Jak walczyć z wilgocią w łazience? Powstrzymaj grzyb i pleśń
Łazienka to miejsce, w którym panuje duża wilgotność powietrza. Takie warunki niestety sprzyjają rozwojowi szkodliwej pleśni. Czasami systematyczne sprzątanie nie działa i trzeba sięgnąć po inne środki. Jak poradzić sobie z wilgocią w łazience? Podpowiadamy.
Spis treści:
Czy wilgoć w łazience jest groźna?
Wysoka wilgotność powietrza jest niebezpieczna, gdyż sprzyja rozwojowi pleśni. Oczywiście normalnym zjawiskiem jest para woda, która osadza się na lustrze czy kafelkach. W takim wypadku trzeba zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Poniżej zestaw porad: dzięki nim pozbędziesz się problemu skraplającej wody czy ryzyka pleśni.
Czytaj więcej: Jak usunąć silikon z płytek i szyb? Zastosuj domowe triki, a szybko pozbędziesz świeżego i starego silikonu
Jak radzić sobie z wilgocią w łazience?
By utrzymać łazienkę w dobrym stanie, pamiętaj:
- po każdej kąpiel dokładnie osusz wannę lub prysznic,
- zostaw uchylone drzwi, by zapewnić przepływ powietrza,
- sprawdź stan kratki wentylacyjnej: pamiętaj o jej regularnym czyszczeniu.
Dodatkową pomocą mogą okazać się rośliny pochłaniające wilgoć: skrzydłokwiat, zielistka, bluszcz czy paproć. Ponadto wykazują zdolności oczyszczające powietrze ze szkodliwych drobnoustrojów. Jeśli problem wilgotności powietrza nie zniknie, warto pomyśleć o nawilżaczu.
Co robić, gdy pojawia się pleśń?
Kiedy zauważysz w łazience pierwsze oznaki pleśni, działaj zdecydowanie. W ruch powinien iść skuteczny środek grzybobójczy. Możesz wykonać go samodzielnie w domowym zaciszu. Będziesz potrzebować do tego pół szklanki wody i ¼ szklanki octu. Składniki przelej do butelki z atomizerem i wstrząśnij zawartością. Spryskaj mieszanką zapleśniałą powierzchnię i pozostaw na godzinę. W tym czasie środek zacznie działać, a nieczystości zejdą szybciej i łatwiej. Następnie wytrzyj dokładnie miejsce do sucha. Jeśli jest taka potrzeba, zabieg powtórz jeszcze raz. Niestety często w przypadku zagrzybionego sylikonu konieczna jest jego wymiana.
Zobacz: