Wlej szklankę do czajnika. Babciny odkamieniacz za grosze

Na sklepowych półkach znajdziemy najróżniejsze środki czystości. Detergenty mają jednak to do siebie, że w większości opierają się na dość agresywnych i na pewno mało ekologicznych substancjach chemicznych.

Kamień w czajniku można usunąć bez użycia silnych środków chemicznych
Kamień w czajniku można usunąć bez użycia silnych środków chemicznych123RF/PICSEL

Biały osad w czajniku nie jest niebezpieczny dla zdrowia, ale nie wygląda najlepiej i może odebrać przyjemność np. z picia ulubionej herbaty. Kamień powstaje szybko, a samo przepłukanie wodą naczynia nie sprawi, że zniknie. Oto domowe sposoby odkamieniania - tanie, wygodne i ekologiczne.

Nic dziwnego, że coraz chętniej sięgamy po domowe, bezpieczne i przyjazne naturze rozwiązania. Przygotowane w domu mikstury na bazie artykułów spożywczych nie ustępują w skuteczności tym sklepowym.

Doskonałym przykładem jest odkamieniająca mieszanka, którą z łatwością stworzysz we własnej kuchni. Dzięki niej pozbędziesz się kamienia z czajnika. Charakterystyczny biały osad powstaje, gdy wodorowęglany wapnia i magnezu podczas gotowania wody przekształcają się w węglany. To właśnie one tworzą twardą skorupę na dnie i ściankach naczynia.

Kwasek cytrynowy na kamień w czajniku

Jednym z najpopularniejszych babcinych sposobów na pozbycie się kamienia z czajnika jest zalewa na bazie kwasku cytrynowego. Wystarczy wlać do naczynia wodę i dosypać sześć łyżeczek sproszkowanego kwasku. Po kilku godzinach należy wylać miksturę, przepłukać czajnik, zagotować czystą wodę i ją też odlać.

Zwolennicy naturalnych środków czystości doceniają wszechstronne zastosowanie octu
Zwolennicy naturalnych środków czystości doceniają wszechstronne zastosowanie octu123RF/PICSEL

Odkamienianie czajnika octem

Wielu zwolenników ma także domowy płyn do odkamieniania na bazie octu. Jest równie skuteczny, ale nie wszystkim będzie odpowiadał jego mocny zapach. Do czajnika wlewamy wodę, jednak nie napełniamy go do pełna. Należy zostawić miejsce na szklankę octu. Powstałą w ten sposób miksturę zagotowujemy i postępujemy jak w przypadku kwasku cytrynowego.

Czasami zabieg będzie wymagał powtórzenia, jednak domowe sposoby odkamieniania czajnika mają dwie podstawowe zalety – są tanie i bezpieczne dla zdrowia.

„Ewa gotuje”: Ocet z kombuchyPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas