Poczujesz ten zapach od swojego psa? Lepiej sprawdź jego uszy
Twój pies często drapie się po uszach, potrząsa głową, a ty czujesz określony zapach wydobywający się z jego uszu? Nie lekceważ tych symptomów i udaj się ze zwierzęciem jak najszybciej do lekarza weterynarii. Jak dbać o psie uszy, by uniknąć problemów i co dokładnie powinno nas zaniepokoić?
Spis treści:
Wrażliwe psie uszy. Jak o nie dbać?
Ucho psa odbiera znacznie szerszy zakres dźwięków niż ludzki aparat słuchowy. Pies jest też w stanie słyszeć dźwięki o bardzo niewielkim natężeniu i dzięki mobilności małżowiny usznej, doskonale także lokalizuje źródło dźwięku.
Nic więc dziwnego, że niekiedy w tak emocjonalny sposób psy reagują na chociażby wystrzał fajerwerków.
Psy mają doskonały nie tylko węch, ale i słuch. Dlatego warto dbać o uszy naszego psa, by mogły mu służyć w odpowiedni sposób.
Psie uszy są także różne. Te stojące, z odsłoniętym wejściem do przewodu słuchowego najczęściej nie będą sprawiały większych problemów właścicielowi psa. W tego typu uszach wydzielina może nawet nie gromadzić się w ogóle i wystarczy tylko kontrolować, czy przypadkiem nie pojawia się ona w uchu, a pies nie wykazuje zachowań świadczących o świądzie lub bólu uszu.
Zaś uszy opadające, zakrywające przewód słuchowy, jak chociażby u Beagle’a, Cocker Spaniela, czy u Basseta należy regularnie sprawdzać i w miarę potrzeby czyścić.
Problematyczna budowa psiego ucha
Zamknięty przewód słuchowy jest narażony na wystąpienie infekcji bakteryjnej lub grzybicznej, znacznie bardziej, niż u psów ze stojącymi uszami.
Psie uszy powinniśmy myć za pomocą jałowego gazika nasączonego nie za dużą ilością soli fizjologicznej lub przegotowaną, ostudzoną wodą w obrębie małżowiny usznej.
Aby wyczyścić wnętrze ucha, znajdujące się nieco głębiej, niż małżowina, używane są specjalne krople, płyny do czyszczenia uszu psa dostępne w sklepach zoologicznych lub w gabinetach weterynaryjnych.
Wówczas do każdego ucha aplikujemy 2-3 krople preparatu, a następnie delikatnie z zewnątrz masujemy nasadę ucha, aby środek rozprowadzony w jego środku zadziałał.
Przeczytaj też: O czym śnią psy? Naukowcy znaleźli odpowiedź
Kiedy udać się do weterynarza? Trzepanie głową i piszczenie przy dotyku
Każdy pies od czasu do czasu drapie się po uchu. Problem jednak zaczyna się wtedy, kiedy pies robi to notorycznie.
Powinno nas także zaniepokoić trzepanie głową psa, lub częste jej przekrzywianie. Dodatkowo, gdy obserwujemy piszczenie lub inną reakcję bólową, przy próbie dotknięcia uszu, powinniśmy natychmiast udać się z psem do lekarza weterynarii.
Niepokoić także powinna duża ilość wydzieliny o różnym zabarwieniu - od żółtego po brunatne, czy czarne, o specyficznym, nieprzyjemnym zapachu.
Takie symptomy mogą świadczyć o rozwijającej się w uchu psa infekcji i samo czyszczenie uszu może nie przynieść ulgi psu.
Zaniedbana infekcja ucha - bakteryjna, grzybiczna, czy wirusowa - może siać spustoszenie w organizmie zwierzęcia przez długie miesiące i powodować ból oraz dyskomfort.
Dlatego nie należy zwlekać z udzieleniem profesjonalnej pomocy psu i jeżeli tak zdecyduje lekarz weterynarii - wprowadzić leczenie odpowiednimi środkami.
Zobacz także: Dogoterapia: najlepszy lek dla ciężko chorych osób