Jak wyczyścić najważniejsze sprzęty w kuchni? Oto niezawodne triki

Miejsce, które służy do przygotowywania posiłków, musi lśnić czystością. Zadbaj więc o dobrą kondycję sprzętów kuchennych. Czajnik, lodówkę, a także mikrofalówkę można umyć za pomocą domowych środków czystości. Kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona, były specyfikami używanymi już przez nasze babcie. Są sprawdzone, tanie, a także ekologiczne i skutecznie czyszczą wszelkie zabrudzenia. Jak wyczyścić szybko i dokładnie sprzęty kuchenne? Poznaj niezawodne sposoby z poniższego artykułu.

Systematyczne czyszczenie sprzętów AGD pozwala zachować porządek w kuchni
Systematyczne czyszczenie sprzętów AGD pozwala zachować porządek w kuchni123RF/PICSEL

  • Utrzymanie w czystości urządzeń AGD sprawi, że będą służyć przez wiele lat.
  • Do mycia sprzętów kuchennych warto wykorzystać naturalne środki czystości: sodę oczyszczoną czy proszek do pieczenia.
  • Przed przystąpieniem do czyszczenia urządzeń, warto przeczytać instrukcję obsługi. 

Jak przywrócić blask mikrofalówce?

W szybkim przygotowaniu posiłku pomocna okazuje się kuchenka. Niestety częste korzystanie sprawia, że w jej wnętrzu gromadzi się zaschnięty tłuszcz. To bardzo ważne, by usuwać go na bieżąco, gdyż z czasem stanie się to znacznie trudniejsze. Nie zapomnij również o dokładnym wyczyszczeniu talerza obrotowego. Warto zastosować kwasek cytrynowy, który rozpuści nawet największe zabrudzenia. Dodatkowo produkt ten upora się z brzydkim zapachem spalonego jedzenia. Jak zastosować kwasek cytrynowy do mycia mikrofali?

  1. Rozpuść trzy łyżeczki kwasku z 150 mililitrach wody (na przykład w szklance). Dokładnie wymieszaj, by specyfik rozpuścił się.
  2. Wstaw mieszankę do urządzenia i nastaw je na trzy minuty.
  3. Po upływie czasu wyciągnij naczynie z mikrofali i dokładnie wyczyść. Użyj do tego miękkiej ścierki, najlepiej z mikrofibry.
  4. Talerz możesz umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Niektóre z nich nadają się do mycia w zmywarce.

Jak szybko odkamienić czajnik?

Kamienia w czajniku możesz pozbyć się błyskawicznie na za pomocą octu
Kamienia w czajniku możesz pozbyć się błyskawicznie na za pomocą octu123RF/PICSEL

Osadzanie kamienia wewnątrz czajnika jest procesem nieuchronnym. Na szczęście istnieje niezawodny sposób na usunięcie go. Do najpopularniejszych sposobów należy zastosowanie octu. To produkt, który rozmiękczy zabrudzenie i usunie bakterie. Wystarczy, że do urządzenia wlejesz 250 militrów tego specyfiku i dodasz szklankę wody. 

Zagotuj wodę i zostaw na godzinę. W tym czasie mieszanka zacznie działać, a kamień odchodzić. Potem wylej zawartość czajnika i jeszcze dwukrotnie zagotuj czystą wodę. To bardzo ważne, by dokładnie wyczyścić go z resztek octu. Umyj wilgotną ścierką zewnętrzną część urządzenia. Na koniec wytrzyj sprzęt do sucha ręcznikami papierowymi.

Nie zapomnij o lodówce

Regularnego czyszczenia wymaga także lodówka. Z racji tego, że przechowuje się w niej żywność, czystość odgrywa tutaj ważną rolę. Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

  1. Pamiętaj o odłączeniu lodówki z prądu. Potem wyjmij wszystkie produkty. Jeśli na zewnątrz panuje niska temperatura, umieść je na balkonie.
  2. Do miski z ciepłą wodą dodaj trochę płynu do naczyń (proporcje 2:1). Czystą ścierką wymyj dokładnie wnętrze lodówki. Kieruj się od góry do dołu, by nie pobrudzić umytych już półek. Nie zapomnij o drzwiach i ścianach sprzętu. Na koniec wytrzyj wnętrze lodówki ręcznikami kuchennymi.
  3. Zostaw urządzenie otwartą na pół godziny, by jego wnętrze dobrze wyschło.
  4. Teraz czas na mycie zewnętrznej części lodówki. Nie zapomnij umyć gumowych części i szpar w drzwiach.
  5. Po wszystkim umieść produkty z powrotem w środku i ciesz się czystością sprzętu.

Zadbaj też o regularne odmrażanie lodówki, mniej więcej co trzy miesiące. Jeśli zauważysz, że warstwa lodu jest duża, czynność tę warto powtarzać częściej.

Piekarnik czysty jak nigdy

Pamiętaj, by utrzymywać piekarnik w odpowiedniej czystości
Pamiętaj, by utrzymywać piekarnik w odpowiedniej czystości 123RF/PICSEL

Częste pieczenie ciast czy przygotowywanie mięsa w piekarniku powoduje jego zabrudzenie. Resztki jedzenia osiadają się na ścianach urządzenia i ruszcie. Jak poradzić sobie z tym problemem?

  1. Opróżnij piekarnik, osobno wymyj ruszt pod bieżącą wodą i płynem do naczyń. Jeśli zabrudzenie jest duże, wymocz go w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Na koniec dokładnie osusz ręcznikiem kuchennym.
  2. Do naczynia żaroodpornego nalej wody i dodaj łyżkę proszku do pieczenia.
  3. Urządzenie nastaw na 120 stopni Celsjusza i poczekaj, aż się nagrzeje.
  4. Gdy już będzie gotowe, włóż do środka naczynie z przygotowaną mieszanką. Pozostaw je na pół godziny.
  5. Po tym czasie wyjmij specyfik i poczekaj, aż piekarnik wystygnie.

Na koniec usuń pozostałości zabrudzeń miękką gąbką i wysusz suchą ścierką. Gotowe!

Zmywarka też musi lśnić

Dzięki systematycznemu czyszczeniu zmywarka będzie służyć ci przez wiele lat. Watro o nią dbać, gdyż osadzający się kamień i osad mogą ją niszczyć. Nim przystąpisz do szorowania sprzętu, opróżnij ją z naczyń i sztućców. Na początku wymyj dokładnie filtry i oczyść z resztek jedzenia. Potem przepłucz je pod bieżącą wodą i włóż z powrotem na miejsce. Kolejnym krokiem jest wsypanie łyżeczki sody do pojemnika na tabletki.

Puść pusty cykl, najlepiej wybierając program eko. Po wszystkim przetrzyj wnętrze zmywarki wilgotną ścierką. Nie zapomnij o dokładnym wyszorowaniu uszczelek i szuflady na kapsułki. Drzwi zmywarki wyczyść płynem do okien i ręcznikami papierowymi. Pozostaw je otwarte na godzinę, by urządzenie mogło wyschnąć.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas