Jak uzyskać niebieskie hortensje?

Hortensja jest krzewem liściastym, który zdobią kuliste kwiatostany, będące cechą charakterystyczną tej rośliny. Są one uprawiane na domowych grządkach lub zdobią parapety balkonów, a także tarasy. Występują w kilku odmianach, które mają różne odcienie, bardzo popularne są te o niebieskiej barwie. Niestety, często bywa tak, że z czasem tracą one swój piękny kolor, ale można temu zapobiec. Jak uzyskać niebieskie hortensje? Co zrobić, żeby z czasem nie traciły swojej barwy? Dowiesz się z tego artykułu.

Tylko hortensje ogrodowe nadają się do zabarwienia
Tylko hortensje ogrodowe nadają się do zabarwienia123RF/PICSEL

Co zrobić, żeby hortensja miała niebieski odcień?

Za niebieski odcień hortensji odpowiadają związki o nazwie antocyjany, które również chronią roślinę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Są one też po części odpowiedzialne za zapylanie i rozmnażanie roślin. Jeśli chcesz uzyskać niebieskie kwiaty, musisz wybrać hortensje ogrodowe, gdyż tylko u nich możliwa jest zmiana barwy. Druga ważna kwestia to fakt, że tylko kwiaty o barwie różowej i jasnoniebieskiej są zdatne do zmiany koloru, biały odcień nigdy się nie przebarwi.

Odpowiednie podłoże i nawożenie

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można uzyskać niebieski odcień hortensji
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można uzyskać niebieski odcień hortensji123RF/PICSEL

Pierwszym z czynników, który wpływa na to, że hortensja uzyska kolor niebieski, jest zapewnienie jej odpowiedniego podłoża. Kwiaty zaczną zmieniać swój kolor na pożądany, jeśli gleba będzie miała odpowiednio kwaśny odczyn (musi się on wahać między 4,5-5,5 pH). W tym celu użyj nawozu do zakwaszania podłoża, zawierający jony glinu. Natomiast w składzie nie powinien się znajdować fosfor, który zakłóca cały proces.

Efekty będą widoczne, jeśli nawóz będziesz stosować co dwa tygodnie, zgodnie z zasadami podanymi na etykiecie. Jeśli na twoich krzewach pojawią się kilka odcieni kwiatów, to oznacza, że gleba ma nieco inną kwasowość w różnych miejscach. Dlatego bardzo ważne jest równomiernie podlewanie przygotowanym specyfikiem. Pamiętaj też, aby ziemia była przepuszczalna, żyzna i próchnicza.

Wpływ ma skład wody

Duże znaczenie ma też woda, którą podlewamy rośliny. W celu uzyskania niebieskiej barwy hortensji ogrodowych najlepiej sprawdzi się deszczówka, która nie zawiera wapnia. Pierwiastek ten wypłucze kolor płatków kwiatowych i spowoduje, że stracą one swój intensywny odcień. Dzieje się tak, dlatego, że glin nie będzie się wiązał z antocyjanami, czyli związkami odpowiadającymi za niebieską barwę hortensji. Natomiast połączy się on z wapnem, powodując dodatkowo odkwaszenie gleby.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas