Jak usunąć wilgoć z łazienki?
To zupełnie naturalne, że łazienka jest pomieszczeniem w domu, w którym gromadzi się najwięcej wilgoci. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy bagatelizować tę kwestię. Jeśli nie zachowamy podstawowych zasad higieny i nie będziemy dbać o tę specyficzną przestrzeń w odpowiedni sposób, narazimy się na kontakt z groźnymi dla zdrowia grzybami i pleśnią. Zastanawiasz się, jak usunąć nadmierną wilgoć z łazienki? Trzymaj się zasad, które zebraliśmy w naszym krótkim poradniku.
Spis treści:
Wilgoć w łazience to nie tylko kwestia kąpieli
Do kumulowania się wilgoci dochodzi nie tylko w wyniku brania długich, relaksujących kąpieli w wannie lub korzystania z prysznica. Choć wtedy para wodna jest w stanie osiadać w każdym zakamarku pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę również mniej oczywiste aspekty użytkowania łazienki.
Woda, która zostaje na umywalce po umyciu rąk albo została rozlana na podłodze, też przyczynia się do powstawania wilgoci w łazience. Do tego dochodzą suszące się ręczniki i pranie, jeśli nie wyjmujemy go z pralki od razu po zakończeniu czyszczącego programu. Uważasz, że rośliny to bardzo przyjemny dla oka akcent dekoracyjny? Masz rację, ale musisz wziąć pod uwagę, że również wydzielają parę wodną, która przyczynia się do utrzymywania się nadmiernej wilgotności w łazience.
Wpływ wilgoci na zdrowie i... finanse!
Częste korzystanie z wody i duże różnice temperatur, jakie powstają w łazience, tworzą idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Obecność niepożądanych mikroorganizmów rozpoznasz na podstawie pojawienia się na suficie i ścianach ciemnych plam. Poczujesz także zapach stęchlizny. W tym momencie możesz mieć pewność, że intruzi zadomowili się w pomieszczeniu na dobre, a ich usunięcie będzie wymagało sporo wysiłku. W przypadku dużych zaniedbań nie obejdzie się bez kosztownego remontu.
Jakby tego było mało, wpływ pleśni na zdrowie jest fatalny. Przebywanie w takim pomieszczeniu może skutkować uczuciem notorycznego zmęczenia i problemami z koncentracją - mało kto od razu kojarzy te objawy ze stanem łazienki! Dochodzą również dolegliwości na tle układu oddechowego, które są szczególnie uciążliwe dla alergików. Pojawić się mogą zapalenia gardła, oskrzeli i płuc, a czasem nawet astma.
Jak pozbyć się wilgoci z łazienki? Porządek przede wszystkim!
W krew powinien wejść ci nawyk wycierania rozlanej wody od razu. Unikniesz w ten sposób nieestetycznych plam na podłodze i wnikania wilgoci w łazienkowe zakamarki. Pamiętaj o ścianach wyłożonych płytkami, a także lustrach i kabinie prysznicowej. Początkowo może wydawać się to uciążliwe, ale tak naprawdę zajmie kilka minut, dzięki którym zmniejszysz ryzyko powstawania pleśni.
Dbaj o cyrkulację powietrza
Regularne kontrolowanie stanu wentylacji to podstawa, jeśli chcesz uniknąć gromadzenia się wilgoci. Czyszczenie i zapewnienie jej drożności - o tym trzeba pamiętać! Oprócz tego zwróć uwagę na drzwi do łazienki. W dolnej części powinny być wyposażone w otwory, dzięki którym łatwiej będzie wyeliminować gromadzącą się w pomieszczeniu parę wodną.
Nie zapomnij o wietrzeniu!
Prosta sprawa, ale często o niej zapominamy, odruchowo zamykając drzwi. Częste wietrzenie jest ważne zwłaszcza w przypadku wilgoci w małej łazience. Jeśli pomieszczenie posiada okno, nie zawahaj się go przynajmniej uchylić. Warto zostawiać otwarte drzwi do łazienki, gdy akurat nikt z niej nie korzysta. Wychodzisz z domu na cały dzień? Otwórz je na całą szerokość.
Rośliny pochłaniające wilgoć
Jeśli zależy ci na zielonym lub kwiatowym akcencie w łazience, możesz zdecydować się na gatunki, które w wilgotnym środowisku nie tylko rozwijają się świetnie, ale są w stanie zadziałać jak naturalne pochłaniacze wilgoci. Weź jednak pod uwagę, że jest to rozwiązanie dla właścicieli łazienek z dostępem do okna. Do roślin, które sprawdzą się najlepiej, należą:
- skrzydłokwiat,
- storczyk,
- paproć,
- zielistka,
- bluszcz pospolity,
- sansewieria,
- oplątwa.
Polecamy: