Jakich roślin nie lubią mrówki?

Mrówki w opinii wielu osób uznawane są za stworzenia pożyteczne. To właśnie dzięki ich ciężkiej pracy mamy lepszej jakości glebę, w której rosną rośliny. Jest ona zaopatrzona w niezbędne związki chemiczne, a także dostatecznie napowietrzona. Niestety, istnieje druga strona medalu. Jeśli mrowisko znajduje się na naszej grządce lub rabacie, może ono nie tylko zniszczyć rośliny, ale także narazić na inne niebezpieczeństwa nasze okazy, ponieważ mrówki... kolaborują z mszycami! Jeśli wyrzuty sumienia nie pozwalają nam na eksterminację "pożytecznych" stworzeń, to trzeba zadziałać w inny sposób, urozmaicając nasze uprawy. Jakich roślin nie lubią mrówki? Przekonajmy się!

Mrówki są pożyteczne, ale współpracują z mszycami, które niszczą rośliny
Mrówki są pożyteczne, ale współpracują z mszycami, które niszczą rośliny123RF/PICSEL

Czy mrówki niszczą rośliny?

Mrówki postrzegane są jako owady pożyteczne i trudno temu faktowi zaprzeczyć. Drążą tunele, które sprawiają, że gleba jest odpowiednio napowietrzona, wzbogacają ją także o azot, który czynnie może przysłużyć się do prawidłowego rozwoju roślin. Poza tym mrówki mogą unieszkodliwiać pewne szkodniki, a także oczyszczają glebę z resztek organicznych. Niestety, jeśli mrowisko jest pod naszymi uprawami, to jego rozrost może je uszkodzić, a rozbudowa lokum to realne zagrożenie dla sadzonek, które zostaną niechybnie zasypane i nie będą miały szans na rozwój.

Czy mrówki niszczą rośliny bezpośrednio? Nie, ponieważ raczej nie żywią się tym, co znajduje się w ogrodzie, ale wyrządzają mu ogromną szkodę, ponieważ współpracują z mszycami! Te szkodniki wydzielają potrzebną mrówkom spadź, dlatego są przez nie chronione. Jeśli mszyce są zagrożone, to mrówki sprawnie je przenoszą, co dla naszych roślin może być opłakane w skutkach.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Istnieje wiele sposobów na to, żeby pozbyć się mrówek. Niektóre z nich są bardziej lub mniej humanitarne, ale stosowane są często jako ostatnia deska ratunku, gdy widzimy nasz ogród czy trawnik w stanie agonalnym. Co polecane jest na mrówki?

  • Boraks
  • Oprysk z octu
  • Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia
  • Kąpiel we wrzątku

Jeśli jednak obawiamy się, że po tych metodach będą nas dręczyły wyrzuty sumienia, to warto zasadzić kilka roślin w ogrodzie. To podwójna korzyść, bo nie tylko pozbędziemy się problemu, ale także wniesiemy ogród na wyższy poziom. Wśród roślin odstraszających mrówki znajdują się zarówno gatunki ozdobne, jak i zioła. Co warto zasadzić w ogrodzie? Przekonajmy się!

Zioła na mrówki

Mięta pieprzowa idealnie poskromi mrówki oraz ślicznie rośnie
Mięta pieprzowa idealnie poskromi mrówki oraz ślicznie rośnie123RF/PICSEL

Mrówki spędzają nam sen z powiek? W takim razie humanitarnym sposobem będzie zasadzenie w ogrodzie aromatycznych ziół! Ich obecność w ogrodzie to podwójna korzyść, bo są to rośliny odstraszające mrówki, a ich aromat z całą pewnością przysłuży się do wykorzystania w kuchni. Co warto mieć na uwadze?

  • Mięta - każda odmiana wydziela substancje, których mrówki nie lubią, ale wśród nich najlepszą skutecznością odznacza się mięta pieprzowa. Można z powodzeniem umieścić ją w ogrodzie: wystarczy jej półcieniste i wilgotne miejsce. Oczywiście, miętę trzeba monitorować, bo często bujnie się rozrasta.
  • Rozmaryn - jeśli lubimy ziemniaki, to na pewno zaprzyjaźnimy się z rozmarynem, bo do naszych bulw pasuje idealnie. Oczywiście, kulinarnych zastosowań ma o wiele więcej, więc to kolejny argument, by zasadzić go w ogrodzie. Co zrobić, żeby rozmaryn pięknie się prezentował i odstraszył mrówki? Dużo słońca i lekka, przepuszczalna gleba to przepis na sukces. Niestety, rozmaryn nie zimuje w ogrodzie, więc trzeba go szybko spożytkować w kuchni.
  • Majeranek - ta roślina nie tylko wzbogaca smak naszych rodzimych rarytasów, takich jak bigos, czy fasolka po bretońsku, ale także rewelacyjnie działa na nasz żołądek. Nie trzeba wspominać, że także skutecznie odstrasza mrówki. Słoneczne miejsce i żyzna gleba sprawią, że mrówki szybko uznają wyższość majeranku i opuszczą nasz ogród.

Rośliny ozdobne pokonają mrówki

Jeśli jesteśmy z gotowaniem na bakier, ale smykałkę do ogrodnictwa mamy we krwi, to do roślin odstraszających mrówki zaliczają się także gatunki ozdobne. Warto je mieć w ogrodzie, ale świetnie nadają się również na bukiety. Których ozdobnych roślin mrówki nie lubią?

  • Lawenda wąskolistna - to niekwestionowany lider, jeśli chodzi o odstraszanie owadów: mrówek, kleszczy i moli. Nie trzeba nikogo specjalnie namawiać, aby lawenda zagościła w ogrodzie, bo jej przepiękne kwiaty oraz otaczający zapach bronią się same. Co potrzeba, aby lawenda była w pełnej krasie? Przede wszystkim dużo słońca i przepuszczalna gleba. Warto wspomnieć, że lawenda zimuje w gruncie, więc jej zakup trzeba rozpatrywać jako inwestycję na lata.
  • Nagietek lekarski - piękne kwiaty na pewno dodają uroku każdej rabacie, a takie, które jeszcze na dodatek nie mają wielkich wymagań i odstraszają mrówki, to już czysta przyjemność. Nagietek to także zamiennik drogiego szafranu i cenny składnik kosmetyków. Warto tę jednoroczną roślinę umieścić w ogrodzie, a mrówki będą tylko wspomnieniem.

Może cię zainteresuje:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas