Jakie rośliny warto uprawiać na balkonie? Zobacz, jakie gatunki sprawdzą się najlepiej

Balkon jest idealnym miejscem do upraw różnorodnych roślin. Urozmaicają przestrzeń i sprawiają, że sąsiedzi patrzą z zazdrością. Jeśli lubisz spędzać poranki na balkonie z kubkiem kawy, to towarzystwo roślin jest idealnym pomysłem. Oprócz tego warto posiać też zioła, które przydadzą się do kulinarnych eksperymentów. Jakie rośliny można uprawiać na balkonie? Podpowiadamy.

Uprawa roślin na balkonie przynosi wiele korzyści
Uprawa roślin na balkonie przynosi wiele korzyści123RF/PICSEL

  • Rośliny na balkonie tworzą piękną dekorację i pozytywnie wpływają na emocje.
  • Uprawa roślin na balkonie jest dobrym zajęciem dla starszych osób.
  • Warto posadzić też zioła, które nadadzą aromatu gotowanym potrawom.

Dlaczego warto uprawiać rośliny na balkonie?

Uprawa roślin na balkonie jest pożądana, ponieważ dodają uroku przestrzeni i wpływają pozytywnie na nastrój. Co więcej, rośliny oczyszczają powietrze i usuwają szkodliwe substancje. To także odpowiednie zajęcie dla starszych osób. Dodatkowe zajęcie skłania ich do wzmożonej aktywności fizycznej. Uprawa roślin ozdobnych daje korzyści wizualne, a także przyciąga owady zapylające. To zaś pozytywnie wpływa na środowisko. Dobrym pomysłem jest zasianie ziół, gdyż przydadzą się do gotowania. Dodadzą smaku i aromatu przygotowywanym potrawom.

Jakie gatunki roślin wybrać na balkon?

Pelargonie warto posadzić na balkonie
Pelargonie warto posadzić na balkonie123RF/PICSEL

Dowiedz się nieco więcej o roślinach, które planujesz posadzić na balkonie. Do najpopularniejszych okazów należą:

Pelargonia: jest prosta w uprawie i nadaje się dla amatorów ogrodnictwa. To również gatunki odporne na silny wiatr i obfite opady deszczu. Charakteryzują się różnorodnymi kolorami kwiatostanów, zazwyczaj są czerwone lub różowe. Tworzą okrągłe skupiska, które osadzone są na podłużnych łodygach.

Petunia: równie popularna roślina balkonowa, której podstawowym wymogiem uprawnym jest regularne podlewanie. By bujnie rosła, nie zapomnij o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Równie ważne jest nawożenie petunii, szczególnie w okresie wiosennym.

Begonia: nadaje się szczególnie na letni balkon, gdyż uwielbia spore ilości słońca. Dużą zaletą roślin jest fakt, że nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, zjawiskowo kwitną, aż do późnej jesieni. Na rynku dostępnych jest wiele odmian begonii, która cieszy się szczególnym powodzeniem wśród ogrodników.

Pnącza: jeśli chcesz, by twój balkon wyglądał oryginalnie, postaw na rośliny pnące się. Świetnie sprawdzi się bluszcz czy winorośle. Pamiętaj jednak, że wymagają regularnego podcinania, a także podpórek, na których mogą się piąć ku górze.

Zioła: jeśli jesteś miłośnikiem gotowania na twoim balonie nie może zabraknąć ziół. Sprawdzi się bazylia, rozmaryn, mięta, melisa czy oregano.

Część z wyżej wymienionych gatunków możesz posadzić już w kwietniu. Niektóre z nich wysiej i przechowuj w ciepłym i suchym miejscu. Po ustaniu przymrozków możesz spokojnie znaleźć dla nich odpowiednie miejsce na balkonie.

Jak dbać o rośliny na balkonie?

Każda z roślin potrzebuje innej opieki
Każda z roślin potrzebuje innej opieki 123RF/PICSEL

W zależności od potrzeb roślin mogą się różnić w zależności od gatunku. O co należy zadbać?

Podlewanie: istotny zabieg, szczególnie podczas dużej suszy. Nawadniaj uprawy balkonowe regularnie, ale też nie przesadź w drugą stronę. Bowiem przelanie systemu korzeniowego może doprowadzić do gnicia rośliny.

Nawożenie: stosuj nawożenie organiczne lub mineralne, zgodnie z preferencjami danego gatunku. To ważne, szczególnie w okresie wzrostu roślin. Informacje na temat dawkowania nawozu umieszczone są przez producenta na opakowaniu.

Światło: każdy z gatunków roślin wymaga innego poziomu nasłonecznienia. Zadbaj o to, by każdy z okazów znalazł się w odpowiednim miejscu. To sprawi, że będą rosnąć szybciej i bujniej, kwiatostany będą pełniejsze, a owoce smaczniejsze.

Podcinanie: zabieg pozwala na utrzymanie odpowiedniego kształtu rośliny. Dodatkowo usunięcie uszkodzonych liści i gałęzi jest niezbędne, by okazy mogły prawidłowo się rozwijać. W przypadku niektórych gatunków wystarczy tylko usuwać uschnięte elementy. W ten sposób zachęcasz do rozwoju nowe pęd

Zapobieganie szkodnikom i chorobom grzybowym: uprawy balkonowe są również narażone na atak intruzów czy grzybów. Monitoruj ich stan na bieżąco, a gdy zauważysz niepokojące objawy działaj natychmiast. W sklepach ogrodniczych można znaleźć specjalne środki zwalczające problem. Wielu ogrodników sięga też po naturalne rozwiązania.

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas