnilizną wierzchołkową. 

  • Jak wykonać oprysk na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów?

Odpowiednie stężenie roztworu saletry wapniowej do opryskiwania roślin wynosi 0,5-0,8 procent, co oznacza, że 5-8 gramów nawozu trzeba będzie rozpuścić w 1 litrze letniej wody. Silniejszy oprysk na zgniliznę wierzchołkową pomidorów może zaszkodzić roślinom, dlatego najlepiej zacząć od minimalnej dawki 5 gramów saletry na 1 litr wody.

  • Oprysk na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów - na co uważać? 

Opryskując pomidory, nie wolno zapominać o wcześniejszym pozbyciu się chorych owoców. Po pierwsze dlatego, że zmiany już się nie cofną, jednak nie jest to jedyny powód. Jeżeli oprócz suchej zgnilizny wierzchołkowej rośliny zostaną opanowane również przez inne choroby, to poprzez opryskiwanie łatwiej mogą one przenieść się na zdrowe owoce.

Sprawdź także:

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas