Jak prać kołdry i poduszki? Dlaczego warto to robić?

Położenie się do łóżka w świeżej pościeli to ogromna przyjemność i świetny sposób na poprawienie jakości snu. Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest pranie poszewek i wietrzenie pościeli. Jednak równie istotne jest pranie samych poduszek i kołder! W przeciwnym razie będą się w nich rozwijać roztocza i inne szkodliwe mikroorganizmy, które mogą wywoływać poważne problemy ze zdrowiem. Jak często powinno się prać kołdry i poduszki? Jak należy to robić i dlaczego jest to konieczne?

Poduszki i kołdrę należy regularnie prać
Poduszki i kołdrę należy regularnie prać123RF/PICSEL

Dlaczego należy prać kołdry i poduszki?

Z pościelą mamy kontakt każdego dnia, gdy kładziemy się do łóżka. Dlatego tak ważne jest, by zachowała ona świeżość oraz zapewniała zdrowy i przyjemny sen. Jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o poduszki i kołdrę, staną się siedliskiem kurzu, bakterii, roztoczy i grzybów. Długotrwałe wdychanie tych mikroorganizmów może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się do rozwoju astmy i alergii oraz nasilenia ich symptomów. Roztocza kryjące się w pościeli mogą wywołać takie objawy jak duszności, nieżyt nosa, kaszel, nadmierne swędzenie czy bóle głowy. Mogą także sprzyjać atopowemu zapaleniu skóry, zapaleniu zatok czy chorobom układu oddechowego.

W poduszkach i kołdrach kryją się roztocza
W poduszkach i kołdrach kryją się roztocza123RF/PICSEL

Zmiana poszewek i wietrzenie pościeli nie wystarczy, gdyż zarazki z łatwością przenikają do wnętrza poduszek czy kołder i w szybkim tempie się rozmnażają. Dlatego pranie pościeli jest koniecznością, a nie opcją. Kołdra i poduszka wchłaniają także nasz pot, a ciepłe i wilgotne środowisko to jest to, co szkodliwe mikroorganizmy lubią najbardziej. Jeszcze jeden fakt przemawia za tym, aby regularnie prać pościel. Wpływa to na przedłużenie jej żywotności, gdyż po pewnym czasie puch i pierze zbijają się w jednym miejscu i pościel staje się twarda oraz zbita. Pranie wpływa na poruszenie wsadu i równomierne rozłożenie go w poszyciu. Dzięki temu pościel będzie nadal miękka, lekka i puszysta. Poduszki i kołdry powinno się prać przynamniej dwa razy w roku.

Jak prać poduszki z wkładem syntetycznym?

Poduszki i kołdry z tego samego kompletu zazwyczaj mają podobne wymagania dotyczące czyszczenia. Sposób prania tych elementów posłania zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Najważniejsze informacje dotyczące instrukcji czyszczenia i rodzaju materiału można znaleźć na metce produktu. Warto wiedzieć, że nie każdy rodzaj poduszek można prać w pralce.

Na pewno jest to możliwe w przypadku poduszek z wypełnieniem syntetycznym, np. granulatem, włóknem silikonowym czy włóknem poliestrowym. Takie poduszki należy prać z niewielką ilości detergentu w temperaturze 60 stopni (chyba że metka wskazuje inaczej). Należy wybrać program do tkanin delikatnych, a do pralki można włożyć piłeczki tenisowe lub gumowe piłki do prania, które pomogą rozbić wsad i zachować jego pierwotną puszystość. Cykl prania powinien być zakończony lekkim odwirowaniem, by pozbyć się nadmiaru wody. Na koniec należy roztrzepać poduszkę i suszyć ją na płasko, najlepiej na świeżym powietrzu.

Jak prać poduszki puchowe i z pierzem?

Poduszkę z pierzem należy prać w delikatnych detergentach
Poduszkę z pierzem należy prać w delikatnych detergentach123RF/PICSEL

Poduszki z naturalnym wypełnieniem, takim jak puch i pierze, też można prać w pralce, jednak jest to bardziej skomplikowana sprawa. Są to wysokiej jakości produkty, które świetnie odprowadzają wilgoć i mają właściwości termoregulacyjne. Zrobione są jednak z surowców bardziej wrażliwych na działanie wody, detergentu i temperatury. Takie poduszki powinny być prane w trybie do tkanin bardzo delikatnych jedynie z odrobiną płynu do płukania. Należy też ustawić jak najniższą temperaturę, najlepiej 30-40 stopni. Ważne jest, by nie prać więcej niż jednej poduszki naraz, aby zachować ich oryginalny kształt. Można również włożyć do pralki piłeczki tenisowe, by pierze równomiernie rozłożyło się w poduszce. Na koniec poduszki wymagają mocnego odwirowania. Należy je suszyć na płasko, najlepiej na słońcu, co jakiś czas obracając je na drugą stronę i delikatnie je otrzepując. Suszenie poduszek z pierza może potrwać nawet kilka dni.

Jak prać poduszki z pianki?

Poduszki z pianki nie można wkładać do pralki
Poduszki z pianki nie można wkładać do pralki123RF/PICSEL

Coraz większą popularnością cieszą się poduszki z pianki, które idealnie dopasowują się oraz przylegają do głowy i karku. Te z pianką termoelastyczną wspierają proces rehabilitacji, gdyż pomagają rozluźnić mięśnie czy redukować ból karku, szyi i ramion. Takich poduszek nie wolno jednak prać w pralce. Aby zadbać o jej higienę i pozbyć się z niej kurzu lub brudu, należy zdjąć z niej poszycie i uprać je osobno, a piankę wyczyścić ręcznie za pomocą wilgotnej szmatki. Poduszka nie powinna wchłonąć dużo wody, gdyż w przeciwnym wypadku rozwiną się na niej zarodniki pleśni. Na koniec należy pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia.

Jak prać kołdrę?

Zwiń kołdrę w rulon i włóż do pralki
Zwiń kołdrę w rulon i włóż do pralki123RF/PICSEL

Kołdry pierze się w podobny sposób co poduszki. Te z syntetycznym wkładem należy prać w 60 stopniach, używając 1/3 zalecanej ilości łagodnego detergentu. Zastosowanie go w większej ilości może nie wypłukać się dokładnie z wypełnienia i źle wpłynąć na puszystość włókien. Kołdrę najlepiej zwinąć w rulon i związać niezbyt mocno, aby zmieściła się do bębna pralki, a wypełnienie nie porozrywało się przy intensywnym wirowaniu. Po praniu należy wyjąć kołdrę, lekko ją otrzepać i rozłożyć na suszarce do całkowitego wyschnięcia.

Kołdry z pierza są zazwyczaj bardzo ciężkie i nieporęczne, więc mogą nie zmieścić się do pralki. Dlatego najlepiej oddać je do czyszczenia do profesjonalnej pralni, która dysponuje odpowiednim sprzętem i detergentami nienaruszającymi struktury kołdry.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas