Jak zmniejszyć rachunki za prąd przed zimą? Porady ekspertów

W dobie wysokiej inflacji i ciągłego wzrostu cen Polacy szukają oszczędności, gdzie tylko się da. Z pomocą w zakresie energetyki przyszło Forum Energii, które opublikowało raport "Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?". Eksperci wyliczają w nim ponad 30 sposobów na zaoszczędzenie energii, a tym samym obniżenie rachunków za prąd.

Nawet kilka drobnych zmian może pomóc zaoszczędzić energię
Nawet kilka drobnych zmian może pomóc zaoszczędzić energię123RF/PICSEL

Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą

Forum Energii, polski think tank, stworzył raport "Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?". W publikacji opisano ponad 30 konkretnych działań, które można wdrożyć w gospodarstwach domowych, aby obniżyć rachunki i poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Autorami raportu są Sonia Buchholtz oraz Piotr Kleinschmidt.

Raport jest podzielony na kilka części. Te najważniejsze to: wybrane analizy w założeniach, porady dla zarządców budynków wielorodzinnych, korzyści płynące z drobnych inwestycji (dla gospodarstwa domowego oraz dla Polski), możliwości wsparcia finansowego (inwestycyjne, operacyjne czy usługi doradcze) oraz inne sposoby pomocy osobom zagrożonym ubóstwem energetycznym.

Wychodzimy z założenia, że nawet niewielkie inwestycje, lub zmiana przyzwyczajenia związana z ogrzewaniem pomogą zmniejszyć rachunek lub poprawić sytuację grzewczą. Nie można zostawić ludzi samych – a dopłaty dla wszystkich nie są dobrym rozwiązaniem. Liczy się każde zaoszczędzone 100 zł i każdy niezużyty kilodżul energii. Takie działania nie tylko chronią kieszenie, ale też środowisko. Trzeba brać sprawy w swoje ręce. Raport jest nietypowy, bo kierujemy go bezpośrednio do gospodarstw domowych, podpowiadając rozwiązania. Mamy nadzieję, że dzięki temu zima będzie dla nas wszystkich łatwiejsza
mówi dr Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii.

Konkretne porady i wnioski płynące z raportu

W raporcie są zaproponowane działania zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i dla zarządców domów wielorodzinnych. W tym pierwszym przypadku autorzy publikacji udzielili rad dotyczących: skutecznej regulacji temperatury w pomieszczeniach, usprawnienia instalacji grzewczej, oszczędności ciepłej wody użytkowej, oszczędności energii elektrycznej oraz skutecznej termoizolacji domu.

Niższe rachunki za prąd. Co polecają eksperci?

  • uszczelnienie drzwi i okien
  • izolacja nieużytkowanego poddasza
  • obniżenie temperatury w nieużytkowanej części budynku
  • zamontowanie ekranów zagrzejnikowych
  • zastosowanie zaworów i głowic termostatycznych przy kaloryferach
  • optymalne używanie pralki
  • branie szybkich pryszniców zamiast długich kąpieli w wannie
  • wymiana tradycyjnych żarówek LED
Optymalne używanie pralki może zmniejszyć rachunki za prąd.
Optymalne używanie pralki może zmniejszyć rachunki za prąd. pexels.com

Eksperci przekonują, że wprowadzając do swoich domów kilka drobnych zmian za niewielkie pieniądze, można ograniczyć zużycie energii o około 36 do nawet 60 procent. Kluczowe są oszczędności w zakresie ogrzewania, ponieważ pozycje te stanowią około 80 procent rachunku za energię.

Większość domów w Polsce jest wysoce energochłonna. Wpływ na to mają w dużej mierze niewłaściwie pracujące systemy wentylacyjne oraz słaba izolacja cieplna ścian, okien, dachów i podłóg, powodująca duże straty ciepła. Żeby utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach, zużywa się więcej paliwa niż w domu efektywnym energetycznie.
wylicza dr Sonia Buchholtz, współautorka raportu

Kompleksowa termomodernizacja jest rozwiązaniem optymalnym, ale kosztownym i czasochłonnym. Dlatego trzeba zacząć od realizacji łatwiejszych i tańszych zadań, które odciążą domowe budżety jeszcze przed nadchodzącą zimą.

***

Zobacz również: 

Zagubione lub ranne zwierzęta. Jak pomóc?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas