Jak przygotować ogród dla alergika? Zobacz, jakie rośliny można posadzić

Alergicy w sposób szczególny powinni zadbać o swoje zdrowie uprawiając ogród. Muszą uważać na takie przeciwności jak owady żądlące czy mocno pylące rośliny. Osoby uczulone stoją przed dużym wyzwaniem, ale mogą mu podołać. Wystarczy odpowiednio dobrać rodzaje roślin do ogrodu, a także zabezpieczyć skórę. Zamiast chemicznych środków znacznie lepiej sprawdzą się naturalne specyfiki. Jak przygotować ogród dla alergika? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Alergicy z powodzeniem mogą uprawiać ogród
Alergicy z powodzeniem mogą uprawiać ogród123RF/PICSEL

  • Alergicy potrzebują odpowiednich warunków pogodowych do pracy i stroju.
  • Zobacz listę roślin, która jest bezpieczna do ogrodu dla alergików.

Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie dla alergika?

Przygotowanie ogrodu przez alergika może być dla niej sporym wyzwaniem. Szczególnie w okresie wiosennym, kiedy rośliny pylą intensywniej. Sprawy nie ułatwia uaktywnienie się owadów błonkoskrzydłych i zarodników grzybów. Niepokojącymi objawami są łzawiące oczy, katar, a w skrajnych przypadkach ataki duszności. Dzieje się tak, kiedy osoba uczulona ma kontakt z alergenem. Dla osób cierpiących na alergię warto wybierać rośliny ogrodowe, które mają niskie stężenie pyłków, a także unikać tych, które są znane z wywoływania powyższych objawów. Poniżej znajduje się lista gatunków, które zwykle mniej szkodliwe:

dla osób uczulonych na pyłki: drzewa owocowe: azalia, berberys, czereśnia, glicynia, głóg dwuszyjkowy, grujecznik, irga wierzbolistna, jabłoń, kasztanowiec krwisty, karagana, magnolia, różanecznik, surmia, złotokap. To gatunki owadopylne, które nie stanowią zagrożenia dla osób uczulonych na pyłki. Jeśli chodzi o rośliny zielne, są to: aster, begonia, dalia, dzwonek, fiołek ogrodowy, goździk, miodunka, niecierpek, niezapominajka, pelargonia, petunia ogrodowa, pierwiosnek, piwonia, róża.

dla osób uczulonych na jad owadów: rośliny wiatropylne, np. leszczyna czy brzoza, a także drzewa rodzaju żeńskiego, które nie wytwarzają pyłku, np. grusze, cisy czy topole.

W obu przypadkach możesz pozwolić sobie na posadzenie takich ziół jak: bazylię, kminek, koper włoski, lubczyk, macierzankę, miętę, pietruszkę, rozmaryn, szałwię, wawrzyn szlachetny.

Jakich roślin unikać w ogrodzie dla alergika?

Wybierz odpowiednie gatunki roślin do swojego ogrodu
Wybierz odpowiednie gatunki roślin do swojego ogrodu123RF/PICSEL

W ogrodzie dla alergika powinno unikać się żywopłotów, gdyż gromadzą wiele pyłków i zarodników. Są szczególnie niebezpieczne w czasie wiosny i mogą wywoływać groźne reakcje alergiczne. Lepiej wybrać rośliny pnące, np. róże niektórych gatunków. Wybierz te, które nie wydzielają intensywnego zapachu, np. odmianę ‘Handel’ lub ,Seagull’. Oprócz tego trzeba uważać na gatunki wytwarzające mocne zapachy: lawendę, bylicę czy szczaw. Nasilają objawy alergii, która może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Jeśli masz uczulenie na jad owadów, unikaj melisy, lucerny, szałwii, tymianku.

Jak przygotować ogród dla alergika?

Osoba uczulona w czasie prac ogrodowych musi zadbać o swoje bezpieczeństwo. Najlepiej pracować w godzinach porannych, gdy stężenie pyłków jest znacznie mniejsze. Szczególnie wiosną należy uważać, gdyż rośliny pylą intensywniej. Do prac ogrodowych wybieraj bezwietrzne, wilgotne i słoneczne dni. Wtedy też pyłki odpadają na ziemię dopiero wieczorem, gdyż unosi je ciepłe powietrze. Dodatkowo wilgoć i brak wiatru sprzyja zamykaniu się kielichów kwiatowych. W ten sposób zmniejszasz ryzyko pojawienia się niepokojących objawów alergii. Zakładaj rękawice ochronne, a także półbuty oraz długie spodnie i bluzki z długim rękawem.

Uważaj też na zakamarki, w których mogą znajdować się gniazda os czy innych owadów. Często budują one gniazda w ziemi lub zakamarkach drzew. Natomiast do walki ze szkodnikami i chorobami w pierwszej kolejności wykorzystuj naturalne specyfiki. Mocne środki chemiczne mogą podrażnić skórę lub układ oddechowy. Jeśli nie jest w stanie poradzić sobie z niektórymi pracami ogrodowymi, zleć je specjalnej firmie lub poproś o pomoc kogoś bliskiego. Pamiętaj, że twoje zdrowie i bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu.

Pomysły na domowe ogródkiInteria DIY

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas