Jedz zamiast białego pieczywa. To najzdrowsza alternatywa

Rezygnacja z pieczywa wielu osobom wydaje się podstawą diety odchudzającej. Z wielkim smutkiem myślisz o pożegnaniu z ulubionymi kanapkami, które do tej pory były podstawą twoich śniadań i kolacji? Mamy dobrą wiadomość. Z chleba nie trzeba rezygnować, należy jednak wybierać odpowiedni rodzaj. Jaki chleb jest najzdrowszy? Według niejednego dietetyka tytuł ten należy do pumpernikla. Poznaj go od kuchni.

Pumpernikiel uważany jest za najzdrowszy chleb na świecie
Pumpernikiel uważany jest za najzdrowszy chleb na świecie123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Chleb pumpernikiel — co to za produkt?

Już samym wyglądem różni się od uwielbianego przez wiele osób pieczywa pszennego. Jasne kromki czy bułki zazwyczaj lądują na liście produktów zakazanych podczas odchudzania. Warto więc szukać alternatyw, by dieta była zarówno zdrowa, jak i wygodna. W końcu kanapki to szybki sposób na zrobienie posiłku, który można wzbogacać wartościowymi dodatkami — warzywami, nasionami czy nawet owocami.

Ciemne pieczywo pod kątem zawartości składników odżywczych jest bezkonkurencyjne dla pszennych wypieków
Ciemne pieczywo pod kątem zawartości składników odżywczych jest bezkonkurencyjne dla pszennych wypieków 123RF/PICSEL

Czym charakteryzuje się pumpernikiel? To ciemny chleb żytni, wytwarzany z gruboziarnistej mąki żytniej, zakwasu i wody. Oryginalne receptury zakładają pieczenie przez kilkanaście godzin z niskiej temperaturze. W efekcie powstają wilgotne bochenki o ciemnobrunatnym kolorze. W smaku i zapachu wyczuwalne są nuty słodkie i kwaśne. Dużym atutem pumpernikla jest długi termin przydatności do spożycia. W szczelnie zamkniętym opakowaniu jest w stanie przetrwać nawet pół roku, a po otwarciu nadaje się do jedzenia przez kilka tygodni.

Czy ciemne pieczywo jest zdrowe? Na to musisz uważać

Przyjmuje się, że pumpernikiel pochodzi z obszaru niemieckiej Westfalii. W XV wieku miał być pożywieniem ubogich warstw społecznych — uprawa żyta była mniej wymagająca niż pszenicy. Z czasem pieczywo dotarło do innych krajów, a współcześnie bywa określany mianem najzdrowszego chleba.

Podczas zakupów trzeba jednak mieć się na baczności. Wielu z nas automatycznie postrzega pieczywo o ciemnym zabarwieniu za zdrowsze od tego, które powstaje z białej mąki. Bywa to uproszczeniem. Zdarza się, że brązowy kolor chleba wynika nie z jego pełnoziarnistego charakteru, a dodatku substancji koloryzujących, które ze zdrowym odżywianiem nie mają wiele wspólnego. Z tego powodu zawsze należy dokładnie czytać etykiety i opisy produktów.

Pumpernikiel to zdrowe pieczywo, które powinno często gościć na naszych stołach. Jak wpływa na organizm?
Pumpernikiel to zdrowe pieczywo, które powinno często gościć na naszych stołach. Jak wpływa na organizm?123RF/PICSEL

Pumpernikiel sprzyja odchudzaniu

Mimo że nie wyróżnia się niską kaloryczności, pumpernikiel jest polecany na diecie odchudzającej. Wszystko przez wysoką zawartość błonnika. Staje się przekąską wyjątkowo sycącą, więc po zjedzeniu niewielkiej porcji przestaniemy odczuwać głód i nieprędko będziemy chcieli ponownie zajrzeć do lodówki.

Pumpernikiel przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit, ułatwiając usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Reguluje trawienie i nie doprowadza do gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi, może być więc odpowiedzią na pytanie: jaki chleb dla cukrzyka?

Bogactwo składników odżywczych w każdej kromce

Dobroczynne właściwości pumpernikla nie kończą się na wspieraniu odchudzania. Żytnie pieczywo to skarbnica witamin z grupy B, które nie tylko są niezbędne dla przeprowadzania procesów metabolicznych, ale także decydują o zdrowiu układu nerwowego, dobrym samopoczuciu i budowaniu mocnej odporności.

Stanowi również źródło magnezu, żelaza, miedzi, selenu  oraz przeciwutleniaczy. Pumpernikiel sprzyja obniżaniu poziomu cholesterolu. Dzięki temu pomaga zapobiegać pojawianiu się zatorów żylnych i innych problemów na tle układu krążenia. Jednocześnie trzeba wspomnieć, że na spożywanie go w dużych ilościach powinny uważać osoby o wrażliwym żołądku — nadmiar w tym przypadku może powodować wzdęcia.

Prosty chleb na zakwasieInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas