Jak wykorzystać herbatę w kuchni i w ogrodzie?

O niebanalnych walorach herbaty powiedziano już wiele. Jej smakiem i aromatem zachwycają się miliony ludzi na świecie. Co istotne, poza zaletami kulinarnymi posiada szereg nietuzinkowych właściwości, które okazują się bardzo pomocne w codziennym życiu. Świetnie sprawdza się w roli naturalnego nawozu do roślin, jest w stanie poskromić mszyce i muszki owocówki, skutecznie nabłyszczy meble, oczyści dywan, a nawet doskonale zastąpi tradycyjny płyn do mycia naczyń. Jak wykorzystać herbatę w formie środka pielęgnacyjnego, antybakteryjnego czy nawożącego? Odpowiedź i wszystkie potrzebne wskazówki można znaleźć poniżej.

Naparem podlej kwiaty
Naparem podlej kwiaty ©123RF/PICSEL

Herbata w roli naturalnego nawozu

Herbata pomoże pozbyć się mszyc
©123RF/PICSEL

W domowej uprawie roślin naturalne nawozy powinny odgrywać kluczową rolę. Poza fusami z kawy, skorupkami jaj czy też skórkami bananów świetnie sprawdzi się w tym wydaniu także pita niemal w każdym domu herbata. Wystarczy, że przyrządzonym na jej bazie naparem (sprawdzi się w tej roli herbata czarna) podlejesz co kilka dni uprawiane w domu, ogrodzie czy na balkonie rośliny. Dzięki temu prostemu zabiegowi wzmocnisz korzenie oraz poprawisz kondycję ich liści. W efekcie będą rosły bujnie i cieszyły oczy przepiękną soczystą zielenią.

Herbata poskromi mszyce

Mszyce potrafią szybko zniweczyć wysiłki podejmowane w ogrodzie i skrócić życie nawet najbujniejszym roślinom. By skutecznie pozbyć się tych szkodników, jeszcze zanim sięgnie się po chemiczne preparaty, warto wykorzystać czarną herbatę. Mocny napar należy przelać do butelki z rozpylaczem i starannie spryskać zaatakowaną przez mszyce roślinę. Po kilku godzinach szkodniki będące dużym utrapieniem, powinny zniknąć.

Herbata wypędzi owady w kuchni

Muszki owocówki potrafią mocno uprzykrzyć życie. Jeśli istnieje konieczność ich szybkiego pozbycia się, z pomocą przyjdzie miętowa herbata. Wystarczy przesypać ją do woreczków - na przykład bawełnianych - i umieścić je w miejscach, w których przechowywana jest żywność. Silny zapach, który wydziela herbata, skutecznie odstraszy muszki, które rozpanoszyły się w domu.

Herbata do mycia luster i okien

Herbata działa antybakteryjnie
©123RF/PICSEL

Herbata to nie tylko doskonały nawóz do kwiatów, ale także skuteczny środek do czyszczenia szyb i luster, który przyda się w każdym domu. Zwłaszcza, jeśli utrapieniem okazują się smugi, tłuste plamy czy zacieki. Aby wykorzystać herbatę w tym celu, wystarczy przygotowany wcześniej i wystudzony napar przelać do butelki ze spryskiwaczem i starannie spryskać nim szybę albo powierzchnię lustra. Następnie czyszczoną powierzchnię należy dokładnie wypolerować suchą szmatką i gotowe.

Herbata nabłyszczy meble

Jeśli gołym okiem widać, że drewniane meble utraciły dawny blask i nadmiernie zmatowiały, warto nabłyszczyć je herbatą. Ten prosty zabieg pozwoli uzyskać efekty podobne do tych, jak dają preparaty wzbogacone woskiem. Wystarczy przetrzeć powierzchnię drewnianych mebli zaparzoną wilgotną saszetką herbaty. Na koniec meble należy wypolerować suchą ściereczką.

Herbata doskonała do czyszczenia dywanów

Herbata zastąpi płyn do naczyń
©123RF/PICSEL

Być może dla wielu osób będzie to dużym zaskoczeniem, ale herbata wykazuje również właściwości antybakteryjne i czyszczące, dlatego też doskonale sprawdzi się w roli środka przeznaczonego do pielęgnacji dywanów. Jak wykorzystać ją w tym celu? Wystarczy wysuszyć zużyte liście herbaty, rozsypać je na dywanie, a następnie dokładnie wetrzeć w strukturę. na koniec - po kilkunastu minutach - należy odkurzyć dywan.

Herbata w roli płynu do mycia naczyń

Herbata przyda się w kuchni nie tylko ze względów degustacyjnych. Jeśli okaże się, że w domu zabrakło płynu do mycia naczyń, można śmiało sięgnąć po jego alternatywę, czyli w wodzie, w której zamacza się naczynia, umieścić kilka torebek z herbatą. (W gotowej mieszance naczynia powinny być zamoczone co najmniej przez kilkanaście minut). Ten prosty zabieg pomoże pozbyć się brudu z naczyń i jednocześnie pięknie je nabłyszczy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas