Jak sprawdzić, czy mięso nie jest zepsute? Ten szczegół jest najważniejszy

Jakość mięs w niektórych supermarketach często poddawana jest pod wątpliwość. Zdarza się, że dopiero wyjmując mięso z opakowania w domu, orientujemy się, że jest zepsute. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji i we właściwy sposób sprawdzić świeżość mięsa jeszcze w sklepie?

Jak ocenić świeżość mięsa z supermarketu?
Jak ocenić świeżość mięsa z supermarketu?123RF/PICSEL

Statystyczny Polak zjada około 30 kilogramów mięsa drobiowego rocznie. Jest to najczęściej kupowane mięso na świecie, jednak jego jakość nie zawsze jest satysfakcjonująca. Jak nie dać się "naciąć" i uniknąć kupienia zepsutego mięsa?

O tym należy pamiętać w pierwszej kolejności

Mięso w markecie jest często znacznie tańsze od tego, które oferują nam sprawdzone sklepy mięsne. Różnica często jest na tyle kusząca, że jesteśmy skłonni sięgnąć po to z marketu. Niestety, często odbija się to na jakości mięsa. W pierwszej kolejności należy sprawdzić datę ważności. Zdarza się bowiem, że w roztargnieniu sięgniemy po pierwsze lepsze opakowanie, które może okazać się przeterminowane. Im bliższa data przydatności, tym mięso dłużej leżało na półce.

Sprawdzanie świeżości mięsa: Papier i folia

Kolejnym detalem, na który warto zwrócić uwagę, jest papier, który umieszczony jest w opakowaniu pod kawałkiem mięsa. Jeśli jest suchy, oznacza to, że mięso było na nim stosunkowo krótko, a papier nie zdążył wchłonąć wody. Jeśli papier jest już przesiąknięty i ma lekko różowe zabarwienie, może to znaczyć, że nie jest to towar pierwszej świeżości.

Jednak najważniejszym dowodem na to, czy mięso jest świeże, jest jego opakowanie, a konkretnie folia zabezpieczająca. Jeśli jest płaska i można swobodnie naciskać na mięso palcem, oznacza to, że jest ono świeże. Jeśli jednak jest wypukła lub wręcz "nabrzmiała", oznacza to, że w opakowaniu zaczynają gromadzić się gazy, za które odpowiadają mnożące się w mięsie bakterie. Może to oznaczać również, że mięso nie było przechowywane w odpowiednich warunkach atmosferycznych i termicznych.

Zobacz również: 

"Na zdrowie": Kasza mannaPOLSAT GO
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas