Jedna tabletka i problem z głowy. Pralka będzie jak nowa

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Zapewne większość z nas wzorowo opanowała czyszczenie pralki domowymi sposobami. Fakt, nie jest to zadanie trudne, ale czasami pomijamy jedną część i sprawiamy, że właśnie tam pleśń i brud mogą się rozmnażać. Chodzi o gumową uszczelkę, która okala bęben pralki. Jeśli tam zaglądamy za rzadko, to sami sobie jesteśmy winni, że z wnętrza urządzenia zapach pozostawia wiele do życzenia, a ubrania nie będą pachniały tak, jak powinny. Jak wyczyścić kołnierz pralki? Sprawdźmy.

Brudna uszczelka w pralce? Można ją w łatwy sposób wyczyścić
Brudna uszczelka w pralce? Można ją w łatwy sposób wyczyścić123RF/PICSEL

Czyszczenie poszycia pralki: Musi wejść ci w krew

Zanim dowiemy się, jak pozbyć się brudu z poszycia pralki, to warto najpierw poznać sposoby, aby się tam nie zagnieździł. Zasada jest łatwa: po każdym praniu należy zostawić uchylone drzwi od urządzenia, aby wilgoć mogła swobodnie wyparować. W większości modeli pralek w tym miejscu ulokowane są otwory odpływowe do bębna, więc zadanie jest ułatwione. Jeśli jednak nie ma ich w naszym modelu, to nie pozostaje nic innego, jak odgięcie gumowej odsłony i wytarcie jej wnętrza do czysta. Trzeba wiedzieć, że czasem nawet te czynności nie dają stuprocentowej gwarancji, że kołnierz pralki będzie idealnie czysty.

Jak zrobić domowy płyn do kurzu?Interia DIY

Sięgnij po sprawdzony duet

Warstwa brudu pokryła wnętrze gumowego kołnierza w pralce? Można przywrócić mu należytą czystość. Jeśli dysponujemy wolnym czasem, to czas sięgnąć po zdecydowane środki. Pierwszym z nich jest ocet spirytusowy: wystarczy porządnie nasączyć nim szmatkę i umieścić ją we wnętrzu uszczelki i pozostawić na kilka godzin. Później można albo całość przetrzeć do sucha lub po prostu włączyć pusty cykl prania wraz z kolejną porcją domowego specyfiku tak, aby wyczyścić także bęben pralki.

Po zakończeniu prania drzwi powinny pozostać otwarte
Po zakończeniu prania drzwi powinny pozostać otwarte123RF/PICSEL

Jeśli to nie pomogło, zawsze można sięgnąć po duet: sodę i ocet. Pierwszym specyfikiem wysypujemy środek kołnierza, a później dodajemy niewielką ilość octu, aby powstała gęsta pasta. Teraz nie pozostaje nic innego, jak dokładne wyszorowanie tej części pralki albo gąbką, albo szczotką.

Jedna tabletka i problem z głowy

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zmywarki, to na pewno w domowym inwentarzu mamy również tabletki. One mogą być również przydatne - poza oczywistymi zastosowaniami - do wyczyszczenia wielu akcesoriów, w tym pralki. Wystarczy do miski wrzucić jedną i dodać odrobinę wody, by się rozpuściła. Teraz całość umieszczamy w kołnierzu, szorujemy i cieszymy się czystą pralką.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas