Jak wyczyścić piekarnik na błysk i usunąć zalegający tłuszcz?

Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik? To pytanie zadają sobie wszyscy kucharze, których fantazja kulinarna poniosła za bardzo, a także osoby, które nie zajmują się sprzątaniem regularnie. Zaschnięte resztki jedzenia i tłuszcz potrafią dać się we znaki, zapowiadając żmudne i długotrwałe szorowanie. Zastanawiasz się, czym umyć piekarnik, by ułatwić sobie to zadanie? Skorzystaj z podstawowych produktów, które znajdziesz w kuchni i łazience. Piekarnik będzie błyszczeć, a ty podczas porządków nie wyzioniesz ducha. Do dzieła!

Czyszczenie piekarnika domowymi sposobami - to proste!
Czyszczenie piekarnika domowymi sposobami - to proste!123RF/PICSEL

Jak szybko wyczyścić piekarnik?

Podstawową kwestią jest to, by mycie piekarnika przeprowadzać regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Jeśli zaliczyliśmy kulinarną wpadkę i sprzęt zaczął nosić ślady spalenizny, nie warto czekać na wyznaczony dzień porządków. Im szybciej zareagujemy, tym będzie łatwiej.

Jak czyścić piekarnik octem, by na bieżąco utrzymywać go w czystości?

  • Wystarczy do tego wyłącznie kombinacja wody oraz octu wymieszanych w równych proporcjach.
  • Możesz dodać kilka kropel płynu do naczyń albo ulubionego olejku eterycznego, jeśli kwaśny zapach takiej mieszanki jest dla ciebie zbyt mocny.
  • W domowym preparacie zanurz gąbkę i przetrzyj wnętrze piekarnika.
  • Następnie użyj wilgotnej ściereczki - nie jest to konieczne, jeśli nie używasz płynu do naczyń.
  • Na koniec wytrzyj do sucha papierowym ręcznikiem. Prawda, że proste?

Ocet posiada właściwości dezynfekujące, co jest niezwykle ważne podczas czyszczenia akcesoriów, które mają kontakt z jedzeniem. Jednocześnie skutecznie zwalcza trudne do usunięcia i zaschnięte zabrudzenia. Ten tani produkt, z którego potencjału korzystały nasze babcie, z powodzeniem zastąpi drogie żrące detergenty.

Czym wyczyścić przypalony piekarnik? Pasta do zadań specjalnych

Niestety, dla wielu kucharzy czyszczenie piekarnika jawi się jako największy koszmar sprzątaniowy, więc odkładają tę czynność w nieskończoność. Im dłużej zwlekamy, tym trudniej jest doczyścić zaschnięty tłuszcz i resztki jedzenia. Co pomoże na przypalony piekarnik? Czyszczenie rozpocznij od przygotowania prostej, ale skutecznej pasty z sodą oczyszczoną w roli głównej.

Wymieszaj ją z wodą. Proporcje dobierz w taki sposób, by powstała gęsta pasta. Możesz dodać także odrobinę płynu do mycia naczyń - właściwości czyszczące będą wtedy mocniejsze. Nałóż domowy specyfik na zabrudzone miejsca i zostaw na 20 minut. Dlatego tak ważne jest uzyskanie odpowiedniej konsystencji - papka nie powinna spływać ze ścianek piekarnika. Na koniec usuń ją gąbką o szorstkiej powierzchni i wytrzyj do sucha.

Jak umyć piekarnik bez zbędnego wysiłku?

Mamy dobrą wiadomość dla osób ceniących wygodę i chcących za wszelką cenę uniknąć żmudnego szorowania. Wystarczy, że do naczynia żaroodpornego wlejesz wodę z dodatkiem octu lub soku z cytryny i wstawisz do piekarnika nagrzanego do 180°C na pół godziny. Wybierz funkcję termoobiegu, a para wodna rozpuści brud. Gdy wnętrze pieca ostygnie, wytrzyj je wilgotną szmatką.

Warto wiedzieć: Ten trik sprawdzi się również podczas czyszczenia mikrofalówki.

Skuteczne środki do czyszczenia uporczywego brudu masz w domu, więc skorzystaj z ich potencjału
Skuteczne środki do czyszczenia uporczywego brudu masz w domu, więc skorzystaj z ich potencjału123RF/PICSEL

Jak doczyścić szybę piekarnika?

Widok brązowych smug i plam na szybce piekarnika doprowadza cię do szewskiej pasji? Zupełnie niepotrzebnie! Z tym problemem uporasz się dzięki paście do zębów. Nałóż ją na suchą gąbkę i przecieraj zabrudzoną powierzchnię przez minutę lub dwie. Następnie gąbkę zwilż ciepłą wodą i czyść piekarnik do momentu usunięcia plam. Jeśli są one wyjątkowo oporne, pastę do zębów możesz zostawić na kilka lub kilkanaście minut.

Folia aluminiowa nie tylko do pieczenia

Chroni nasze zapiekanki przed przypaleniem, ale folię aluminiową warto wykorzystać także podczas czyszczenia piekarnika. Jak to zrobić? Oderwij spory fragment i zwiń ją w kulkę. W ten sposób uzyskasz myjkę, która nie zarysuje czyszczonych powierzchni, a jednocześnie pomoże dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków i wgłębień.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas