Dlaczego pies wyje? Lepiej zwróć na to uwagę
Twój pies wyje, kiedy zostaje sam w domu lub kiedy przychodzą do ciebie znajomi? A może robi to na widok innego psa lub rowerzysty? Pies nie zawsze musi wyrażać swoje emocje szczekaniem. Warto zwrócić uwagę także na to, kiedy wyje i w jaki sposób to robi.
Spis treści:
Jak pies komunikuje się z otoczeniem? Szczeknięcie to nie wszystko
Choć psy nie potrafią mówić, to mają całkiem spory wachlarz środków komunikacji z otaczającym je światem. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na mowę ciała psa - to ona zdradza nam najwięcej o emocjach, zamiarach i potrzebach psa, ale także nie można ignorować szczekania oraz wycia.
Podobnie sytuacja wygląda w kwestii wycia. Ten rodzaj wokalizacji jest mocno zakorzeniony w genach psa i choć unika się porównywania psów i wilków, to niektóre aspekty faktycznie są u tych zwierząt zbliżone.
Czytaj także: Ile słów zrozumie pies? Wynik może zaskoczyć
Rasy pierwotne, jak chociażby Siberian husky czy Alaskan malamute, będą wykazywały większą częstotliwość komunikacji z otoczeniem poprzez wycie niż inne rasy.
Kiedy jednak wycie wynika z ich natury, a kiedy powinno niepokoić właściciela?
Wycie a emocje psa. Oznaka niepokoju, nudy lub radości
Jednym z powodów wycia mogą być emocje psa, zarówno te pozytywne jak i te, które wywołują nieprzyjemne napięcia u zwierzęcia. Psy często wokalizują, wyjąc, gdy pojawi się stresujący dla nich bodziec, jak samotność.
Dlatego też u psa cierpiącego na lęk separacyjny, zostawianego w domu może pojawić się wycie. Podobnie, gdy pies jest stawiany w innej trudnej dla niego sytuacji bez wsparcia opiekuna - zostawienie pod sklepem, zbyt bliski kontakt z obcym człowiekiem.
Wycie lękowe może być przeplatane także ze szczekaniem w takich sytuacjach. Jednak wycie może się także pojawić, gdy pies odczuwa spore emocje pozytywne - chociażby witając się z właścicielem po kilkugodzinnej rozłące.
Powodem wycia może być także... nuda, i związana z nią frustracja. Psy łańcuchowe przy budach często wyją właśnie z tego powodu, a niezaspokojone potrzeby psa tylko pogłębiają ten i inne problemy.
Wycie nigdy nie będzie jedynym aspektem do oceny emocji i samopoczucia psa. Zawsze należy analizować resztę sygnałów, w tym mowę ciała zwierzęcia.
Wycie z bólu. Nigdy tego nie lekceważ
Wycie może być także oznaką bólu u psa, a tego nigdy nie można lekceważyć. Psy często stosują różne strategie maskowania swoich dolegliwości.
Dlatego, gdy pojawia się piszczenie, odsłanianie zębów, kulenie się, podwijanie ogona pod brzuch, kładzenie uszu i wycie, należy bezzwłocznie reagować i jak najszybciej udać się z psem do lekarza weterynarii.
Przeczytaj też: O czym śnią psy? Naukowcy znaleźli odpowiedź
Tu również należy bacznie obserwować psa. W jakiej sytuacji dokładnie wokalizuje i co może sprawiać mu ból, czy dyskomfort. Taka obserwacja może okazać się bezcenna w trakcie diagnozowania psa już w gabinecie lekarza weterynarii i pomoże szybciej znaleźć źródło problemu.