Jaka rasa psa najlepsza dla emeryta i seniora? Oto kilka propozycji

Seniorzy, zwłaszcza ci samotni, szukają sposobów na zapewnienie sobie towarzystwa, dlatego często decydują się na adopcję lub kupno psa. Zanim jednak dokonamy wyboru czworonoga, warto wziąć pod uwagę kilka czynników charakterystycznych dla danej rasy zwierzęcia. Zatem, o czym powinniśmy wówczas pamiętać?

Które rasy psów są polecany seniorom?
Które rasy psów są polecany seniorom?123RF/PICSEL

O czym muszą pamiętać seniorzy przy wyborze psa?

Posiadanie zwierzaka w domu, w tym m.in. psa sprawia, że nie tylko poprawia się nasze samopoczucie, ale regularne spacerowanie z czworonogiem pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne. Liczne badania naukowe z zakresu neurologii wskazują, że seniorzy posiadający psa czują się szczęśliwsi i zdrowsi.

Jednak podjęcie ostatecznej decyzji o wyborze psa powinno być poprzedzone głęboką analizą, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Wówczas należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak m.in. temperament danej rasy psa, jego gabaryty, wiek, stan zdrowia, podatność na choroby czy wymagania pielęgnacyjne.

Wybór rasy powinien być dopasowany do naszych indywidualnych możliwości finansowych, jak i zdrowotnych. Należy pamiętać, że osoby starsze mogą mieć problem z opanowaniem na smyczy psa dużych rozmiarów, a w dodatku z ogromnym temperamentem lub o nieprzewidywalnym zachowaniu.

Ponadto, seniorzy, którzy nie posiadają wysokiej emerytury lub renty, powinni raczej zrezygnować z wyboru rasy, która narażona jest na częste występowanie chorób i dolegliwości, co wiąże się dodatkowym wydatkiem w postaci wizyt u weterynarza i zaopatrywaniem się w specjalne, niestety często drogie karmy.

Shih Tzu to przyjazne i spokojne psy
Shih Tzu to przyjazne i spokojne psy123RF/PICSEL

Oto najlepsze rasy psów dla seniora

Shih Tzu

Shih Tzu to doskonale znana rasa psów, która bardzo często wybierana jest właśnie przez osoby starsze. Czworonóg charakteryzuje się małymi wymiarami i spokojnym usposobieniem. Zrównoważony temperament, wesoła natura i opiekuńczość to kolejne cechy Shih Tzu.

Shih Tzu nie wymagają długich i energicznych spacerów, więc wystarczy, że zapewnimy psu regularne wyjścia na zewnątrz w celu zaspokojenia ich naturalnych potrzeb i poświęcimy odpowiednio dużo czasu na zabawę.

Należy jednak pamiętać, że z uwagi długą i gęstą sierść, Shih Tzu wymaga regularnego szczotkowania.

Chihuahua to bardzo dobry wybór dla seniora
Chihuahua to bardzo dobry wybór dla seniora123RF/PICSEL

Chihuahua

Te niewielkie czworonogi są bardzo lojalne wobec swojego właściciela i uwielbiają spędzać z nim czas. Psy tej rasy posiadają spokojne uosobienie i nie są wymagające w kontekście codziennej dawki ruchu. Ich mały rozmiar i waga sprawiają, że chihuahua jest łatwa w opanowaniu na smyczy jak i podczas przenoszenia zwierzaka.

Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy to pies dla seniorów, którzy cenią sobie aktywność fizyczną. Ta rasa lubi długie i energiczne spacery, ale nie oznacza to, że pies jest wymagający dla osób starszych. Czworonóg charakteryzuje się zazwyczaj bardzo wesołym charakterem, lubi różnego rodzaju zabawy, zwłaszcza na świeżym powietrzu.

Właścicielowi odwdzięcza się przywiązaniem, oddaniem i psią inteligencją, zatem należy do psów posłusznych.

Pudel

Pudel to jedna z najczęściej wybieranych ras przez seniorów. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż pudle są bardzo przyjazne i łagodne, a w dodatku odpowiednie ułożenie takich psów nie jest trudne. W trakcie spacerów raczej nie szukają konfliktu z innymi czworonogami i wykonują polecenia ich właściciela.

Pudle występują w różnych rozmiarach - od bardzo małych po stosunkowo duże, dlatego należy dobrać wielkość psa do swoich potrzeb i możliwości. Pamiętajmy, że pudle wymagają regularnego strzyżenia, by ich sierść pozostała w nienagannej kondycji.

Pudle są często wybierane przez osoby starsze
Pudle są często wybierane przez osoby starsze123RF/PICSEL

Mops

Mopsy to niewielkie, zabawne i wesołe psy, które przypadną go gustu wielu seniorom. Mają niewielkie wymagania ruchowe, dlatego mogą być doskonałym wyborem dla osób, które z jakichś powodów nie mogą sobie pozwolić na długie i angażujące spacery.

Mopsy są przyjazne, oddane i lojalne wobec swojego właściciela, a ponadto uwielbiają spędzać z nim czas. Jest to jednak rasa, która miewa problemy zdrowotne, w dużej mierze z oddychaniem, dlatego trzeba mieć świadomość, że być może częściej niż w przypadku innych ras, będziemy korzystać z pomocy weterynarza.

„Zbliżenia”. Krystyna Demska-Olbrychska – żona i agentka Daniela Olbrychskiego. O blaskach i cieniach życia wśród gwiazd kinaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas