Reklama

Reklama

Jak zmniejszyć rachunki za prąd przed zimą? Porady ekspertów

W dobie wysokiej inflacji i ciągłego wzrostu cen Polacy szukają oszczędności, gdzie tylko się da. Z pomocą w zakresie energetyki przyszło Forum Energii, które opublikowało raport "Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?". Eksperci wyliczają w nim ponad 30 sposobów na zaoszczędzenie energii, a tym samym obniżenie rachunków za prąd.

Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą

Forum Energii, polski think tank, stworzył raport "Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?". W publikacji opisano ponad 30 konkretnych działań, które można wdrożyć w gospodarstwach domowych, aby obniżyć rachunki i poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Autorami raportu są Sonia Buchholtz oraz Piotr Kleinschmidt.

Raport jest podzielony na kilka części. Te najważniejsze to: wybrane analizy w założeniach, porady dla zarządców budynków wielorodzinnych, korzyści płynące z drobnych inwestycji (dla gospodarstwa domowego oraz dla Polski), możliwości wsparcia finansowego (inwestycyjne, operacyjne czy usługi doradcze) oraz inne sposoby pomocy osobom zagrożonym ubóstwem energetycznym.

Konkretne porady i wnioski płynące z raportu

Reklama

W raporcie są zaproponowane działania zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i dla zarządców domów wielorodzinnych. W tym pierwszym przypadku autorzy publikacji udzielili rad dotyczących: skutecznej regulacji temperatury w pomieszczeniach, usprawnienia instalacji grzewczej, oszczędności ciepłej wody użytkowej, oszczędności energii elektrycznej oraz skutecznej termoizolacji domu. 

Czytaj takżeJak oszczędzać prąd przy wysokiej inflacji?

Niższe rachunki za prąd. Co polecają eksperci?

  • uszczelnienie drzwi i okien
  • izolacja nieużytkowanego poddasza
  • obniżenie temperatury w nieużytkowanej części budynku
  • zamontowanie ekranów zagrzejnikowych
  • zastosowanie zaworów i głowic termostatycznych przy kaloryferach
  • optymalne używanie pralki
  • branie szybkich pryszniców zamiast długich kąpieli w wannie
  • wymiana tradycyjnych żarówek LED


Eksperci przekonują, że wprowadzając do swoich domów kilka drobnych zmian za niewielkie pieniądze, można ograniczyć zużycie energii o około 36 do nawet 60 procent. Kluczowe są oszczędności w zakresie ogrzewania, ponieważ pozycje te stanowią około 80 procent rachunku za energię.

Kompleksowa termomodernizacja jest rozwiązaniem optymalnym, ale kosztownym i czasochłonnym. Dlatego trzeba zacząć od realizacji łatwiejszych i tańszych zadań, które odciążą domowe budżety jeszcze przed nadchodzącą zimą.

***

Zobacz również: 

Połączenie tych produktów, to piekło dla żołądka. Wzdęcia to nie wszystko

Maryja pokazała jej przyszłość świata. Co zobaczyła Mirjana Soldo?

Woda z ogórków kiszonych - eliksir składników aktywnych biologicznie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie energii | niższe rachunki za prąd

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy