Jakie ćwiczenia najlepiej spalają tłuszcz? Zrezygnuj z kardio i postaw na ten trening

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Proces odchudzania nie należy do najprostszych. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że do zrzucenia kilku kilogramów potrzebna jest odpowiednia dieta oraz spora dawka ruchu. Są na szczęście ćwiczenia i sporty, które mogą znacząco ułatwić nam ten proces. Dowiedz się, które z nich najskuteczniej pomogą ci spalić tkankę tłuszczową. Zaskoczy cię to, jak proste są.

Koniec z kardio. Ten trening zapewni ci szybsze efekty
Koniec z kardio. Ten trening zapewni ci szybsze efekty123RF/PICSEL

Proces odchudzania dla wielu osób oznacza wiele wyrzeczeń oraz zmian. Dowiedz się, które ćwiczenia mogą ci w nim pomóc.

Co spala najwięcej tkanki tłuszczowej? Jak przyśpieszyć odchudzanie?

Wiele osób w dalszym ciągu uważa, że najlepszym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej jest trening kardio, czyli ćwiczenia dotleniające mięśnie, które polegają na przyśpieszeniu tętna. Okazuje się jednak, że nie zawsze będą one skuteczne, szczególnie kiedy zależy nam na osiągnięciu szybkich rezultatów.

Opublikowane w ostatnim czasie badania amerykańskich naukowców pokazują, że to nie trening wytrzymałościowy jest kluczem do osiągnięcia smukłej sylwetki, a trening siłowy. Jest to spowodowane tym, że rozbudowana masa mięśniowa sprawia, że nasz metabolizm przyśpiesza, a my spalamy więcej kalorii podczas codziennych czynności. Dlatego właśnie poleca się trening siłowy, którego skutkiem jest rozbudowanie mięśni i zwiększenie ich udziału w kompozycji naszego ciała.

Jaki sport najszybciej spala tłuszcz?

Jeszcze do niedawna wierzono, że najlepsze skutki w odchudzaniu przynosi trening wytrzymałościowy, budujący naszą kondycję. Polecano bieganie, pływanie, jazdę na rowerze, a nawet częste spacery. Obecnie okazuje się, że o wiele szybsze skutki może dać wybranie sportów, które wykorzystują siłę naszych mięśni.

Najprostszy trening siłowy polega na wykonywaniu ćwiczeń, które wykorzystują różne grupy mięśniowe z obciążeniem. Osoby chodzące mogą wykorzystać do niego maszyny, a fani treningów domowych mogą zaopatrzyć się w hantle. Każda partia mięśniowa powinna zostać poddana odpowiedniej liczbie powtórzeń oraz serii. Dzięki wysiłkowi zapewnimy mięśniom warunki do optymalnego rozwoju. Warto zwrócić uwagę również na odpoczynek między treningami, dzięki któremu damy szansę mięśniom na regenerację i wzmocnienie.

Po jakim czasie ćwiczeń spala się tłuszcz?

Jak zmierzyć efekty? Waga może się nie przydać
Jak zmierzyć efekty? Waga może się nie przydać123RF/PICSEL

W przypadku treningów siłowych i wytrzymałościowych niezwykle ważna jest regularność i konsekwencja. Każdy organizm jest inny, z tego powodu ciężko jest powiedzieć, kiedy będziemy mogli zauważyć pierwsze efekty ćwiczeń.

Jeśli zdecydujemy się na trening siłowy, musimy pamiętać, że waga nie jest najlepszym wyznacznikiem efektów naszej pracy. Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, a praca nad nimi może oznaczać, że waga, zamiast zmniejszać się, będzie się zwiększać. O wiele lepszym sposobem na zmierzenie skutków ćwiczeń jest wykonanie pomiarów — sprawdźmy, ile mamy w obwodzie bioder, talii, ud oraz ramion. Z czasem nawet jeśli waga będzie stała w miejscu, zauważymy, że ciało staje się smuklejsze, a my mamy więcej siły. Innym sposobem jest inwestycja w wagę, która określa kompozycję naszego ciała. Dzięki niej zobaczymy, czy procentowy udział tkanki tłuszczowej w naszym ciele spada.

Te rodzaje ćwiczeń najlepiej spalają tłuszcz

Najlepsze ćwiczenia, które warto włączyć do swoich treningów to ćwiczenia ogólnorozwojowe. Angażują duże grupy mięśniowe naraz, przez co dostarczają mocniejszych bodźców do rozwoju i zwiększają naszą siłę w więcej niż w jednym obszarze. Najlepiej wykonywać je z wolnymi ciężarami. Jeśli dopiero zaczynamy treningi, możemy zrezygnować z obciążenia. Warto jednak z czasem je stopniowo dodawać i zwiększać.

Pierwsze treningi powinny składać się z podstawowych ćwiczeń takich jak przysiady, martwy ciąg, wyciskanie nad głowę z hantlami, wyciskanie w pozycji leżącej, pompki, deska czy podciąganie na drążku. Podczas ich wykonywania powinniśmy skupić się na technice oraz dokładnej i wolnej pracy. W przypadku treningów siłowych nie liczy się czas, ani prędkość, a staranność i cierpliwość.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas