Jakie drzewa i krzewy owocowe przyciąć w lutym? W sezonie zbiory będą obfite

Luty to czas, kiedy zbliża się przebudzenie z ogrodniczej stagnacji. Mimo że natura nadal wydaje się uśpiona, jest to moment wykonywania pierwszych prac w ogrodzie. Znajdź zakurzone rękawice i sekatory, ponieważ nadchodzi pora na pielęgnację niektórych okazów. Podpowiadamy, które drzewa i krzewy owocowe przyciąć w lutym.

Już w lutym skontroluj stan krzewów owocowych i drzew w sadzie. To jeden z warunków dla zebrania obfitych plonów
Już w lutym skontroluj stan krzewów owocowych i drzew w sadzie. To jeden z warunków dla zebrania obfitych plonów123RF/PICSEL

Obserwuj warunki pogodowe

Zanim dokonasz cięcia, ważny jest wybór terminu przycinania drzew w ogrodzie na przedwiośniu. Luty nadal bywa zimny, wietrzny i śnieżny. W takich warunkach lepiej wstrzymać się z pracami. Do cięcia drzew i krzewów możemy przystąpić, gdy temperatura na zewnątrz w ciągu dnia przekroczy poziom 5°C. Ważne jest monitorowanie prognoz pogody. Przycinanie gałęzi można wykonywać, gdy w kolejnych kilku dniach nie jest prognozowany powrót ujemnych temperatur, porywisty wiatr ani obfite opady. Do ogrodu ruszaj, w suche, bezwietrzne i ciepłe dni.

Jeśli prognozowany jest nawet krótkotrwały powrót zimy w najbliższych dniach, wstrzymaj się z wykonaniem cięcia
Jeśli prognozowany jest nawet krótkotrwały powrót zimy w najbliższych dniach, wstrzymaj się z wykonaniem cięcia123RF/PICSEL

Co daje cięcie drzew owocowych po zimie?

Na bezlistnych roślinach dużo łatwiej jest dostrzec zagęszczenie gałęzi oraz namierzyć egzemplarze, które wymagają usunięcia. Cięcie drzew i krzewów w lutym powinno sprowadzać się głównie do usunięcia pędów połamanych i zaatakowanych przez choroby czy szkodniki. Wyeliminować należy również gałęzie, które nadmiernie zagęszczają koronę. Dzięki temu światło będzie równomiernie docierać do wszystkich partii rośliny, co jest jednym z warunków obfitego owocowania w sezonie.

Jakie drzewa owocowe przycinać w lutym?

W kręgu naszego zainteresowania powinny znaleźć się okazy najbardziej odporne na mróz. Należą do nich jabłonie oraz grusze. Umiarkowane cięcie sanitarne i prześwietlające zapewni lepsze warunki do rozwoju bardziej dorodnych owoców, ograniczy też ryzyko obsychania liści. W przypadku jabłoni można pozwolić sobie na bardziej radykalne przycinanie, jeśli mamy do czynienia ze starym i bardzo zaniedbanym okazem. Wtedy konieczne może być wycięcie prawie połowy gałęzi.

Pod koniec lutego możemy zdecydować się też na cięcie orzecha włoskiego. Tutaj jednak musimy mieć pewność, że nie zostanie narażony na bardzo niskie temperatury. Obowiązkiem ogrodnika jest sprawdzenie, czy danego dnia drzewo nie wytwarza dużych ilości soku. Natnij gałązkę o średnicy 1 centymetra i odczekaj pół godziny. Jeśli w ranie pojawi się wyciek, cięcie orzecha włoskiego będzie trzeba przełożyć na późniejszy termin.

Jak dbać o krzewy owocowe w lutym?

Część krzewów także wymaga cięcia w tym miesiącu. Zaliczają się do nich agrest, porzeczka i malina. Przestrzegamy tych samych zasad, co w przypadku drzew owocowych. Podczas przycinania skupiamy się na starych, uszkodzonych i rosnących zbyt blisko siebie pędach.

Istotne jest również usunięcie mumii, czyli zaschniętych owoców. Nie dość, że nie wyglądają estetycznie, to jeszcze wiosną mogłyby stać się źródłem chorób. Po cięciu zarówno drzew, jak i krzewów należy zastosować maść ogrodniczą o działaniu przeciwgrzybiczym, aby ochronić rośliny przed wnikaniem do ich tkanek chorobotwórczych patogenów.

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiemInteria.tv