Jak się pozbyć moli spożywczych? Genialny domowy sposób

Aktualizacja

Inwazja moli spożywczych w kuchennych szafkach może być nie lada problemem. Pojawienie się moli oznacza, że czekają nas generalne porządki, a wiele produktów wyląduje w koszu. Skąd biorą się mole spożywcze w naszych domach? Jak je zwalczyć i jak zabezpieczyć kuchenne szafki przed ich ponownym pojawieniem się? Wyjaśniamy!

Mole spożywcze potrafią być prawdziwym utrapieniem
Mole spożywcze potrafią być prawdziwym utrapieniem123RF/PICSEL

Mole spożywcze żywią się sypkimi produktami takimi jak kasze, mąki, ryż, albo bułka tarta, uwielbiają orzechy, ale potrafią zagnieździć się nawet w herbacie i niektórych mieszankach przypraw. Rozprzestrzenią się bardzo szybko - samica składa nawet 170 jaj - i potrafią dokonać poważnych zniszczeń. Walka z nimi nie jest łatwa, ale konsekwentnie stosując sprawdzone domowe sposoby, można pozbyć się tych nieproszonych gości z kuchni i zabezpieczyć przed ich powrotem.

Mole spożywcze - skąd się biorą

Niestety, przekonanie, że wystarczy utrzymywać kuchnię w czystości, aby mole się nie pojawiły, jest błędne. Najczęściej przynosimy je do domu wraz z żywnością. Jaja mogą się znajdować nawet w fabrycznie zapakowanych produktach. Warto dobrze im się przyglądać, produkty sypkie posklejane w grudki przez cienką pajęczynkę z całą pewnością są skażone jajami, z których wylęgną się larwy.

Mole mogą dostać się do naszych mieszkań w jeszcze inny sposób. Dorosłe osobniki mają postać małej ćmy, która może po prostu wlecieć do mieszkania przez uchylone okno lub drzwi. Jeśli u sąsiadów pojawiły się mole, prawdopodobieństwo, że rozprzestrzenią się one na inne mieszkania, jest znaczne.

Jak pozbyć się moli domowym sposobem

Co robić, jeśli mole zalegną się w kuchni? Niestety konieczna będzie dość szeroko zakrojona akcja. Wszystkie produkty znajdujące się w szafkach kuchennych, należy przejrzeć. Jeśli mają ślady skażenia (drobna pajęczynka, larwy, dorosłe ćmy), należy je bezwzględnie wyrzucić do śmieci, a śmieci jak najszybciej wynieść do śmietnika. Szafki należy dokładnie umyć ciepłą wodą z octem lub dodatkiem szarego mydła, warto je też odkurzyć z tyłu, ponieważ osobniki lubią się tam ukrywać. Umyte szafki dobrze jest wysuszyć gorącym nawiewem z suszarki do włosów. Warto ustawić jak najwyższą temperaturę - zniszczy ona ewentualnie pozostałe jaja.

Zapach liści laurowych odstrasza insekty, m.in. mole spożywcze
Zapach liści laurowych odstrasza insekty, m.in. mole spożywcze123RF/PICSEL

Jak zabezpieczyć się przed molami w domu

Produkty sypkie przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Do pojemników z produktami, które mogą zainteresować mole  (mąka, ryż, kasza, orzechy), dodaj liście laurowe.  Część liści laurowych porozkładaj także w szafkach i szufladach. Ich zapach odstraszy mole.

Suszone plastry owoców cytrusowych również wydzielają zapach odstraszający mole.

Mole nienawidzą zapachu olejków eterycznych, szczególnie lawendowego, goździkowego, cytrusowego, eukaliptusowego lub cynamonowego. Nie lubią też zapachu octu.

Aby odstraszyć mole wystarczy regularnie spryskiwać szafki kuchenne mieszanką octu i olejków. Wystarczy wlać ocet do butelki ze spryskiwaczem, dodać kilkanaście kropel wybranego olejku i spryskać szafki. Aby mikstura była jeszcze bardziej skuteczna można połączyć różne rodzaje olejków. Np. dodajemy do octu po kilkanaście kropel olejków: lawendowego, goździkowego i eukaliptusowego, wstrząsamy butelką i mikstura jest gotowa do użycia.

Jacek Jelonek w „Zdanowicz pomiędzy wersami”: Czy Polacy są otwarci? INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas