Jeden zły ruch i będzie niejadalny. Nie rozgryziesz grochu zębami

Groch to jedno z tych warzyw strączkowych, które są w naszej kuchni obecne od pokoleń. Choć wielu osobom doskonale wydaje się, jak idealnie go ugotować, to jednak czasami totalnie nie wiemy, jak się do tego zabrać. To żadna filozofia, ale trzeba wiedzieć, kiedy solić groch. Jeśli zrobimy to w nieodpowiednim momencie, całe danie stanie się twarde.

Kiedy solić groch? Jeśli zrobisz to za wcześnie, będzie twardy
Kiedy solić groch? Jeśli zrobisz to za wcześnie, będzie twardyCanvaProINTERIA.PL

Idealny moment na solenie grochu

Kiedy solić groch? Na pewno nie trzeba go wrzucać ani do osolonego wrzątku, ani dodawać tej przyprawy na początku gotowania. Dlaczego? Wszystko przez fakt, że stanie się twardy i nawet kilkugodzinne gotowanie nie sprawi, że stanie się miękki. Jeśli chcemy doprawić nasze strączki solą, trzeba to robić właśnie pod koniec obróbki termicznej, kiedy jesteśmy już pewni, że groch nie jest już twardy.

„Ewa gotuje”: Grochówka z kociołkaPolsat

Uważaj, jak gotujesz groch. Nadal będzie twardy

Groch w połówkach gotuje się wygodniej, ponieważ nie trzeba go namaczać
Groch w połówkach gotuje się wygodniej, ponieważ nie trzeba go namaczaćCanvaProINTERIA.PL

Niektórzy hołdują jego wcześniejszemu namaczaniu, co rzeczywiście, może skrócić czas gotowania. Warto wiedzieć, że ten zabieg wcześniejszego namaczania dotyczy wyłącznie całych ziaren. Wtedy najlepiej faktycznie umieścić strączki w misce, zalać je zimną wodą, a po całonocnej kąpieli odsączyć, przepłukać i zagotować w nowej wodzie.

Jeśli mamy połówki grochu, namaczanie nie jest wymagane. Takie strączki wystarczy jedynie porządnie wypłukać, a później gotować w garnku z wodą. W obu przypadkach groch będzie gotowy po około 45 minutach, ale trzeba pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze, zawartość garnka trzeba często mieszać, aby nie przywarła do dna. Po drugie rezygnujemy z przykrywki, ponieważ w trakcie gotowania ulotnią się substancje antyodżywcze, czyli fityniany.

Pozbądź się wzdęć przy gotowaniu grochu

Gotujesz grochówkę? Dodaj te przyprawy, a wzdęcia będą minimalne albo znikną całkowicie
Gotujesz grochówkę? Dodaj te przyprawy, a wzdęcia będą minimalne albo znikną całkowicieCanvaProINTERIA.PL

Wiadomo, że groch zawiera wiele cennych substancji odżywczych, np. jest cennym źródłem białka, ale także powoduje wzdęcia. Oczywiście, tę niedogodność można załagodzić na kilka sposobów. Pierwsza z nich polega na tym, aby wraz z gotowaniem dodać do grochu sporą ilość kminku albo wrzucić kilka liści laurowych do garnka. Z drugiej strony, kiedy już komponujemy posiłek, warto przed samym podaniem dodać zioła: świeże albo suszone. Które z nich złagodzą wzdęcia? Majeranek, tymianek, bazylia, mięta oraz koper.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas